Oceláři na MS v Rize: Semifinále mimo dosah, Češi i Slováci v Rize končí

21.05.2021 · Klub
Na šampionátu v lotyšské Rize se letos představila také osmička současných i bývalých třineckých Ocelářů. Jak si naši hráči v konkurenci se světovou špičkou vedli?

Čtvrtek 3.6. - První čtvrtfinále v Rize patřilo souboji mezi Slovenskem a USA. Mladý slovenský tým sice předvedl sympatický výkon, na zámořské dravce byl ale krátký a nakonec musel kousat porážku 1:6 a vyřazení z turnaje. V utkání se představili také oba Oceláři, obránce Martin Gernát a útočník Miloš Roman, do statistik se ale nezapsali.

A nedařilo se ani Čechům. Naděje českého výběru přitom velmi dlouho držel Šimon Hrubec. Zkušený gólman si proti Finům připsal 23 úspěšných zákroků s procentuální úspěšností 95,83 a při závěrečném ceremoniálu byl vyhlášen nejlepším českým hráčem zápasu i jedním ze tří nejlepších hráčů Česka na turnaji. Národní tým ale během šedesáti minut nenašel recept na výbornou defenzivu úřadujících mistrů a po prohře 0:1 se s šampionátem rozloučil. Do posledního zápasu Čechů na turnaji zasáhli také obránce David Musil a útočníci Matěj Stránský s Filipem Zadinou.

Úterý 1.6. - Očekávaný souboj mezi Českem a Slovenskem? Nakonec poměrně jasná záležitost a vysoké vítězství 7:3 pro hráče se lvem na hrudi. Dvěma body za gól a asistencí se do statistik zápasu zapsali Filip Zadina, Michael Špaček a Matěj Stránský, přičemž první jmenovaný byl vyhlášen také nejlepším hráčem utkání. Do zápasu zasáhli i obránci David Musil s Martinem Gernát a na turnaji tak zatím nevynechali ani jeden zápas.

A program obou týmů pro čtvrtfinále? Slovensko ve čtvrtek 3. června od 15:15 vyzve USA, na Čechy od 19:15 čeká souboj s Finy.

S domácím turnajem se naopak loučí obránce Ralfs Freibergs, jehož Lotyšsko prohrálo s Německem 1:2 a poslední postupové místo ve skupině B přenechalo Kanadě.

Pondělí 31.5. - Poslední květnový den na šampionátu patřil mimo jiné také souboji mezi Českem a Dánskem. Do sestavy českého národního týmu se po zápasové pauze vrátil Šimon Hrubec a byl to nakonec on, kdo po střele Nicklase Jensena kapituloval jako první. Svěřenci trenéra Filipa Pešána sice v utkání hýřili střeleckou aktivitou, gólu se ale dočkali až v pětačtyřicáté minutě po trefě Dominika Kubalíka. V následném prodloužení byl pro offside odvolán gól Filipa Hronka a rozhodnout musely nájezdy. V dovednostní disciplíně Češi proměnili všechny své pokusy a mohli slavit vítězství 2:1 po nájezdech. Do zápasu zasáhli i David Musil, Matěj Stránský, Filip Zadina a Michael Špaček, kromě dvou trestných minut pro posledně jmenovaného se ale do zápisu o utkání nezapsali.

Ve večerním zápase Švédsko po samostatných nájezdech prohrálo s Ruskem a posunulo tak Česko i Slovensko do vyřazovací části turnaje.

Neděle 30.5. - I ve druhém víkendovém zápase začalo Slovensko s Milošem Romanem a Martinem Gernátem, který do utkání poprvé nastoupil jako asistent kapitána, výborně a po brance Petera Cehlárika se ujalo vedení. Švédové ale ve třetí třetině otočili skóre ve svůj prospěch a po prohře 1:3 si Slovensko na definitivní potvrzení postupu do čtvrtfinále bude muset počkat minimálně do pondělí.

V 19:15 v Rize odstartovalo také utkání mezi domácím mužstvem a úřadujícím mistrem z Finska. Obránce Ralfs Freibergs v barvách Lotyšska patřil se třemi ranami k nejpilnějším střelcům týmu, do zápisu se ale bodově nezapsal. Lotyšsko proti Finsku dvakrát dotáhlo jednogólové manko, nakonec ale získalo pouze bod za prohru 2:3 po prodloužení.

Sobota 30.5. - Už v dopoledních hodinách odstartoval zápas českého týmu proti papírovému outsiderovi z Velké Británie. V brance Čechů poprvé nenastoupil brankář Šimon Hrubec, který dostal od trenérů volno a zápas místo něj odchytal Roman Will. Další zástupci Ocelářů ale v sestavě nechyběli. Michael Špaček se blýskl dvěma asistencemi, David Musil s Filipem Zadinou si připsali po bodu a Matěj Stránský byl se šesti pokusy nejpilnějším střelcem týmu. Česko zvítězilo nad Velkou Británií 6:1 a drží své naděje na postup do čtvrtfinále.

Večer pak do boje znovu vyrazili Slováci. Výběr Craiga Ramseyho proti Dánům vybojoval výhru 2:0, Martin Gernát ani Miloš Roman v zápase nebodovali.

Pátek 28.5. - V pátek do šampionátu zasáhl pouze obránce Ralfs Freibergs v barvách Lotyšska. Třicetiletý zadák proti Norům odehrál téměř 19 minut a nakonec musel kousat prohru 3:4 po prodloužení.

Čtvrtek 27.5. - Po dvou dnech volna zasáhly do hry reprezentační týmy Slovenska, Lotyšska i Česka, ve kterých figurují Oceláři. Slovákům odpolední utkání proti Švýcarsku absolutně nevyšlo, s týmem helvétského kříže prohráli vysoko 1:8. Tým trenéra Craiga Ramsaye, který znovu měl v první obraně Martina Gernáta a na centru třetí formace Miloše Romana, po třech výhrách poprvé na šampionátu neuspěl.

Body do tabulky nezapsali ani Lotyši s Ralfsem Freibergsem v sestavě. Extřinecký bek proti USA asistoval u druhé branky, ale jeho mužstvo prohrálo 2:4.

První tříbodový triumf na MS urvali Češi. Ti sice po dvou třetinách prohrávali se Švédskem 0:2, ale zásluhou výrazně zlepšené hry v závěrečné periodě zvítězili 4:2! Vynikající výkon podal Šimon Hrubec (27 zákroků, 93,1%). Při úvodní trefě Jakuba Vrány asistoval Matěj Stránský. Ve čtvrtečním duelu se představili rovněž další bývalí či současní hráči Třince - Filip Zadina, Michael Špaček a David Musil. České mužstvo tak v tabulce skupiny B poskočilo na 4. místo a v sobotu je čeká další souboj, tentokrát proti nováčkovi z Velké Británie.

Pondělí 24.5. - Český tým zapsal během třetího utkání na turnaji premiérovou výhru, ale proti houževnatému Bělorusku se pořádně zapotil. Na vítězství 3:2 v prodloužení se spolehlivým výkonem podílel Šimon Hrubec, který měl 20 úspěšných zákroků a do statistik se zapsal také asistencí u vítězné branky Dominika Kubalíka. Druhý gól Česka a svůj první na mistrovství světa měl na svědomí Filip Zadina, jenž ve druhé části zhodnotil přesilovku po faulu na Michaela Špačka. Do pondělního střetnutí zasáhli také David Musil s Matějem Stránským.

Slováci sice přivezli do Lotyšska svůj historicky nejmladší výběr na MS, ale zatím září a po třech zápasech turnaje mají plný počet devíti bodů. A nemalý podíl na úspěšném tažení mají členové mistrovského kádru třineckých Ocelářů! Slovensko odpoledne změřilo síly s Ruskem.

Úvodní branku zaznamenal přesně v polovině utkání po ideální nahrávce Miloše Romana jeho útočný parťák a od nové sezony hráč Mladé Boleslavi Miloš Kelemen. Rozdílovou trefu pak měl na svědomí sedm minut před poslední sirénou Martin Gernát, jehož prudkou pumelici z pravého kruhu během přesilovky zastavila až síť. Slováci díky Ďalogovi pečetili triumf střelou do prázdné branky a ruského protivníka nakonec zdolali 3:1.

Na šampionátu se zatím daří také domácím Lotyšům, kteří podruhé udrželi čisté konto. Proti outsiderovi z Itálie ovšem měli možná až nečekaně mnoho práce. Pořadatelská země vyhrála teprve zásluhou dvou gólů v závěru 3:0. Jednu asistenci u druhé branky zapsal bývalý Ocelář Ralfs Freibergs.

Neděle 23.5. - Český a lotyšský tým měl v Rize den volna, do turnaje se zapojilo Slovensko v sestavě s Milošem Romanem a Martinem Gernátem. Mužstvo trenéra Craiga Ramsaye porazilo Velkou Británií těsně 2:1. Oceláři tentokrát nebodovali.

Sobota 22.5. - Světový šampionát pokračoval v sobotu dalšími zápasy. Česko se střetlo se Švýcarskem a premiéru na MS prožil Matěj Stránský, který už avizoval, že jeho novým působištěm bude právě klub ze země helvetského kříže - HC Davos. Mužstvu Filipa Pešána utkání absolutně nevyšlo podle představ, Češi podlehli 2:5. Šimon Hrubec zápas zahájil, ale nedokončil, po druhé třetině a třech inkasovaných gólech přenechal své místo Romanu Willovi. Do statistik kanadského bodování se David Musil, Filip Zadina, Michael Špaček ani Matěj Stránský nezapsali.

Podruhé na turnaji se představil také tým Lotyšska s Ralfsem Freibergsem v sestavě. Domácí kolektiv po pátečním cenném skalpu Kanady tentokrát trochu překvapivě nestačil na Kazachstán a padl 2:3 po nájezdech.

Pátek 21.5. - Český reprezentační tým vstoupil do šampionátu v pátek, kdy absolvoval duel proti Rusku. Výběr pod vedením hlavního trenéra Filipa Pešána od začátku tahal za kratší konec a nakonec při premiérovém vystoupení po trefě devatenáct vteřin před koncem třetí části prohrál 3:4. Šimon Hrubec odvedl solidní výkon, v několika případech zachránil tým před vyšší porážkou. Extřinecký gólman měl 24 zákroků a procentuální úspěšnost 85,71. U první branky Čechů, kterou zaznamenal Jakub Flek, asistoval Michael Špaček. Do utkání zasáhli rovněž Filip Zadina a David Musil. Druhý jmenovaný zblokoval několik střel a po závěrečné siréně převzal ocenění pro nejlepšího hráče na české straně.

V zahajovacím dni turnaje se představili také Slováci v sestavě s Milošem Romanem a Martinem Gernátem. Naši východní sousedé vstoupili do šampionátu pravou nohou a porazili Bělorusko 5:2. Do zápasového protokolu se zapsal Gernát, jenž asistoval u trefy Petera Cehlárika na 2:0.

Úspěšný vstup do MS prožil také domácí tým Lotyšska. Ten dokonale zaskočil Kanadu a získal do tabulky tři body díky vítězství 2:0. Na úvodní trefě pořadatelské země, která padla v poslední vteřině první třetiny, měl podíl bývalý hráč Ocelářů Ralfs Freibergs.