Oceloví borci plzeňskou mašinu nezastavili

07.02.2010 · Tomáš Vacho
Plzeňští Indiání dokázali proti třineckým hokejistům i počtvrté v sezóně bodovat. Oceláři sice dokázali lídrovi soutěže vzdorovat až do jednapadesáté minuty, dvě branky Západočechů v závěrečné desetiminutovce ale nakonec rozhodly o druhém tříbodovém skalpu Ocelářů v letošním ročníku.
49.kolo, neděle 7.2.2010
Plzeň
1:3
Třetiny: 0:1, 1:0, 0:2  Branky a nahrávky: 27. Pospíšil (Martynek, Seman) - 13. Pitule (Heřman, Stránský), 51. Bomersback (Vampola, Benda), 57. Hanzlík (Stránský, Vlasák). Rozhodčí:Fraňo, Hribik - Pešek, Jelínek. Střely na branku: 34:25. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 3496. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.  3496
Hamerlík - Cartelli, Kania, Malec, Seman, Platil, Zíb, Lojek, Andersons - Hampl, Tomas, Polák - Pospíšil, Bonk, Martynek - Růžička, Peterek, Květoň - Orsava, Ostřížek, Mičulka
Pöpperle - Jeřábek, Hanzlík, Benák, Modrý, Benda, O´Brien, Dresler – Kovář, Vlasák, Bomersback – Dvořák, Adamský, Vampola – Hvila, Vostřák, Tvrdík – Lev, Stránský, Heřman

Západočeši dorazili do Třince v roli papírového favorita a své vysoké ambice prezentovali již v první dvacetiminutovce, během které se ujali jednobrankového vedení. Vše ale mohlo být jinak, protože první vážnější šance se hned zkraje utkání dočkali třinečtí - konkrétně Tomáš Pospíšil, který se po přihrávce spoluhráče Bonka ocitl osamocen před Pöpperlem, ale trefil pouze beton plzeňského strážce. Zřetelná snaha obou celků o dokonalou defenzívu nedovolovala, aby diváci v promrzlé Werk Aréně mohli sledovat mnoho šancí - přesto obě mužstva do první sirény předvedla alespoň po jedné. Ve třinácté minutě otevřela skóre čtvrtá formace Indiánů, když Heřman skvěle našel Tomáše Pituleho, který zakončil přesně mezi Hamerlíkovy betony. S přehledem hrající Plzeň po vstřelené brance kontrolovala hru a nic nenasvědčovalo tomu, že by se do první přestávky ještě mělo něco dít. Přesto se Ocelářům podařilo vypracovat si nadějnou příležitost a stejně jako v soupeřově případě u toho byla lajna mladíků. Jenže v sedmnácté minutě bekhendem zakončující Orsava nedokázal přehodit bezmocně ležícího Pöpperleho.

Prvopočátky druhé třetiny nesly podobný nádech jako dosavadní průběh s oboustranným důrazem na defenzívu v hlavní roli. Jenže Oceláři se rozhodli s nepříznivým průběhem něco udělat a již na začátku šestadvacáté minuty přišla předzvěst toho, co mělo následovat – Bonkova formace si vytvořila sérii šancí, během kterých z dobré pozice mohl skŕovat jak Seman, tak dnes velmi aktivní Pospíšil. Srovnat stav se ale Ocelářům podařilo až vzápětí - Martynek vymyslel ideální pas na Tomáše Pospíšila, který předvedl efektní kličku a po ní přesný zářez do růžku. Vyrovnaný stav konečně vyburcoval oba celky k ofenzivnímu snažení. Těsně před polovinou zápasu uháněli plzeňští na Hamerlíka dokonce ve třech, ale neuspěl jak blafák Martina Heřmana, tak osamocený Pavel Vostřák. Jednatřicátá minuta dala vyniknout výzbroji Tomáše Pöpperleho, který tak zničil nadějnou individuální realizaci přečíslení Zbyňka Hampla.

Západočeši s postupujícím časem ztratili svou suverenitu a byli to domácí, kteří získali nejen optickou převahu. Nad vodou držel Plzeň zejména její brankář, když několikrát uhasil nebezpečné manévry třineckých v okolí brankoviště. Nejvíce se však přičinil v šestačtyřicáté minutě, kdy tváří v tvář uspěl proti bekhendem zakončujícímu Martynkovi. Navzdory zlepšené hře a množství šancí Ocelářů to byli znovu Indiáni, kdo šel v polovině poslední dvacetiminutovky do vedení, protože Mark Bomersback uplatnil svůj důraz před brankou domácích a propasíroval puk mezi betony třineckého gólmana. Oceláři získali ve čtyřiapadesáté minutě luxusní možnost zahrát si dvojnásobnou přesilovou hru, jenže ta přišla vniveč. Bezprostředně po jejím skončení zůstali domácí v útočném pásmu, díky čemuž se v megašanci zjevil Ostřížek, ale výbuch radosti opět zastavil čarující Pöpperle. A tak se vzápětí slova chopili hosté a v souladu se starým známým pravidlem nedáš-dostaneš založili brejkovou situaci, která, díky trefě Jiřího Hanzlíka, vyřkla definitivní ortel nad tím, že tři body dnes putují do Plzně.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec):
Přestože se nám dnes rozpadla sestava, tak jsme chtěli uspět. Herně jsme na tom špatně nebyli, Plzni jsme určitě stačili a myslím, že při roznovážném počtu hráčů na ledě jsme v určitých momentech měli převahu. Plzeň ukázala, kde je její síla, její hráči hráli velmi pozorně. Bohužel nám nešly přesilovky, ve kterých jsme měli alespoň nějakou branku dát. Myslím ale, že hráči dnes odvedli hodně práce.

Marian Jelínek (HC Plzeň 1929):
Jsme spokojeni s vítězstvím, méně už s výkonem. Dnes jsme nepodali optimální výkon, nepočítám-li Tomáše Pöpperleho, který nás podržel ve vypjatých situacích. Přestože se nám dnes nedařily přesilové hry, tak rozhodující gól jsme dali právě v přesilovce. Domácí poté nevyužili dvojnásobnou přesilu a to zřejmě rozhodlo o výsledku.