Divoký západ na východě republiky! Oceláři 8, Pardubice 4

02.12.2012 · Michal Samiec
V pohledném a góly napěchovaném utkání ve Werk aréně triumfovali domácí hráči Třince. Ti hlavně díky velmi produktivním prvním čtyřiceti minutám dokázali dobře hrající Pardubice porazit o čtyři branky!
27.kolo, neděle 2.12.2012
Pardubice
8:4
Třetiny: 3:1, 4:2, 1:1  Branky a nahrávky: 2. Polanský (Klimenta, Rákos), 16. Adamský (Galvas, Roth), 17. Bonk (Varaďa), 27. Klimenta (pen.), 31. Varaďa (Galvas, Bonk), 38. M. Růžička (Varaďa), 40. Varaďa (Roth, M. Růžička), 48. Rákos (Polanský, Klimenta) - 12. Benák (Bartek, Ďaloga), 23. Píša (Krejčí), 36. Hemský (Benák), 55. T. Zohorna (Cetkovský, Píša). Rozhodčí: Blecha, Hribik - Čech, Bryška. Vyloučení: 8:6. Využití: 3:1. Diváci: 3240. Střely na branku: 34:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:3, 8:3, 8:4.
Hrubec – Zíb, Hrabal, Roth, Galvas, Lojek, Klouček, Ovčačík – M. Růžička, Bonk, Varaďa – D. Květoň, Peterek, Adamský – Klimenta, Polanský, Rákos – Hrňa, Zagrapan, Orsava.
Salfický (41. M. Růžička) – Píša, Kindl, Benák, Ďaloga, Gawryletz, V. Kočí – Hemský, Krejčí, Somík – Bartek, T. Zohorna, Starý – Radil, Kousal, Buchtele – Semorád, T. Nosek, Cetkovský.

Poklidný začátek utkání změnil již po 103 sekundách domácí centr Jiří Polanský, který si u mantinelu převzal puk od Klimenty a nečekanou střelou z otočky prostřelil k údivu přihlížejících hostujícího brankáře Salfického. Další šance na sebe nechaly dlouho čekat, až v polovině osmé minuty v signalizované výhodě domácích Varaďa svou pozici na brankovišti nedokázal přetavit v druhou branku.

Velkou šanci pak měl na začátku dvanácté minuty Hrňa, který se zjevil sám před Salfickým, svůj pokus ale poslal vysoko nad branku. Prakticky z protiútoku se trefili hosté. Kotouč absolvoval velmi zajímavou trajektorii, když se nejprve po střele od modré odrazil od zadního mantinelu a skončil znovu na modré, tentokrát na druhé straně hřiště. Václav Benák přesnou ránou následně prostřelil Hrubce. Domácí se pak domáhali neuznání branky, protože těsně před gólem projel jeden z hostů brankovištěm a rozhodil tak brankáře Třince Hrubce.

Po vstřelené brance hosté z východních Čech převzali iniciativu a byli opticky lepší. Brankově to však nevyjádřili, a tak přišel úder na druhé straně. Domácí ideálně rozehráli přesilovku a po devíti sekundách potrestali faul Píši. Galvas blokoval u mantinelu vyhození pardubických obránců, po odrazu od něj se puk dostal k úplně volnému Martinu Adamskému, jenž vymetl růžek Salfického brány. Po 76 sekundách to bylo už o dvě branky. Na vlastní modré převzal puk Radek Bonk, projel celé hřiště a blafákem přelstil i Salfického v bráně Východočechů.

Ve druhé třetině sledovali fanoušci ve Werk aréně gólové hody. Šest branek za jednu třetinu nebývá často, domácí tuto hrací dobu vyhráli v poměru 4:2. Hosté třetinu začali náporem, byli aktivní, vytvářeli si šance. Gól ale dali paradoxně hned po buly – Krejčího vyhrané vhazování přetavil v branku střelou od modré Aleš Píša. Domácí odpověděli za necelé čtyři minuty, když ve středním pásmu obral o puk právě Píšu Tomáš Klimenta a vybojoval si na pardubickém obránci trestné střílení, které střelou nad vyrážečku Salfického proměnil.

Přesně v polovině zápasu byl vyloučen hostující Buchtele a domácí sehráli početní výhodu výborně. Nepustili Pardubice z pásma, dlouho hledali pozice, křížně si zkoušeli nahrávat do lepších pozic. Přesilovou hru ukončil dorážkou bezprizorního puku Václav Varaďa. O čtyři minuty později využili přesilovku i hosté. Po nádherné kličkované Aleše Hemského, který proměnil nájezd ze strany, to bylo 5:3.

Domácí Třinec ještě do konce druhé třetiny přidal dvě branky. Nejprve rychlý kontr po Varaďově ráně, kterou hostující brankář vyrazil před osamoceného Martina Růžičku a právě třinecký kanonýr zvyšoval už na 6:3. A o dvě minuty později ještě třetí přesilovku na domácí straně využil tečí Rothovy bomby Václav Varaďa.

Ve třetí třetině se již dalo těžko předpokládat, že se výrazně změní průběh zápasu. Oceláři kontrolovali výsledek a naopak mohli jít ještě do výraznějšího vedení. Po 43 sekundách nevyužil chyby Hemského, jež na modré ztratil puk, Martin Růžička a nechal se vychytat vystřídavším brankářem Pardubic nosícím stejné jméno. Naprosto stejnou pozici si pak vyrobil expardubický Daniel Rákos, ale i on nebyl úspěšný. Gól se mu svému bývalému podařilo kolegovi dát však hned o pár sekund později, když zužitkoval přiťuknutí spoluhráče zpoza branky.

V závěru již polevila koncentrace Ocelářů, kteří nabídli Pardubicím několik přesilovek včetně početní výhody pět na tři. Pardubice ale přidaly jen kosmetickou úpravu skóre, když po špatné rozehrávce domácích propálil Hrubce Tomáš Zohorna.

Josef Turek (Oceláři Třinec): Povedl se nám vstup do zápasu. Za poslední tři zápasy jsme dali jen tři góly, dneska nám to tam konečně napadalo. Pardubice ale tlačily, přestože prohrávaly vysokým rozdílem. Měly šance, nám ale výborně zachytal Hrubec. Náš gólman chytal o něco líp než pardubický, a to asi rozhodlo. Byl to zápas, který jsme potřebovali. Poslední dobou se nám moc nedařilo.

Ladislav Lubina (ČSOB Pojišťovna Pardubice): Vstoupili jsme do utkání přesně, jak jsme nechtěli - brzkým inkasovaným gólem. To mělo vliv na další vývoj utkání. Do druhé třetiny jsme vstoupili dobře. Zahráli jsme dobrých osm minut, bohužel jsme neproměnili šance. Naopak jsme potom inkasovali další laciné góly, tím byl dán zbytek zápasu.