Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

První mečbol odvrácen! Stejný úkol jedeme splnit do Prahy

30.03.2011 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Před Oceláři stojí druhý pokus na odvrácení slávistického mečbolu. K dalšímu klíčovému utkání celé sezóny nastoupí před zaplněnou O2 arénou v Praze. Šesté semifinálové utkání s tamní Slavii začíná v 18:10 živě na kanálu ČT4.

Už druhý zápas za sebou stojí třinečtí Oceláři na hranici vyřazení. Nikdo z ambiciózního celku si ale konec sezóny nechce připustit a nadále bojuje o vysněné finále. S heslem naděje umírá poslední se Třinec vydal do Prahy srovnat stav série a vynutit si sedmý zápas na domácím ledě. Zvítězí houževnatost domácích nebo ocelová vůle slezského celku?

HC Slavia Praha

Slávisté po senzačním vyzaření Liberce trápí i třinecké Oceláře a po odvetných utkáních na svém ledě vedli už 3:1 na zápasy. Třinec ale dokázal nakopnout motory a v pátém utkání série jednoznačně dominoval. Semifinále se proto přesouvá zpět do Prahy, kde mají sešívaní k dispozici druhou možnost k postupu do finále. "Musíme to doma ukončit, vracet se ještě jednou do Třince by nebyla žádná sranda," uvědomuje si Lukáš Krenželok na portále hokej.cz.

Slavia totiž spoléhá hlavně na domácí prostředí. Moc dobře ví, že v Třinci už by byl postup do finále hodně těžký. "Všichni si uvědomujeme, jak moc důležitý zápas to je. Chceme hrát tak, jako jsme hráli doma celé play-off. Půjdeme do toho od první minuty po hlavě a na ledě necháme všechno," vzkazuje varovně Krenželok.

Náš pražský soupeř ale půjde do zápasu oslabený. Do utkání se zřejmě nezapojí obránce Kuboš, otazníky visí na Špeldovi, Tomicovi a Vašíčkovi. I bez nich by ale Slavia chtěla postoupit už dnes. Přesto, že obě série před semifinálem zvládli slávisté až v rozhodujícím utkání, proti Třinci si už tolik nevěří. "Snažíme si to moc nepřipomínat. Tehdy to byla trochu jiná situace, na Liberec jsme si v tom sedmém zápase hodně věřili, i když jsme hráli venku. Teď je to něco jiného, sedmý zápas nikdo z nás hrát nechce, i když se nám v nich daří," uzavřel Krenželok.


Bez pořádného brankáře žádný tým nikdy nemůže dosáhnout nějakého úspěch. Peter Hamerlík často svými výbornými zákroky drží svůj tým nad vodou. V semifinálové sérii drží průměr 2,62 branek na zápas a úspěšnost 90,5 %.

Z kabiny Ocelářů

Třinečtí v pondělí smazali jeden mečbol Slavie a do Prahy odjíždí znovu vítězně naladění. Ostatně jim ani nic jiného nezbývá, Oceláři si chtějí prodloužit sezónu a povinnost jim tedy velí zvítězit. "V pondělí jsme vyhráli a hodně nám to pomohlo. Každá porážka teď znamená konec sezóny a my tak myslet nechceme. Nálada se zvedla stejně, jako se zvětšily i naše šance. Nemyslíme na nic jiného, než na návrat série do Třince," pověděl naší redakci trenér Břetislav Kopřiva.

Třinec by chtěl do šestého utkání vlítnout stejně jako do toho předchozího. Oceláři by chtěli znovu vycházet z agresivního pojetí hokeje, který na Slavii hodně platil. "Chtěli bychom u pondělního hokeje zůstat a vycházet z něj. Musíme znovu dohrávat všechny souboje, čímž si můžeme vynutit přesilovky, které naposledy rozhodly," všiml si Kopřiva.

"Víme, že utkání musíme zvládnout. Rozhodne přístup, protože oba týmy se už po pěti duelech moc dobře znají a nemyslím si, že by se měly něčím překvapit. Našim klukům věřím, nikdo z nás totiž nechce konec sezóny," věští asistent Pavla Marka. "Uděláme pro to maximum a zkusíme vrátit sérii domů," dodává závěrem Břetislav Kopřiva.

Dosavadní zápasy série:

Po dvou zápasech v Praze se za velmi nepříznivého stavu 3:1 na zápasy ve prospěch Slavie vracela série semifinále play-off 2011 do Třince. Oceláři poprvé v letošních vyřazovacích bojích zažili situaci, kdy museli za každou cenu vyhrát, jinak by jim skončila sezóna. A vypořádali se s tím s grácií vítěze Prezidentského poháru. Slavii zlomili v přesilovkách, velmi nedisciplinovaně hrající soupeř šel za katr hned jedenáctkrát a Oceláři dali pět ze svých šesti branek v přesilových hrách. Dvě třetiny gólů zařídil jediný muž – neudržitelný démon letošního play-off Martin Růžička.

21. března: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (2:0, 2:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 4. Bonk (M. Růžička, Hrabal), 8. Krajíček (M. Růžička, Zíb), 34. Adamský (Peterek, Kohn), 40. M. Růžička (Seman), 59. D. Květoň (Polák, Polanský) - 45. Vašíček (T. Svoboda), 49. Pospíšil (Krenželok, Krejčík), 52. Micka (Roth).

Sestava Třince v prvním zápase: Hamerlík - Hrabal, Seman, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava.

Sestava Slavie v prvním zápase: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Kuboš, Krejčík, Roth, Kolařík, Vašíček - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, T. Svoboda, Tomica - Krenželok, Sklenář, Vondrka - Endál, Třetina, M. Čermák - od 34. min. navíc Holec.

22. března: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 2:3 sn. (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 21. Kohn (Hrabal, M. Růžička), 60. Hrabal (M. Růžička, Bonk) - 1. Pospíšil (Vondrka, Třetina), 49. J. Doležal (P. Jelínek), rozhodující sam. nájezd Pospíšil.

Sestava Třince ve druhém zápase: Hamerlík - Hrabal, Richter, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava.

Sestava Slavie ve druhém zápase: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Roth, Krejčík, Kolařík, Vašíček, Kuboš - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, Třetina, Vondrka - Krenželok, T. Svoboda, Tomica - Jaškin, Sklenář, Poletín.


Václav Varaďa svým emotivním projevem hned po skončení čtvrtého semifinále dal jasně najevo, že se Třinec doma za žádných okolností nevzdá. A co řekl, tým udělal na ledě. Příkladná bojovnost a agresivita byla jedním z atributů, které dokázaly vyhrát pátý zápas série.

25. března: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 4:3 pr. (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Roth (Kadlec, Krenželok), 39. Vašíček (Vondrka, Žižka), 55. Tomica (Krenželok, T. Svoboda), 62. Roth (Pospíšil, Krejčík) - 33. D. Květoň (Polanský, M. Růžička), 36. M. Růžička (Hrabal), 52. M. Růžička (Varaďa, Hrabal).

Sestava Slavie ve třetím zápase: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Roth, Kolařík, Kuboš, Krejčík, Vašíček - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, Třetina, Vondrka - Krenželok, T. Svoboda, Tomica - Jaškin, Sklenář, Poletín.

Sestava Třince ve třetím zápase: Hamerlík - Hrabal, Seman, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec, Richter - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava.

26. března: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 19. Poletín (Jaškin), 30. Vondrka (T. Svoboda), 56. T. Svoboda (Kolařík), 60. Endál (Třetina, Krenželok).

Sestava Slavie ve čtvrtém zápase: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Kolařík, Vašíček, Kuboš, Krejčík, Roth - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, Endál, Vondrka - Krenželok, Sklenář, T. Svoboda - Jaškin, Třetina, Poletín.

Sestava Třince ve čtvrtém zápase: Vojtek - Hrabal, Zíb, Krajíček, Seman, Lojek, Richter, od 21. navíc Hudec - Varaďa, Bonk, M. Růžička - Orsava, Kohn, D. Květoň - McGregor, Peterek, Polák - Hrňa, Polanský, Adamský.

28. března: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. M. Růžička (Varaďa, Bonk), 26. M. Růžička (Hrabal, Zíb), 28. M. Růžička (D. Květoň), 31. D. Květoň (Lojek, Kohn), 33. M. Růžička (D. Květoň, Varaďa), 44. Koudelka (Peterek) - 57. Endál (Poletín, Kadlec).

Sestava Třince v pátém zápase: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Lojek, Krajíček, Richter, Seman, Hudec - Varaďa, Bonk, M. Růžička - D. Květoň, Kohn, Orsava - Polák (41. McGregor), Polanský, Adamský - Hrňa, Peterek, Koudelka.

Sestava Slavie v pátém zápase: M. Kopřiva (33. Furch) - Kadlec, Žižka, Kolařík, Vašíček, Roth, Krejčík, od 31. min. navíc Špelda - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, Endál, Vondrka - Krenželok, T. Svoboda, Tomica - Jaškin, Sklenář, Poletín - od 35. navíc Třetina.

Vzájemné zápasy v základní části

15. října: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. Peterek (Polanský, Krajíček), 33. Varaďa (Lojek, Bonk), 34. Krajíček (Hrabal), 39. Kohn (Růžička, Zíb), 54. Růžička M.(sn) - 4. Micka (Vondrka, Štefanka), 25. Micka (Branda, Kadlec), 45. Krenželok (Kadlec, Růžička ml.).

24. listopadu: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 4:3 sn. (1:1, 0:1, 2:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Doležal, 45. Jelínek (Kadlec), 56. Vašíček (V. Růžička), nájezd V. Růžička - 9. Kohn (Květoň), 36. Kohn (Krajíček, M. Růžička), 44. Kohn (Zíb, Květoň).

4. ledna: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Květoň (Polanský, Růžička), 13. Adamský (Hrňa, Peterek), 21. Růžička (Polanský, Květoň), 28. Bonk (Hudec), 53. Zagrapan (Bonk) - 5. Holec (Žižka, Vondrka), 20. Pospíšil (Žižka, Kadlec), 49. Tomica.

15. února: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 35. Doležal (Micka, Roth), 44. Krenželok (Vondrka, Sklenář) - 28. M. Růžička (Varaďa, Bonk).


Martin Růžička dal v pondělí čtyři góly, celkem v play-off 13 a vyrovnal tak rekord Romana Červenky z jara 2009. V semifinálové sérii si připsal už neuvěřitelných 12 bodů (7+5) a celkem ve vyřazovacích bojích 22 (13+9).

O zápase

Druhý zápas tohoto play-off, ve kterém Oceláři bezpodmínečně musejí, jinak pro ně končí sezóna, je v plánu ve středu 30. března v jámě lvové, tedy na ledě našeho soka. V pražské O2 aréně se za vydatné podpory třineckých fanoušků vhodí úvodní buly v 18:10. Utkání je možno sledovat na ČT4 Sport a také na tradičních místech - ve videopřenosu na tv.hokej.cz a na serveru onlajny.cz.

Statistické okénko – HC Slavia Praha

Bilance v play-off: 17 zápasů, 6-4-2-5, skóre 49:54
Bilance na zápasy: 10/7
Bilance doma: 8 zápasů, 5-2-1-0, skóre 29:16
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (3 v prodl.) – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 30:29
Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Tomáš Svoboda 14 (7+7)
Nejlepší střelec: Tomáš Svoboda 7
Nejlepší nahrávač: Michal Vondrka 11
Nejproduktivnější obránce: Petr Kadlec 9 (1+8)
Nejtrestanější hráč: Jiří Doležal 64
Nejlepší v +/-: Jakub Sklenář +5
Brankáři: Miroslav Kopřiva, 16 zápasů – 10 výher a 6 proher, úsp. 91,40 %, prům. 2,77 g/z
Dominik Furch, 2 zápasy – 2 prohry, úsp. 88,10 %, prům. 3,90 g/z
Robert Slipčenko, 1 zápas – 1 prohra, úsp. 85,29 %, prům. 5,00 g/z
Hrál v drese soupeře: Tomáš Pospíšil.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Bilance v play-off: 11 zápasů, 6-0-2-3, skóre 40:28
Bilance na zápasy: 6/5
Bilance venku: 5 zápasů, 1-0-1-3, skóre 12:18
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher – 5 proher (2 v prodl.), skóre 34:28
Aktuální série: 1 výhra
Lídr kanadského bodování: Martin Růžička 22 (13+9)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 13
Nejlepší nahrávač: Martin Růžička 9
Nejproduktivnější obránce: Josef Hrabal 7 (1+6)
Nejtrestanější hráč: Martin Lojek 18
Nejlepší v +/-: Josef Hrabal +10
Brankáři: Peter Hamerlík, 10 zápasů – 6 výher a 4 prohry, úsp. 92,33 %, prům. 2,27 g/z
Martin Vojtek, 1 zápas – 1 prohra, úsp. 86,67 %, prům. 4,00 g/z
Hrál v drese soupeře: Lukáš Havel.

Koutek ocelářských zajímavostí

Nejproduktivnější hráč v přesilovkách: Martin Růžička 14 (10+4)
Nejproduktivnější hráč v oslabení: Vojtěch Polák 2 (1+1)
Vítězné branky: Vojtěch Polák, Martin Růžička oba 2
Bilance trestných střílení – hráč v poli: v play-off dosud nenařízeno trestné střílení ve prospěch Třince
Bilance trestných střílení – brankář: Peter Hamerlík (1 zásah z 1 trestného střílení) 100 %
Bilance nájezdů - hráč v poli: žádný hráč dosud neproměnil nájezd
Bilance nájezdů - brankář: Peter Hamerlík (1 zásah ze 2 nájezdů) 50 %