Růžička o nejlepších střelcích, přesilovkách i zápase s Pardubicemi

26.10.2022 · Adam Sušovský
Na nevšední večer se připravuje třinecký útočník Martin Růžička, který během čtvrtečního utkání s Pardubicemi převezme ocenění za vstup mezi nejlepších deset kanonýrů extraligové historie a na ledě se mu bude snažit v dalších gólech zabránit jeden z jeho nejlepších kamarádů: David Musil.

Nastřílet 304 gólů, to je pořádný ranec. Martin Růžička už to dokázal, a každý Ocelář věří, že stále nemá dost.

Nejlepší střelec i nejproduktivnější hráč klubové historie stoupá také historickými tabulkami celé soutěže. Nedělní trefa v Českých Budějovicích jej vystřelila mezi desítku nejlepších střelců samostatné historie.

"Stačí se podívat jenom na ta jména, která kolem mě v té tabulce jsou. V téhle lize dát tolik gólů není jednoduché, stojí za tím spousta práce, odříkání i pomoci od spoluhráčů, trenérů, rodiny, vedení klubu. Já si toho strašně moc vážím a myslím, že mi tohle všechno dojde ještě trošku pozdějí," říká Martin Růžička.

Na hráče v TOP10 se krásně koukalo

Aktuálně je v historické tabulce (304 branek) desátý, na Jaroslava Bednáře před sebou ztrácí jednu trefu. Devátý Richard Král, další legenda třineckého klubu, jich má na kontě v součtu 314, i ten bude v letošní sezoně na dostřel.

Martin Růžička je totiž v tuhle chvíli z elitní desítky hráčů jediný nadále aktivní hokejista.

"Včera jsem se na ta jména díval. Proti většině z nich jsem jako mladší hrál, pamatuju si je. Na všechny se totiž krásně koukalo, každý měl něco jiného a každý umí hrát. Nejspíš jsem je všechny měl i na kartičkách," usmívá se Růžička. "Já měl rád Bedýnku (Jaroslava Bednáře), to byl hráč jak víno. Ukázal to nejen tady, ale i v zahraničí."

Během čtvrtečního utkání s Pardubicemi tak na počest vstupu mezi výjimečných deset hokejistů extraligové historie proběhne slavnostní akt s třineckým kanonýrem, a nebude to všechno: vždyť do WERK ARENY přijedou Pardubice, aktuálně vedoucí celek nejvyšší soutěže, který po monstrózním letním posilování kádru oznámil ve své výroční stoleté sezoně útok na titul.

"Mají skvělý tým a já věřím, že my taky. Připravíme se na to a budeme chtít uspět," má jasno Růžička.

Růžička vs. Musil: souboj velkých kamarádů

A těší se nejen na střet hokejových týmů s nejvyššími zápasy, ale také na Davida Musila: reprezentační obránce, který je v Třinci podepsán pod třemi extraligovými tituly, totiž právě do Dynama v létě odešel. Ve čtvrtek do WERK ARENY dorazí poprvé jako soupeř, který se bude svou tvrdou hrou dost možná právě Růžičkovi snažit na ledě bránit k dalším gólům. Dojde tak na přímý střet dvou hráčů, kteří v kabině Třince léta platili za veliké kamarády.

"Ještě jsem se s ním nepsal. Viděl jsem se s ním v Pardubicích, píšem si průběžně. V posledním týdnu to nějak utichlo, ale do zápasu ještě nějaká esemeska mezi námi určitě proběhne," směje se Růža. "On je na ledě nepříjemnej, asi moc nebude koukat na to, kdo proti němu hraje a jestli je to kamarád. V zápase to člověk nevnímá a hraje tak, aby pomohl svému týmu."

"My se pošleme do háje, to je jasný. To k tomu patří. On když už tady byl, v tréninku jsme na sebe byli naštvaní tolikrát! Nedali jsme si nic zadarmo, ale o tom to přece je. To musí na ledě být. My jsme sportovci, jsme soutěživí, chceme každý zápas vyhrát. Takže i tyhle hádky mohou proběhnout, pak jsme ale zase kamarádi," říká Růžička o tom, že vzájemné hecování vycházející z obrovské touhy vyhrávat tady mezi oběma bylo už v době, kdy oblékali společný dres.

X faktor Ocelářů: Přesilové hry

Oceláři aktuálně ze sedmého místa ztrácejí na Pardubice devět bodů, mají však oproti Dynamu dva odložené zápasy k dobru. A v tuhle chvíli Třinec táhne sérii osmi zápasů, ve kterých dokázal bodovat v řadě (z toho šest výher!). Markantní zlepšení třinecké hry je opřeno o podporu výborných přesilovek, o víkendu v Mladé Boleslavi a Českých Budějovicích Oceláři potrestali pět ze šesti faulů soupeře.

Aktuálně mají na svém kontě šestnáct přesilovkových tref, nejvíc v celé lize. A procentuální využití už přesáhlo hranici 36 %, v dlouhodobém měřítku jde o naprosto unikátní číslo.

Je tedy zřejmé, čím by Třinec rád vyzrál i na Pardubice.

"V přesilovkách hodně komunikujeme, hodně se na ně díváme na videu a myslím, že velmi dobře improvizujeme. Každý soupeř ví, jak přesilovky hrajeme, jenže nám se daří reagovat na to, jakým způsobem nás brání. Máme na to skvělé hráče, ale ta komunikace je ze všeho nejdůležitější. Jsem rád, že nám to takhle jde," říká aktuální třinecký kapitán Růžička.

Jak se bude zápas s Dynamem na ledě vyvíjet, ale Růžička odhadovat nechce. "Třeba sem přijedou bránit, kdo ví... Mají na střídačce Zádu (Marka Zadinu), který tady s námi strávil pár let. On se bude snažit taky něco vymyslet, takže myslím, že to bude dobrý zápas. Pardubice jsou první, my zase chceme být výš. Popereme se na férovku o tři body," přemýšlí Růžička.

"Poslední zápas v Budějovicích nám nevyšel tak, jak jsme si představovali. Nehráli jsme asi tak, jak bychom hrát mohli. Vybojovali jsme nakonec bod, ten bereme. Začátek sezony od nás nebyl ideální, ale zvedáme se. Pár zápasů jsme v posledních týdnech vyhráli, v téhle rozdělané práci teď musíme pokračovat a jít si k tomu naproti i proti Dynamu!"