Měl jsem obrovskou touhu na mistrovství chytat, říká Miroslav Svoboda

07.01.2015 · Martina Sikorová
Ten, kdo sleduje třineckou mládež, nejspíš ví, že Miroslav Svoboda je jednou z opor juniorky Ocelářů. Talent mladého gólmana neunikl ani trenérům reprezentace, kteří Svobodu nominovali na Mistrovství světa v Kanadě. A jaké byly dojmy mladého gólmana?

Miroslav Svoboda absolvoval s reprezentací do dvaceti let několik přípravných kempů, oba Turnaje čtyř a jeho jméno tedy v širší nominaci trenéra Přerosta nechybělo. "Měl jsem radost, ale tehdy ještě nebylo rozhodnuto. Na závěrečný kemp jsme jeli čtyři brankáři, musel jsem ukázat, co umím a to se povedlo. Do konečné nominace jsem se dostal."

Mistrovství světa dvacetiletých se již tradičně koná v průběhu vánočních svátků, nejinak tomu bylo také letos a mladí hokejisté tak strávili Štědrý den za oceánem. "Ani jsem nad tím nepřemýšlel, všechnu pozornost jsem vkládal do toho, abych byl úspěšný. S přítelkyní jsme si dárky dali předem, s taťkou oslavím Vánoce až přijedu. Na Štědrý den jsme si dali s kluky večeři, podívali se na film a šlo se spát."

Pro první zápasy na šampionátu ale dostal důvěru trenérů Vítek Vaněček a třinecký brankář tak sledoval počínaní svých spoluhráčů pouze ze střídačky. "Někdy to tak je. Jednou jste nahoře, potom zase dole. Samozřejmě mě to mrzelo, ale je to hokej. Aspoň jsem si vychutnal atmosféru. Když jsem v bráně, tak to tak nesleduju."

Českým mladíkům však začátek šampionátu vůbec nevyšel a v utkání s Dánskem tak hráli o vyhnutí se bojům o záchranu. Reprezentační výběr ještě tři minuty před koncem duelu ztrácel, nakonec ale dokázal vyrovnat a výhru urval v prodloužení. "Všichni věřili, že to dobře dopadne. Ještě, že dal Pasta (David Pastrňák) ten gól. Mohlo to být všechno jinak, boj o záchranu by nebyl příjemný."

Do zápasu s Ruskem vstoupila dvacítka v pozměněné sestavě. Ta největší změna se odehrála v českém brankovišti, kde dostal poprvé šanci Mirek Svoboda. "O tom, že budu chytat, jsem se dozvěděl večer před zápasem, když za mnou přišel trenér brankářů Jarda Kameš. Pocity byly dobré, ale já jel na mistrovství s tím, že chci být jedničkou a to se nepovedlo. Měl jsem obrovskou touhu tady chytat."

Mladý gólman tak dostal svou první příležitost na šampionátu až ve velmi důležitém zápase s Ruskem, ve kterém musel český tým pro postup do čtvrtfinále vyhrát v základní hrací době. A brankář Svoboda svou šanci ukázat se využil. Zlikvidoval trestné střílení, inkasoval jen jediný gól a pomohl k výhře 4:1. "Zápas o všechno, to je to, proč hokej hrajeme, pro tyto zápasy. Bát se jít do brány na takový zápas? Pak to nemá cenu hrát. Já si právě takové zápasy strašně užívám."

Čeští mladíci tedy postoupili do čtvrtfinále, ve kterém vyzvali Slováky a v brance znovu nastoupil gólman třinecké juniorky. Ten ve čtrnácté minutě zabránil prvnímu gólu soupeře, když zastavil kotouč na brankové čáře. "Přišla tam přihrávka a ten hráč hned střílel, o někoho se to otřelo a pak to lízlo ještě i mě, bylo to štěstí. Věděl jsem, kam se ten puk odrazil a přikryl ho. Bohužel jsme dostali před koncem první třetiny gól, takže to k ničemu nebylo."

Z výhry se nakonec radoval slovenský tým a medailové ambice dvacítky tak opět skončily před hranicí semifinále. V čem viděl Mirek Svoboda hlavní příčiny neúspěchu českého týmu? "Už po zápase s Ruskem jsem věděl, že to nebude jednoduché. Myslím, že rozhodlo neproměnění našich přesilovek, kterých bylo hodně. Už je to pryč. Mě osobně to bude mrzet ještě hodně dlouho, ale to asi každého. Mockrát padlo v novinách, že jsme nevyužili velkou možnost našeho týmu. Je to bohužel tak. Takové věci se neopakují. Na druhou stranu můžu říct, že každý z nás chtěl vyhrát."

O Kanadě je všeobecně známo, že tamní fanoušci hokejem žijí. Snad i více tím mládežnickým, což pocítili čeští reprezentanti na vlastní kůži. "Atmosféra v Kanadě byla super. Jsem rád, že si můžu říct, že jsem chytal v halách v Torontu a Montrealu, kde se hraje NHL. Je to velká motivace do budoucna pro spoustu z nás," uzavírá třinecký gólman.

FOTO: Pavel Mazač.

HC Motor České Budějovice