MISTR 2023/2024

Vzhůru na sever: Oceláři hrají v pátek v Tampere!

06.09.2023 · Adam Sušovský, Ondřej Kuchař
S více než stovkou fanoušků vzlétl z ostravského letiště speciál mířící do Finska. Oceláři už ve čtvrtek v poledne odletěli do Skandinávie zabojovat o šanci na postup ze základních skupin Champions Hockey League: První zápas je čeká v pátek v Tampere. Úvodní buly je na programu v 18:00, přímý přenos můžete sledovat na Sport 2.

Nejúspěšnější český klub uplynulé dekády v nejmodernější aréně v Evropě!

Oceláři ve čtvrtek, s denním předstihem, vyrazili směr Finsko: A spolu s téměř sto padesáti fanoušky na palubě velkého Boeingu odletěli do Tampere, kde už v pátek nastoupí proti tamnímu Ilvesu. Utkání začíná v 18:00 a Oceláři potřebují v Lize mistrů začít sbírat vítězství.

Přímý přenos vysílá stanice Sport 2.

Ilves: Nejmodernější aréna a šest Čechů v sestavě

Tampere, kam Oceláři ve čtvrtek odletěli, je s 230 tisíci obyvateli největším vnitrozemským městem severní Evropy. A s trochou nadsázky se dá říct, že je v posledních letech také hlavním městem evropského hokeje. Jeho srdcem je Nokia Arena, nejmodernější hokejová aréna v Evropě s kapacitou více než 13 tisíc diváků, která dvakrát za sebou hostila finále mistrovství světa a která je domovem pro dva silné finské kluby: historicky nejúspěšnější Tapparu a jejího rivala Ilves.

Právě na druhý jmenovaný finský velkoklub Třinec v pátek v Champions Hockey League narazí: Ilves v minulé sezoně obsadil právě za Tapparou druhé místo v základní části finské ligy, v play off nakonec jeho cesta skončila v semifinále na Lahti: Týmu, na který Třinec narazí o dva dny později.

Ilves je šestnáctinásobný finský šampion, jehož dres v minulosti oblékala řada českých hráčů včetně těch s třineckou stopou: Ať už to byl Marián Kacíř, Lubomír Korhoň nebo Vojtěch Polák.

Také nyní je soupiska finského celku českými hráči nabitá, vždyť čítá hned šestici českých jmen: Duo brankářů Jakub Málek, Patrik Hamrla, obránce Dominika Mašína a útočníky Petra Kodýtka, Jakuba Kose Šimona Stránského.

V aktuální sezoně CHL je zatím Ilves stoprocentní, minulý víkend zvládl suverénním způsobem oba venkovní zápasy: Nejprve uspěl 3:1 v Pardubicích, následně rozdrtil 7:1 také Bolzano.

Budou Oceláři první, kteří finský celek s rysem ve znaku, oberou o soutěžní body?

Oceláři: Martin Růžička zpátky na ledě!

Třinec nezvládl úvodní dva domácí duely CHL. V první bláznivé gólové přestřelce se švýcarským Rapperswilem doplatil na disciplínu a nový výklad pravidel o přesilových hrách, aby prohrál 6:7 v prodloužení. No a o dva dny později Oceláři nestačili ani na suverénního šampiona z Německa, Red Bullu Mnichov v opatrném zápase podlehli na domácím ledě 0:2.

V tabulce základní skupiny Ligy mistrů tak má český mistr zatím pouze bod, a pokud chce splnit přání fanoušků a postoupit do play off, bude muset ve Finsku bodovou sbírku rozšířit. Pozitivum? Do sestavy se po lehkém zranění vrací Martin Růžička, který úvodní dva soutěžní duely sezony sledoval pouze z tribuny.

Rozhovor s Martinem Růžičkou si můžete přečíst na tomto odkaze.

“Růža je velmi důležitou součástí našeho mužstva. Doufáme, že nám pomůže hlavně zlepšit přesilovky, které nám až tolik nešly. Hlavně ve druhém duelu s Mnichovem jsme měli početních výhod několik, ale nic jsme nevymysleli. Růža je pro nás velká posila na ledě i v kabině. Delší dobu nehrál, takže jsme zvědaví, jak se s tím vyrovná,” říká asistent trenéra Ocelářů Vladimír Országh.

Co očekává od pátečního vyzyvatele bíločervené party? “Ilves je velmi silný, nepříjemný soupeř. Zvládl dva zápasy venku za šest bodů, a to proti němu stáli těžcí soupeři. Jsou výborní bruslaři, mají skvělé přesilovky. Vyspělé mužstvo. Těží z toho, že aktivně zapojují do hry obránce, útočí s pěti hráči. Hlavně bruslařsky musíme být připravení,” popisuje kouč.

V Tampere byl Országh několikrát. Naposledy byl ve třetím největším městě Finska v květnu jako expert slovenské televize RTVS pro mistrovství světa. Do Nokia Areny se opět těší. “Nejkrásnější hala v Evropě, jednoznačně. Je nová, diváci v ní umí udělat skvělou atmosféru,” má jasno.

Úsměv na tváři vykouzlí pouhá zmínka o Tampere taky Tomáši Kundrátkovi. Před rokem tu s českým národním týmem slavil zisk bronzových medailí. “Na Tampere mám krásné vzpomínky. Před rokem jsme měli super tým, parádní kolektiv. To místo je krásné, nová hala je nádherná. Tampere je hokejové město.”

Krásnou halu společně sdílí týmy Tappary a Ilvesu, našeho pátečního soupeře. Nikde jinde v Evropě nemají dva top kluby společný domácí stadion. "Nic podobného jsem v životě nezažil. Nedokážu si představit, že bychom sdíleli stadion s nějakým rivalem. Třeba s Vítkovicemi, to opravdu ne,” usmívá se třinecký obránce.

Tým odletělo do Skandinávie znovu podpořit plné letadlo fanoušků. “Je to pro ně super možnost podívat se do Finska. Slyšel jsem, že v rámci programu navštíví i Estonsko. Myslím, že to pro ně bude super zážitek. Snad jim uděláme radost i výkonem. Za podporu jsme jim vděční,” dodává Kundrátek.