Náš tým má velký potenciál, říká Rostislav Klesla

08.11.2014 · Martin Stebel
Po Radku Bonkovi převzal roli lídra v kabině Ocelářů další ostřílený borec s bohatými zkušenostmi z NHL. Rostislav Klesla v letošní sezoně už několikrát potvrdil, že si umí na ledě ve vyhrocených momentech sjednat potřebný respekt a udržet autoritu. Jak hodnotí počínání svého týmu?

Zatím se naplňují prognózy expertů, kteří Oceláře stavěli do pozice jednoho z favoritů soutěže. Tým z WERK ARENY se stále drží na čele tabulky, ovšem není vše ideální, jak ostatně připomíná novojičínský rodák: "S dosavadním umístěním a bodovým ziskem můžeme být docela spokojeni, ale měla by to být radost jen relativní. Dost bodů jsme v poslední době trochu zbytečně poztráceli, hlavně na domácím ledě to zamrzí. Myslím si ale, že náš tým má velký potenciál a rozhodně neřekl poslední slovo," říká obránce, jehož zdobí příkladná bojovnost, což dokumentuje statistika Radegast index, kde aktuálně figuruje na třetí příčce za spoluhráčem Galvasem a pardubickým Čáslavou.

Od začátku sezony má na dresu kapitánské céčko. Tahle role je pro něj novou výzvou. Nabízí se tedy otázka, jak svou pozici vnímá: "Roli kapitána si netroufám hodnotit, můj přínos by měli komentovat jiní lidé. Myslím si, že vzájemná komunikace probíhá podle představ, snažím se vycházet co nejlépe s kabinou, trenéry a rozhodčími. Zatím jsem nezaznamenal nějaký větší problém. Možná je to tím, že týmu se daří a nebyl důvod řešit nějaké konfliktní situace. Chci věřit tomu, že i v dalším průběhu sezony to bude fungovat poměrně hladce."

Dlouhých čtrnáct sezon strávil v zámořských soutěžích. Na základě bohatých zkušeností z nejkvalitnější ligy světa tedy může erudovaně promluvit na téma, v čem spatřuje největší slabiny evropského hokeje: "Oproti Americe je velký rozdíl v tom, že sudí tady nemají stejný metr. Opravdu se stává, že jeden rozhodčí posoudí zákrok jako faul, druhý to klidně pustí. To mi dost vadí, stále si musím zvykat. Myslím si, že by mělo platit jednotné měřítko, protože hráči potom nevědí, co si ještě mohou dovolit, a co už je nedovolený zákrok. Občas mi připadá, že tady rozhodčí pískne i minimální kontakt s protihráčem. Tohle není správný směr hokeje."

V minulých dvou domácích duelech Oceláři utrpěli dvě porážky. Třinecký bojovník s číslem 27 se pokusil hledat příčiny: "Je znát, že v posledních zápasech se soupeři více zaměřují na náš herní systém, pociťujeme, že jiné týmy k nám jezdí s velmi dobrou taktikou, která nám občas dělá problémy. Jako vedoucí tým jsme si dokázali vybudovat respekt, což sice může být pozitivní faktor, ale na druhou stranu je cítit, že proti nám nastupují maximálně motivování soupeři. Když potom musíte neustále tvořit hru, protivníci jen pasivně čekají na vaše chyby a trestají. Teď nás čeká venkovní "trip", budeme hrát hned čtyřikrát venku. Osobně si myslím, že na ledech soupeřů se nám možná bude hrát lépe," tvrdí závěrem dlouholetá opora Columbusu Blue Jackets a Phoenixu Coyotes.