Duel brankářů pro Kuopio, Magnitogorsk končí druhý

28.12.2018 · Daniel Ježek, FOTO: KEYSTONE-SDA/Gian Ehrenzeller
Závěrečný duel ve skupině Torriani obstarali hráči Magnitogorsku a KalPy. Regulérní hrací doba branku nepřinesla, byť se především finští hokejisté dostali do několika slibných příležitostí. Rozhodnutí nabídla až šedesátá třetí minuta, kdy Kuopiu postup do semifinále vystřelil Jokinen. Magnitogorsk jde do čtvrtfinále.
3. záp. sk. Torriani, pátek 28.12.2018
Magnitogorsk
Kuopio
0:1p
Vaillant Arena
Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0 - 0:1  Branky a nahrávky: 63. Jokinen (Rissanen, Leskinen). Rozhodčí: Gofman, Hebeisen – Fuchs, Gnemmi. Vyloučení:3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 509. Střely na branku: 18:27. Průběh utkání: 0:1.
HK Metallurg Magnitogorsk: Zagidulin – Rylov (A), Běreglazov, Matuškin, Igošev, Vereščagin, Zajcev, V. Vasiljev – Ljubimov, Čibisov, Bulíř – Několenko, Varfolomejev, Pakarinen (A) – Timkin, D. Platonov (C), J. Platonov – Jazkov, Dorofejev, Djukarev.
KalPa Kuopio: Manzato – Leskinen, Wilson, Seppälä, Fairchild, Gröndahl, Mäkinen, Nousiainen, Lappalainen – Texier, Rissanen (A), Ruuttu – Piipponen, Luostarinen, Kantola (A) – Vainiola, Knuutinen, Nuutinen– Sebok, Könönen, Jokinen (C).

Do závěrečného utkání skupiny Torriani vstoupili lépe hráči finské KalPy. Ve čtvrté minutě se Kuopio dostalo do akce tří proti jednomu, Nuutinen ale celou situaci vyřešil nepřesnou střelou. O chvíli později si finský celek zahrál početní výhodu, faul Timkina ale potrestán nebyl. V úvodu deváté minuty pak tým Samiho Kapanena sehrál další přesilovou hru, ani tentokráte se ale KalPě nepovedlo dopravit kotouč do ruské branky.

Magnitogorsk o sobě poprvé vážněji dal vědět ve třinácté minutě, kdy z první pálil Jurij Platonov. Manzato mohl při této situaci děkovat své brankové konstrukci. Zbývající minuty prvního dějství pak patřily hráčům KalPy, kteří se častěji dostávali do šancí. Trenér Magnitogorsku Josef Jandač musel na tlak Kuopia v osmnácté minutě reagovat oddechovým časem, Finům se ale nepovedlo využít ani svého tlaku, ani třetí přesilovku utkání. Ve vlastním oslabení navíc osmnáct vteřin před koncem do úniku ujel Rylov, Manzata ale nepřekonal.

Kuopio v úvodu druhé třetiny dohrávalo přesilovku, ani rychlá kombinace se střelou Rissanena ale k úspěchu nevedla. Metallurg se připomněl v dvacáté sedmé minutě, Ljubimov ale nevyužil akci tří proti dvěma. Na druhé straně pak Zagidulin nadvakrát zastavil průnik Luostarinena. Magnitogorsk si v následujících minutách zahrál dvě početní výhody, ani jednu ale Jandačovi svěřenci nevyužili.

Ve čtyřiatřicáté minutě mohl první branku utkání vstřelit Dorofejev, Manzato ale byl proti. Hned v protiakci pak Zagidulin vychytal pokus Kantoly. Největší šanci prostřední dvacetiminutovky ale Vaillant Arena viděla v předposlední minutě. Magnitogorsk se dostal do akce dvou proti brankáři Manzatovi, Djukarev ale po pasu Pakarinena napálil jen pravou tyč finské branky.

Ani ve třetí třetině se diváci ve Vaillant Areně branky nedočkali. Oba soupeři se téměř po celou dobu závěrečné periody nemohli dostat do vyložených šancí, když už se útočníci jednoho nebo druhého týmu dostali do střelecké pozice, spolehlivě zasahoval oba brankáři. Magnitogorsk pět minut před koncem šedesáté minuty nevyužil početní výhodu, KalPa zase po ubráněném oslabení nevyužila přečíslení tří proti jednomu. A když se neujaly ani pokusy Fina Knuutinena a Rusa Matuškina, šlo se do prodloužení.

Nastavený čas trval necelé tři minuty. Platonov nejprve nedokázal za Manzata usměrnit centr z levé strany, rozhodnutí tak přišlo na druhé straně. KalPa sehrála povedenou útočnou akci, na jejímž konci byl přesně střílející Tommi Jokinen. Kuopio tak postoupilo přímo do semifinále, Magnitogorsk naopak čeká čtvrtfinálový souboj.