MISTR 2023/2024

Mladší dorostenec Radzieńciak: Jsem rád, že se mohu hokejově rozvíjet v Česku

10.09.2013 · Martin Stebel
V minulém týdnu se naplno rozběhly soutěže v mládežnických kategoriích a své zápasy hrají rovněž mladší dorostenci. Členem kádru je i nadějný patnáctiletý polský mládežnický reprezentant Grzegorz Radzieńciak (na snímku druhý zprava)

Země našich severních sousedů nepatří k hokejovým velmocem, což mimo jiné znamená, že někteří talentovaní hráči zkoušejí své štěstí třeba právě v České republice: "Pocházím sice z města Lublina, ale už v útlém dětství se naše rodina přestěhovala do Warszawy. Můj otec si v té době všiml inzerátu, že místní klub organizuje nábor malých hokejistů. Byl jsem hyperaktivní dítě, všude mě bylo plno, proto se otec zeptal, jestli to nechci v tomto sportu zkusit. Souhlasil jsem, líbilo se mi to. Tehdy začal můj příběh s hokejem," vypráví o svých začátcích.

V polské metropoli však šikovný chlapec neviděl větší hokejovou perspektivu, proto se po konzultaci s rodiči rozhodl, že to zkusí v poněkud hokejovější krajině: "V Třinci už tehdy hrál můj kamarád Jarosław Lorek, který v současné době hraje ve starším dorostu. Ten mi doporučil právě Třinec. K Ocelářům jsem přišel, když mi bylo osm let. Byla to velmi dobrá volba. Vše tady funguje na vysoké úrovni, jsou tu výborní trenéři. Spolu se mnou se tady přestěhovala i moje máma, aby mi v Česku nic nechybělo. Domů do Warszawy se dostanu už jen málo. Jezdím tam průměrně jednou za dva až tři měsíce."

Obránce mladšího dorostu v současné době nastoupil do deváté třídy na základní škole s polským vyučovacím jazykem ve Vendryni: "Škola mě baví, snažím se tam chodit pravidelně, i když máme na zimáku často tréninky a je náročné to skloubit. Mám docela dobrý prospěch, nejlépe mi jde asi informatika. Počítače jsou moje velké hobby. Po základce bych rád pokračoval na polském gymnáziu v Českém Těšíně. Nemám zatím moc dalších plánů, kde bych mohl dále studovat. Možná bych svou budoucnost spojil s hokejem, který mě moc baví. Rád bych se jim někdy živil," tvrdí odhodlaně.

Nabízí se otázka, jak Grzegorz vidí aktuální stav polského hokeje: "Situace v Polsku není moc růžová. Občas se sice objeví nějaký talent, ale stále to není dobré, hráčská základna je příliš úzká. Problém vidím v tom, že o tento sport je mezi dětmi docela malý zájem a chybí také kvalitní trenéři. Jsem rád, že se hokejově mohu rozvíjet právě v Česku," říká závěrem zadák, který hned v prvním kole extraligy mladšího dorostu dokázal skórovat a přispěl tak k výhře svého týmu proti Přerovu 6:1.