Oceláři odváží z perníkové arény jeden bod

16.01.2011 · Daniel Ježek
K utkání 41. kola Tipsport extraligy zavítali hráči Třince na led loňského mistra z Pardubic. Po velmi vyrovnaném průběhu celého utkání dokázali Oceláři vyválčit cenný bod za prohru v samostatných nájezdech.
41.kolo, neděle 16.1.2011
Pardubice
3:2sn
Třetiny: 0:0, 2:2, 0:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 31. Kolář I (Píša), 32. Píša, 65. Starý - 22. Hrabal (Peterek, Adamský), 32. Polanský (Růžička M., Květoň). Rozhodčí: Homola, Pešina - Barvíř, Kalivoda. Vyloučení: 3:7, navíc Hudec (TRI) 10 minut OT. Využití: 1:1. Diváci: 8425. Střely na branku: 40:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, .
Růžička – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Kolář II – Bartek, Koukal, Rákos – Kolář I, Špirko, Starý – Zohorna, Radil, Pineault– Buchtele, Nahodil, Kousal
Hamerlík – Seman, Krajíček, Zíb, Hrabal, Lojek, Hudec, Zíb, Štach – Květoň, Polanský, Růžička – Adamský, Peterek, Hrňa – Bonk, Varaďa, Polák – McGregor, Zagrapan, Koudelka – Orsava

Poprvé od loňského play off skončil zápas mezi Pardubicemi a Třincem nerozhodně v základní hrací době. Oceláři tak bodovali na východě Čech poprvé v této sezoně. První vzájemný zápas v ČEZ Areně totiž skončil 9:2 pro Eaton.

Zápas loňských čtvrtfinalistů lemoval poměrně opatrný úvod. Třinec, aktuální lídr soutěže, toužil prolomit nepříznivou bilanci s Pardubicemi z posledních zápasů, domácí nechtěli promarnit úvod do zápasu, aby nemuseli dohánět gólovou ztrátu.

První vážnější střeleckou příležitost měly Pardubice. Ve 4. minutě ujeli do brejku Martin Bartek s Petrem Koukalem. Nejproduktivnější hráč Eatonu volil svižnou střelu, tu však Peter Hamerlík vytěsnil mimo hrací plochu.

Část ČEZ Areny se radovala ze vstřelené branky v 11. minutě. Pardubice hrály po naražení Lukáše Krajíčka. Útočník Kolář z levého kruhu ostře vypálil a diváci na západní tribuně se radovali ze vstřelené branky. Ostatní sektory mlčely a jejich názor podpořil i po krátké konzultaci videorozhodčí.

Třinec nejvíce zahrozil paradoxně při svém oslabení. V 19. minutě se do slibného zakončení dostal obránce Zíb, jeho střela švihem však pouze trefila levou tyč Růžičkovy branky.

Druhou třetinu začínali Oceláři v početní převaze. Tu nevyužili, přestože gólman Růžička byl v jednom ohni. Krátce po návratu útočníka Koláře se pakoval na trestnou lavici Václav Kočí a ten zde vydržel pouze čtyři sekundy. Martin Adamský vyhrál buly, puk se přes Jana Peterka dostal k Josefu Hrabalovi a ten se trefil přesně do vikýře – 0:1.

Třinec měl v této fázi utkání navrch, pardubická obrana nebyla důsledná, a tak gólman Růžička řešil jednu patálii za druhou. Ve 27. minutě zahrozil ze druhé vlny Martin Lojek, o chvíli později se málem prosadila dvojice Květoň – Polanský, ale druhý jmenovaný trefil pouze brankovou konstrukci.

Pardubicím pomohla ke srovnání využitá přesilová hra. Vyloučen byl Daniel Seman za nedovolené bránění a hru v převaze využil útočník Jan Kolář, který obratně tečoval Píšovu střelu od modré – 1:1.

Vyrovnaný stav vydržel pouze půl minuty, neboť Třinci vrátil vedení Jiří Polanský. Ten byl nejdůslednější v předbrankovém prostoru a propasíroval puk za brankáře Růžičku – 1:2.

Uběhlo dalších půl minuty a skóre se opět měnilo. Aleš Píša získal volný puk v obraně Třince a z pravého kruhu jej poslal za Petera Hamerlíka – 2:2.

Více vzrušivých momentů jinak produktivní část hry nepřinesla, Pardubice na přelomu druhého a třetího dějství nevyužily přesilovou hru po trestu pro Václava Varaďu.

Do třetí dvacetiminutovky vstoupili aktivněji domácí hokejisté. Těm také pomohly dvě početní výhody v krátkém sledu. Při té druhé se radovali z branky, tu však rozhodčí neuznal. Adam Pineault sice dorážel puk podle pravidel, ta ale nepovolovala Koukalovo postavení v brankovišti.

Pardubický kapitán byl středem pozornosti i ve 48. minutě, kdy nevyužil obrovskou příležitost. V kruhu si vzal puk a blafákem do bekhendu se pokusil docílit branky. Minul však i díky velmi důraznému přístupu třineckého beka, který ho stíhal.

Východočeši pokračovali v dobývání třineckého postavení, jejich aktivita se stupňovala v přesilových hrách, ale ani jednu nedokázali využít. Třinec naopak hrozil z rychlých přečíslení. Třeba Jiří Polanský s Davidem Květoněm byli velmi blízko rozdílovému gólu. Ten však v základní hrací době nepadnul.

V prodloužení se více zapotil brankář Hamerlík, ten čelil pěti pokusům Pardubických, zatímco Martin Růžička musel chytit dva puky. Rozhodnout tak musely samostatné nájezdy.

Východočeši v této sezoně prohráli sedm zápasů ze sedmi, které dospěly do nájezdů. Nejprve jel třinecký útočník Martin Růžička, jeho jmenovec jej ale vytlačil ze střeleckého úhlu. Na druhé straně se neprosadil Lukáš Nahodil.

V další sérii vychytal levý Růžičkův beton McGregora, aby Jan Starý přesnou střelou k tyči poslal Eaton do vedení. David Květoň se musel trefil, ale výborný Růžička jeho pokus zneškodnil, a tak druhý bod z reprízy loňského čtvrtfinále zůstal v Pardubicích.

Pavel Hynek (Pardubice): Nás může mrzet, že jsme v první třetině nevytěžili vedení ze šancí, které jsme měli. Dvakrát jsme dotahovali, a abychom mohli pomýšlet na tři body, tak bychom museli ve třetí třetině zrealizovat úspěšně přesilové hry. Byly tam v prvních deseti minutách tři za sebou a sehráli jsme je bez efektu a špatně. Dnes musíme být rádi za dva body a za to, že jsme zlomili neúspěchy v prodloužení a penaltách. Snad nás to povzbudí dál.

Pavel Marek (Třinec): Neměli jsme optimální vstup do utkání, ale od poloviny zápasu jsme se začali zvedat a začali jsme konečně hrát naši hru. Je škoda, že ve třetí třetině jsme měli hodně vyloučených hráčů a to nás hodně zastavilo a zápas by byl ještě víc dramatičtější. Nájezdy pak už jsou loterie a Pardubice v nich byly lepší.