Třinečtí jedou z Pardubic bez bodu

05.03.2010 · Michal Samiec
Oceláři zajížděli k poslednímu zápasu základní části do Pardubic. Situace se nakonec v tabulce vyvinula tak, že domácí zůstali na třetím místě, a Třinečtí, kteří prohráli vysoko tenisovým výsledkem 1:6, naopak na šestém. Šanci vrátit soupeři porážku i s úroky tak budou mít od 16. března, kdy právě s dnešním soupeřem začíná čtvrtfinálová série.
52.kolo, pátek 5.3.2010
Pardubice
6:1
Třetiny: 1:0, 2:0, 3:1  Branky a nahrávky: 19. Zohorna (Pineault), 26. P. Sýkora (Pivko, Píša), 30. Somík (Cetkovský), 46. Kočí (Kolář I, Píša), 50. Starý, 59. Cetkovský (Somík, Pineault) – 45. Malec (Polanský, Pospíšil). Rozhodčí: Hodek, Jeřábek – Pavlovič, Rozlílek. Vyloučení: 8:7, navíc Platil (Třinec) 10 min. a do konce. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 8204. Střely na branku: 37:22 Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1. 8204
Hašek – Mitchell, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Nakládal, MacKenzie – Kolář I, Koukal, Starý – Pineault, Zohorna, Somík – P. Sýkora, Cetkovský, Pivko – Buchtele, Kousal, Rákos.
Hamerlík (41. Duba) – Zíb, Hrabal, Seman, Malec, Cartelli, Platil, Andersons, Lojek – Růžička, Bonk, Kohn – Květoň, Peterek, Martynek – Polanský, Pospíšil, Kanko – Orsava, Podešva, Mičulka.

Třinečtí vstoupili do zápasu, ve kterém jim již na rozdíl od Pardubic o tolik nešlo, poněkud vlažně, a tak si první provětrání pardubické obrany připsal až čtvrtý útok, když po objetí branky vyzkoušel pozornost Haška Mičulka. Domácí Eaton měl první možnost pohnout se skóre až v minutě deváté, kdy seděl na hanbě Kohn, ale Pivko trefil pouze horní tyč. Vyloučit se však nechal Platil, domácí tedy mohli hrát 38 sekund proti třem. Přesilovku však nevyužili a gólem neskončily ani následné šance Koláře, který trefil tyč, a Starého, jehož vychytal Hamerlík. A tak se skóre poprvé změnilo až 109 sekund před koncem prvního dějství, kdy Tomáš Zohorna dostal pas zpoza branky od Pineaulta a dokázal prostřelit do té doby spolehlivého Hamerlíka – 1:0.

Druhou třetinu začal přesilovkou Třinec, když byl ve 24. minutě vyloučen Kolář. Oceláři však početní výhodu nevyužili, naopak na jejím konci se dostali do přečíslení domácí a vteřinu po naskočení vyloučeného hráče Eatonu na led propálil Hamerlíka tvrdou ránou od modré Petr Sýkora - 2:0. Další přesilovka Třince dopadla pro hosty stejně katastroficky. Ve 28. minutě usedl za katr Jakub Nakládal a po 106 sekundách oslabení se do brejku protáhl Radovan Somík a umístil puk přesně nad rameno slovenského brankáře ve službách Třince – 3:0. Ve 34. minutě byl za nesportovní gesto vůči provokující pardubické střídačce vyloučen na deset minut třinecký obránce Platil. Osobní trest jej rozezlil natolik, že si vysloužil trest do konce utkání, zbytek zápasu se tedy trenéři Marek a Kopřiva museli obejít bez tohoto řízného beka. Oceláři nedokázali v závěru druhého dějství využít ani přesilu proti čtyřem, která trvala téměř dvě a půl minuty. Početní výhodu hráli poté, co byl na čtyři minuty za vysokou hůl vyloučen Kolář.

Po půl minutě poslední hrací doby vyzkoušeli pardubičtí borci Tomáše Dubu, který o druhé přestávce vystřídal v třinecké svatyni třikrát pokořeného Hamerlíka, velkou šanci měli Koukal se Starým. Ve 43. minutě byl vyloučen Perníkář Zohorna a poprvé padl gól do branky mužstva, které hrálo oslabené o muže v poli. V čase 44:26 ukončil 165 minut trvající neprůstřelnost Dominátora Tomáš Malec a upravil skóre do podoby, kdy se se zápasem ještě dalo něco dělat – 3:1. To však byl signál pro domácí zapnout vyšší rychlostní stupeň a hned po 44 sekundách opět odskočili na rozdíl tří branek – z druhé vlny překonal Dubu Václav Kočí - 4:1. Když deset minut před koncem Jan Starý zvýšil na rozdíl čtyř branek, zdálo se být rozhodnuto. Zápas se již spíš jen dohrával, přesto si zejména domácí připravili ještě nějaké šance. A padl také gól do Dubovy sítě, 65 sekund před koncem Jiří Cetkovský využil přesilovku po vyloučení Peterka a stanovil konečný výsledek zápasu. Pardubice – Třinec 6:1.

Pikantní je, že vzhledem k výsledku zápasu Vítkovice – Zlín (hosté vyhráli za tři body) se oba soupeři z pardubické ČEZ Arény střetnou i ve čtvrtfinálové sérii. A Oceláři se budou mít co ohánět, vždyť narazí na soupeře, který jim třikrát v sezóně vzal všechny tři body a v těchto třech zápasech nastřílel třineckým brankářům 17 branek! Série začíná zápasy v Pardubicích 16. a 17. března, v třinecké Werk Aréně se hraje o víkendu 20. a 21. března.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Utkání nebylo tak urputné jako bude v play off. V první třetině chytal výborně třinecký gólman, který zlikvidoval několik šancí. My se přesto prosadili střelecky, což rozhodlo. Udělali jsme několik chyb v obraně, na nich musíme zapracovat.“

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Nám se dařilo držet krok s Pardubicemi v první třetině. I za stavu 1:0 pro Pardubice jsme měli nějaké šance a kdybychom je proměnili, tak by zápas byl daleko dramatičtější. Pardubice nám odskočily, uklidnily se, začaly hrát svou hru a přehrály nás. Měly i lepší pohyb a daleko větší důraz, potom jsme už neměli takřka žádnou šanci zápas otočit.“