Oceláři v Norsku přiživili naději na postup

11.10.2023 · Michal Samiec, foto: Martina Sikorová
Třinečtí Oceláři sehráli na ledě norského mistra vítězné utkání. Na začátku třetí třetiny vstřelil rozdílový gól Marinčin, domácí pak ještě zdramatizovali zápas dvěma brankami, ale tři body bere na palubu leteckého speciálu nakonec hostující mančaft.
5.kolo, středa 11.10.2023
Stavanger
2:4
DNB Arena
Třetiny: 0:2, 0:0, 2:2  Branky a nahrávky: 51. Trettenes z trestného střílení, 56. Ulriksen (Kissel, Trettenes) – 1. L. Hudáček (A. Nestrašil), 15. Voženílek (Pánik, Polášek), 43. Marinčin (Smith, Dravecký), 59. Martin Růžička (Voženílek, Pánik). Rozhodčí: Bakken, Christensen – Bråten, Johansen. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 459. Střely na branku: 39:28. Střely mimo: 12:14. Zblokované střely: 17:18. Hity: 9:6. Vhazování: 34:29. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4.
Stavanger Oilers: Holm – Ulriksen, Klavestad, Bourque, Østby, Bjerke, Bryhnisveen, Higson – Kissel, Trettenes, Gran – Hoff, Strandborg, Karlsen – Elvsveen, Langan, Henriksen – Calik, Dineen, Mauldin.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, J. Jeřábek, Polášek, M. Adámek, Nedomlel, Kundrátek – Martin Růžička, Voženílek, Pánik – M. Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil – Hrehorčák, P. Vrána, Miloš Roman – Kurovský, Čacho, Dravecký – Wałęga.

Oceláři zahájili důležitý zápas na ledě norského mistra výborně. Už na konci první minuty vyhrál buly v útočném pásmu Nestrašil, Libor Hudáček ihned převzal puk a svižnou střelou k tyči prostřelil brankáře Holma. Z opakovaného záběru to vypadalo ještě na teč Marka Daňa, ale v oficiálním zápasovém protokolu figuruje Hudáčkovo jméno. Na začátku třetí minuty měl trochu více prostoru na levém křídle Dravecký, ale jeho prudká střela si cestu do branky nenašla. V sedmé minutě si ještě připsal nadějnou střelu Hudáček, ale ani on nebyl úspěšný a pak přišla silnější pasáž domácího týmu. Na přelomu první a druhé poloviny úvodní dvacetiminutovky měli domácí několik nadějných pozic, ale neuspěli. A to ani v největší šanci této pasáže, když v jedenácté minuty chtěl Kacetl odpálit od svého brankoviště puk před Elvsveenem, trefil přitom Henriksena, který ve velké šanci poté neuspěl.

Na konci patnácté minuty došlo k přečíslení na útočném konci hřiště hostujícího týmu. Voženílek z pravého kruhu nahrál do velké šance Pánikovi, jeho zakončení krajem betonu vytěsnil Holm, ale pouze k dojíždějícímu Danielu Voženílkovi, který se už následně z dorážky z blízka nemýlil. Hosté pak přežili dvouminutovou přesilovku po faulu Nedomlela, největší šanci měl z předbrankového prostoru Langan, který se neprosadil ani z trojí dorážky. V samotném závěru ještě forčekingem získal puk za brankou Daňo, předal Nestrašilovi, který ale zády k brance s pukem na holi nezakončil přímo, ještě zadovkou hledal před bránou pokrytého Hudáčka.

V prostřední hrací době DNB Arena nebyla svědkem žádného gólu, ale řady neproměněných šancí. Optickou herní převahu měli hosté z Třince, ale i domácí se mohli několikrát dostat nadostřel. Hned v úvodních sekundách nevyužil šanci Trettenes a na konci páté minuty dostali Oilers šanci snížit v přesilové hře. Ve druhé početní převaze domácích mohli ale skórovat hosté – Dravecký s Čachem ujeli do situace dva na nula, ale krátkou forhendovou kličku druhého jmenovaného lehce usměrnil mimo tři tyče Holm. Po návratu Hudáčka, který odpykával trest Ocelářů za příliš mnoho hráčů na ledě, zahrozili hosté, kteří doráželi několikrát na Holmovu branku – nejaktivnější při tom byl právě zmíněný Hudáček.

Po polovině normální hrací doby měli svou aktivní pasáž domácí. Hráči Stavangeru hrozili nahazovanými puky od modré čáry, v další pasáži dokázali Oceláře na zhruba minutu uzavřít před Kacetlem a ten čelil několika nebezpečným pukům, včetně střely, která se od boční konstrukce třinecké branky odrazila zpět do hry. Z šancí Třineckých zmiňme ofenzivní snahy Pánika, který se zjevil ve dvou dobrých šancích před soupeřovou brankou, nebo svižné zakončení Kurovského z pravého kruhu – člen čtvrté formace těžil z práce Hudáčka za Holmovou brankou. Domácí následně nevyužili v samotném závěru ani třetí přesilovku po vyloučení Růžičky.

Na začátku třetí části hry dokázali Oceláři navýšit své vedení na tříbrankové. Smithovo nahození od modré tečoval nejprve Martin Marinčin a pak ještě stavangerský Bourque, až zapadl za Holma. O minutu a půl později Kacetl odolal aktivitě Elvsveena kolem branky. Následovaly dvě velké šance Voženílka – nejprve první třinecký centr dorážel po Smithově střele do boční sítě a následně, v první přesilovce Ocelářů v zápase, před odkrytou brankou trefil při dorážce Růžičkovy střely pouze tyč. Oceláři ale čtvrt minuty před koncem své početní převahy zaváhali a Jeřábek musel vyloženou šanci domácích hasit faulem – to hosty přišlo draho: trestné střílení dokázal využít Mathias Trettenes, tím ukončil třineckou přesilovku, navíc možnost hrát v převaze dostali domácí.

Tento moment ovlivnil zbývající minuty třetí třetiny. Domácí mohli zápasem zahýbat ještě v početní převaze, kterou ale nevyužili, byť dokázali Kacetlovy spoluhráče přilepit k jejich brance. Co se týmu Oilers nepovedlo v přesilovce, dokázali o chvíli později, když do třinecké branky zapadl puk z hole Patricka Ulriksena. Domácí logicky po vstřelené brance byli politi živou vodou. Nepříjemnou situaci pro hosty ale brzy uklidnila dvojice Voženílek – Martin Růžička. Prvně jmenovaný potáhl puk po levém křídle a poslal jej před branku do vyložené šance třineckému snajprovi, který pečetil konečný stav: Oilers 2, Oceláři 4!