KalPa udolala Davos a zahraje si finále

30.12.2018 · Daniel Ježek, KEYSTONE-SDA/Gian Ehrenzeller
Druhý semifinálový souboj Spengler Cupu proti sobě postavil pořadatelský Davos a finskou KalPu. Ve vyrovnaném duelu byli o něco lepší hráči Kuopia, kteří zvítězili 2:1 a v pondělním finále vyzvou Kanadu.
2. semifinále, neděle 30.12.2018
Kuopio
Davos
2:1
Vaillant Arena
Třetiny: 1:0, 0:0, 1:1  Branky a nahrávky: 3. Nousiainen (Mäkinen), 51. Rissanen (Texier, Ruuttu) – 46. Frehner (Jung, Aeschlimann). Rozhodčí: Gofman, Watson – Fuchs, Wüst. Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 6 300 (vyprodáno). Střely na branku: 28:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
KalPa Kuopio: Manzato – Wilson, Leskinen, Seppälä, Fairchild, Mäkinen, Gröndahl, Lappalainen, Nousiainen – Texier, Rissanen (A), Ruuttu – Klemetti, Luostarinen, Kantola (A) – Jokinen (C), Sebok, Nuutinen – Könönen, Vainiola, Knuutinen.
HC Davos: Senn – Jung, Sanguinetti, Kparghai, Heldner, Payr, Stoop, Buchli – Simion, Lindgren (A), Klasen – Pestoni, Bader, Meyer – D. Wieser (C), Corvi, M. Wieser (A) – Kessler, Aeschlimann, Egli – Frehner.

Druhé semifinále Spengler Cupu mezi KalPou a Davosem začalo pěkně zhurta. Finský tým se do toho od úvodního vhazování pořádně obul, Mäkinen ale na konci druhé minuty Senna nepřekonal. O chvíli později už davoský brankář lovil kotouč ze své sítě, to když vůbec neviděl střelu Kima Nousiainena od modré, Senn byl zcela bezmocný.

KalPa pokračovala v aktivní hře i v následujících minutách první periody, finští hokejisté dokázali točit pořadatelský tým v jeho pásmu, Senn ale mnoho práce neměl. V osmé minutě nicméně musel řešit situaci po Payrově chybě, Kantola ale Senna nepřekonal. Ve dvanácté minutě pak Kuopio vytvořilo na brankáře Davosu velký tlak, závar v brankovišti ale Senn vyřešil, když zalehl pokus Texiera.

Pět minut před první sirénou se do hry začali dostávat také hráči Davosu. Manzato si musel dávat pozor proti zakončení Payra, Klasena či Wiesera, ani jeden z davoských střelců ale nedokázal najít skulinku v Manzatově postoji. To na začátku druhé dvacetiminutovku byl Davos k brance velice blízko. Švýcaři jeli v přečíslení tří proti jednomu, Lindgren ale prováhal ideální moment a Manzato dokázal jeho přihrávku srazit do ochranné sítě.

V osmadvacáté minutě si KalPa zahrála první přesilovou hru utkání, domácí sice kombinovali v útočném pásmu, Senna ale neohrozili ani jednou. V třicáté první minutě pak Texier měl šanci na navýšení vedení, z mezikruží ale minul. Davoští se v dalším průběhu periody pokoušeli o srovnání stavu, Manzato v brance Kuopia ale podával spolehlivé výkony. Gólman Ambri-Piotty postupně zlikvidoval pokusy Stoopa, Heldnera či Payra.

Do závěrečné periody si tak KalPa přenesla hubené jednobrankové vedení. Úvod dvacetiminutovky se nesl v duchu nepřesných rozehrávek, ani jeden z brankářů proto mnoho práce neměl. V pětačtyřicáté minutě se do dobré šance dral Kantola. Finský útočník ale nedokázal projít kolem bránícího Junga, po nešťastném nárazu na zadní hrazení pro něj navíc utkání skončilo. Senn si následně poradil se zakončením Kononena.

KalPa své šance nevyužila, udeřil tak Davos. Po menších zmatcích v obraně Kuopia se k volnému kotouči dostal Yannick Frehner, který uklidil kotouč za Manzata a ukončil jeho 109 minut dlouhou neprůstřelnost. Otočit skóre zápasu mohl Davos v následující přesilovce. Teč Meyera lízla boční síť, Manzato pak zastavil slibný pokus Corviho z mezikruží.

Kuopio oslabení ubránilo, půl minuty po návratu potrestaného Lappalainena navíc udeřilo. Jaakko Rissanen v přečíslení dvou proti jednomu dokonale využil pobídky Texiera a zavěsil kotouč za bezmocného Senna. Davos mohl odpovědět v padesáté třetí minuty, Dino Wieser ale z bezprostřední blízkosti Manzata nepřekonal. Klid na hole KalPy naopak v šestapadesáté minutě mohl přinést Nuutinen, ten ale trefil jen Sennovu masku. Davos v závěrečných minutách utkání zkoušel ještě zvrátit nepříznivý stav, švýcarskému celku ale nepomohla ani hra bez brankáře. Ve finále Spengler Cupu ti tak zahrají Kanada a KalPa.