Top 10 zápasů třineckých Ocelářů v sezóně 2013/2014

30.04.2014 · Michal Samiec
Ocelářskou sezónu 2013/14 tvořilo 52 zápasů základní části a 11 utkání v play-off, dohromady tedy 63 mistrovských utkání. Z této sady utkání jsme vybrali 10 nejzajímavějších, těch, která nás – fanoušky třineckého hokeje – nejvíce bavily.

Níže je uvedeno deset utkání, které byly z pohledu redakce webu hcocelari.cz nejzajímavější, nejzábavnější. Kromě top desítky utkání bylo navíc vybráno jedno speciální. Třinečtí dokázali letos ze 63 mistrovských utkání vyhrát 38, prohráli 25. Z této pětadvacítky porážek byla vybrána jedna speciální – „porážka se vztyčenou hlavou“.

#10: 13. kolo, Vítkovice – Třinec 2:3, 18. října 2013

Číslo deset v našem seznamu je první derby sezóny. Osm a půl tisíce diváků přišlo do ostravské ČEZ arény na první střetnutí mezi Vítkovicemi a Třincem. Zápas byl vyrovnaný, co se týká výsledku, domácí dominovali na střely. Skóre otevřel brzo po začátku Svačina, vyrovnal před koncem první části Zíb. Druhou třetinu vyhráli Oceláři díky gólu Adamského, vyrovnal ve 48. minutě svým druhým gólem Svačina. První zápas po svém návratu z krátké finské anabáze odehrál David Květoň. Necelé tři minuty před koncem normální hrací doby právě tento hráč ve svém první utkání po návratu rozhodl o exportu bodů přes řeku Ostravici do Slezska.

Ligová derby mezi Vítkovicemi a Třincem mají skvělou návštěvnost. První derby sezóny sledovalo v Ostravě 8454 diváků. (Foto: Petr Kotala)

#9: 40. kolo, Liberec – Třinec 2:6, 19. ledna 2014

Jeden z nejpřesvědčivějších výkonů na ledě Liberce, kam Třinečtí přijeli v půlce ledna. Bílí Tygři v tu chvíli byli posílení v boji o předkolo play-off třemi výhrami v řadě, když triumfovali s Hradcem Králové, na Slavii a ve Zlíně. Třinec ale předvedl pod Ještědem výborný výkon. První třetinu vyhrál 2:0, domácí pak ale dvěma góly kapitána Nedvěda v rozmezí tří minut vyrovnali, to však bylo z jejich strany vše. Do vedení hosty dostal Roth, ve 40. minutě se však v rozmezí pár sekund trefili Rákos a Martin Růžička. Z hratelného skóre 2:3 tak bylo rázem 2:5 a Tygři tak měli před závěrečnou tercií velmi těžkou pozici, kterou nezvládli.

Třinečtí v půlce ledna odehráli výborný zápas. Vyhráli pod Ještědem 6:2, nesrazilo je na kolena ani to, že přišli o dvoubrankové vedení. Nejlepším Ocelářem byl Martin Růžička, který dal dva góly a na další přihrál. (Foto: Bořivoj Černý)

#8: 2. semifinále, Třinec – Zlín 5:2, 3. dubna 2014

Šesté utkání v řadě, které Třinečtí v tomto play-off vyhráli, bylo druhé semifinálové se Zlínem. Oceláři do druhého kola vstoupili jasnou výhrou 4:0. Druhý zápas tak bezproblémový nebyl. Do vedení šli Zlínští díky gólu Honejska. Domácí vyrovnali až ve 24. minutě, v půlce zápasu opět vedli ševci, když gól dal tentokráte Köhler a to v oslabení. Skóre na třineckou stranu otočil kapitán Bonk, nejprve odrazem od Matějíčka vyrovnal, následně se prosmýkl zlínskou obranou a dal vítězný gól zápasu. Podobu skóre ještě dotvořili svými brankami Trončinský a Hrňa.

Druhé semifinále se Zlínem se dlouho pro Oceláře nevyvíjelo nejlépe, ovšem nakonec se mohli diváci těšit i z druhé výhry. Třinečtí otočili skóre ze stavu 0:1 a 1:2 na konečných 5:2.

#7: 52. kolo, Třinec – Vítkovice 3:1, 7. března 2014

Bilance z letošních derby byla vyrovnaná. První a poslední utkání vyhráli Oceláři z Třince, druhé a třetí střetnutí Oceláři z ostravských Vítkovic. Na skóre v této sezóně triumfovali Ostravané (11:13). V posledním kole základní části Třinečtí čerpali ze sebevědomí a euforie způsobené předchozím totálním rozborem Komety Brno na prvočinitele a dalšími úspěchy v osmizápasové šňůře bez jediné chybičky. Do poloviny utkání si Třinečtí vybudovali tříbrankový náskok, pak sice snížil obránce Stehlík, avšak Slezané si před 5155 diváky v Třinci v posledním derby ve staré hale.

Oceláři v této sezóně našli na Vítkovice recept ve dvou zápasech. Mimo jiné v posledním kole základní části.

#6: 3. čtvrtfinále, Pardubice – Třinec 1:2 v prodloužení, 22. března 2014

Oceláři vyhráli v Pardubicích ve čtvrtfinále oba duely. Třetí utkání rozhodli hráči z Werk arény v prodloužení, čtvrtý duel v samotném závěru, kdy padl jediný gól zápasu. Obě utkání rozhodujícím gólem zpečetil Martin Růžička. V prvním utkání v Pardubicích navíc museli hosté dotahovat náskok Pardubic. Jediný gól Východočechů na domácím ledě dal ve 46. minutě Nosek. V následujícím průběhu Hrubec významně podržel Oceláře, aby cirka pět minut před koncem srovnal nechytatelnou střelou z blízka Zíb. Utkání dospělo do prodloužení, kde trpěliví Oceláři vybojovali přesilovku, kterou následně využil Martin Růžička. Měl dost času a prostoru zamířit a prostřelit Júlia Hudáčka.

Šesté čtvrtfinále přineslo pozdní rozhodnutí. Až v 67. minutě duel rozhodla branka Martina Růžičky v přesilové hře.

#5: 5. čtvrtfinále, Třinec – Pardubice 6:3, 26. března 2014

Třinečtí po vyrovnaných zápasech pod Javorovým dokázali ukořistit oba body, které byly k dispozici mezi mantinely pardubické ČEZ arény, Oceláři tak mohli doma pojistit postup do semifinále. To se také podařilo. Třinečtí vyhráli každou třetinu 2:1, stříleli pěkné branky, diváci se bavili, Pardubičtí unavení vyčerpávajícím předkolem a psychicky sraženi dvěma prohrami na domácím ledě už sérii nezdramatizovali.

Nádhernou kombinaci vystřihli ve druhé třetině pátého čtvrtfinále Radek Bonk s Martinem Růžičkou. V tu chvíli zvyšovali stav utkání na 3:1.

#4: 2. čtvrtfinále, Třinec – Pardubice 5:1, 19. března 2014

Oceláři nezačali čtvrtfinále vůbec dobře a dvakrát během velmi krátké doby prohráli s Pardubicemi. První zápas play-off totiž vyhráli hosté z východu Čech poměrem 4:0. Třinečtí se však do série vrátili velmi rychle. Slezané ještě v první třetině vyšli na prázdno, ale od druhé části už jasně dominovali. Skóre otevřel expardubický Linhart, následně se zpoza branky zjevil Polanský a třetí gól přidal zblízka Martin Růžička. Hosté ještě zápas zdramatizovali gólem Sýkory, avšak Polák s Ruferem v posledních 100 sekundách dali výsledku finální podobu.

Jiří Polanský šikovným manévrem zpoza branky vstřelil v půlce zápasu rozhodující gól druhého čtvrtfinále, kterým Oceláři vyrovnali stav série prvního kola play-off na 1:1.

#3: 1. semifinále, Třinec – Zlín 4:0, 2. dubna 2014

Oceláři pošesté v historii vypadli v sérii play-off se Zlínem. Začátek druhého kola play-off však Slezanům ještě radost přinesl. Třinečtí vyhráli první i druhý zápas, vše tak začalo vypadat nadějně a optimisticky a nic nenasvědčovalo následnému vyřazení s pozdějším mistrem. Oceláři první semifinále rozhodli díky druhé třetině. Trefil se nejprve v přesilovce z první Trončinský, druhý gól přidal po rychlé akci, která začala od Hrubce, Růžička, pak se ještě dvakrát radoval z branky Polák.

Šimon Hrubec odchytal v prvním semifinále skvělý duel. Vychytal všechny pokusy ševců, navíc dlouhým pasem na 40 metrů přihrál na druhý gól Ocelářů.

#2: 50. kolo, Třinec – Kometa Brno 10:2, 2. března 2014

Další historický okamžik, kdy Oceláři nastříleli deset branek svému soupeři, se odehrál ve Werk aréně přesně měsíc po námi zvoleném nejlepším zápase sezóny. Po desetibrankové nadílce na Kladně v sezóně 1995/96, deseti gólům doma Vsetínu (2002/03) a Litvínovu (2010/11) přišel tento zápas tentokráte proti Brnu počtvrté v extraligové historii Ocelářů. První třetina žádnému výjimečnému zápasu nenasvědčovala. Třinec vedl 2:1. Teprve v dalším průběhu se roztrhl pytel s góly – ve druhé třetině se svěřenci trenéra Kalouse trefili v rozmezí osmi minut čtyřikrát (ve 36. minutě to bylo 6:1). Ve třetí třetině bylo díky dvěma slepeným gólům (Martin Růžička + Adamský a Martin Růžička s Davidem Květoněm) vymalováno.

Deset branek v síti soupeře, to se nestává často. Oceláři podobný kousek předvedli proti Kometě Brno, byť to v polovině zápasu bylo jenom 3:1. Martin Růžička zaznamenal hattrick, třetí gól střílel v přesilovce.

#1: 45. kolo, Třinec – Sparta Praha 5:4, 2. února 2014

Nejlepší zápas sezóny viděla téměř vyprodaná třinecká Werk aréna začátkem února, kdy do Třince přijela pražská Sparta. Oceláři suverénnímu lídrovi připravili pekelný start. V 10. minutě po brankách Adamského, Rákose a Martina Růžičky vedli 3:0. Sparta se pomalu osmělovala, do konce druhé třetiny dokázala vyrovnat hru a v poslední tercii i skóre. V 50. minutě sice Orsava ještě zvyšoval na 4:2, ale hosté po brankách Formana a T. Rachůnka srovnali. Domácí se ale nevzdali, téměř v poslední možné chvíli z poslední akce utkání rozhodl o držiteli bodů Martin Adamský!

Velmi dramatické a krásné utkání sehráli Oceláři se Spartou začátkem února. Jeden z pěti gólů Ocelářů vsítil Jakub Orsava.

Bonus – porážka se vztyčenou hlavou: 51. kolo, Pardubice – Třinec 7:5, 4. března 2014

Předposlední kolo znamenalo pro Oceláře porážku po osmi výhrách v řadě. V této sérii Třinečtí získali celých 24 bodů, nastříleli 45 gólů a inkasovali jen 16. Navíc jeli do Pardubic posílení o výhru 10:2, kterou uštědřili stříbrnému týmu této sezóny předtím na domácím ledě. Ve východních Čechách došlo k vystřízlivění před vyřazovacími boji. Slezané totiž v ČEZ aréně po 40 minutách prohrávali 2:6. Svěřenci trenéra Kalouse však domácí jasně přestříleli, Východočeši byli extrémně produktivní. Oceláři se nevzdali – stáhli skóre během 11 minut na rozdíl jediného gólu a jen centimetry (Orsavova tyčka) dělily Třinec v závěru dokonce od srovnání!

Oceláři zvládli ligový finiš výborně. V poslední čtvrtině prohráli pouze dvě utkání. Jedno z nich v Pardubicích, kde však domácí výrazně přestříleli. (Foto: Jan Jedlička)

Foto použité v článku: Marian Ježowicz, Jan Jedlička, Bořivoj Černý a Petr Kotala.