Martin Růžička jako pátý hráč v historii odehrál za klub pět set utkání

03.10.2021 · Michal Samiec
Martin Růžička přišel do Třince v roce 2009 jako nenápadné křídlo ze Znojma a během let se v barvách Ocelářů propracoval mezi stěžejní klubová jména. V neděli vpodvečer proti PSG Beranům Zlín odehrál své pětisté utkání ve třineckých barvách. Pojďme si připomenout, jak se za tu dobu zapsal do třinecké i extraligové historie.

500 utkání za Oceláře

500. Tolik přesně činí počet odehraných utkání Martina Růžičky za třinecký hokejový klub. V neděli 3. října 2021 se stal pátým hráčem, kterému se v to v historii klubu podařilo.

1. zápas – 9. 9. 2009, Slavia Praha – Třinec 4:5. Růžička 2+1. Hned první zápas, do kterého Růžička za Třinec po přestupu ze Znojma zasáhl, se třineckému útočníkovi podařil po všech stránkách. Oceláři na Slavii vyhráli v poměru 5:4, Růžička vstřelil dva góly, včetně vítězné branky v 56. minutě, a k výhře přispěl ještě asistencí.

Martin Růžička ve svém prvním utkání za Třinec, kdy dokázal konto Slavie zatížit dvěma góly. (Foto: Pavel Vrtiška)

100. zápas – 28. 1. 2011, Třinec – Zlín 7:1. Růžička 0+2. První Růžičkův jubilejní zápas, utkání číslo sto, vyšel Ocelářům náramně. Svěřenci Pavla Marka tehdy v boji o vítězství v základní části na konci ledna roku 2011, tedy zhruba čtvrt roku před prvním klubovým titulem v historii, roznesli Zlín 7:1. Růžička se na výhře podílel asistencemi – na vítězném gólu Davida Květoně a na sedmé Polanského brance ve třetí třetině.

200. zápas – 13. 10. 2013, Třinec – Pardubice 3:0. Růžička 0+0. V zápase číslo dvě stě Růžička nebodoval, ale přesto mohl být třinecký kanonýr spokojený, protože Oceláři doma porazili Dynamo Pardubice 3:0. Vítězný gól střílel Matuš, čisté konto udržel Hrubec.

300. zápas – 1. 10. 2017, Zlín – Třinec 4:0. Růžička 0+0. Třísté Růžičkovo utkání Ocelářům nevyšlo. Třinečtí přes dobrý výkon brankáře Strmeně, který většinu zápasu držel skóre na jediné brance pro Zlín, nakonec podlehli 0:4. Růžička logicky nebodoval.

400. zápas – 19. 4. 2019, Liberec – Třinec 3:1. Růžička 0+1. Vítězství nepřinesl ani zápas číslo čtyři sta. Jediné z milníkových utkání Martina Růžičky ve třineckých barvách, které přišlo v play off. Bylo to finále číslo dvě, které Ocelářů na Velký pátek roku 2019 v Liberci prohráli 1:3. Růžička se sice bodově podílel na jediné brance Ocelářů, kterou vstřelil Marcinko, těžko ho to ale po zápase těšilo. Satisfakce přišla až o devět dní později, kdy Třinečtí přebrali ve Werk areně historicky druhý klubový titul.

500. zápas – 3. 10. 2021, Třinec – Zlín 2:1. Růžička 0+0. Stý, třístý a pětistý zápas hrál Růžička proti Zlínu. Tedy potřetí proti Beranům a podruhé vítězné, i když bez získaného kanadského bodu. To ale Růžičku nemusí mrzet, Oceláři jsou po Růžičkově pětistém utkání na čele tabulky a na čele tabulky produktivity je kromě třineckého snajpra ještě týmový kolega – Erik Hrňa.

Pětistý zápas, kterým se Růžička dostal do elitní skupiny pouhých pěti hráčů, kterým se toto povedlo, skončil vítězstvím Ocelářů 2:1. Martin Růžička v něm nebodoval. (Foto: Lukáš Filipec)

Přehled rekordů a milníků Martina Růžičky

Martin Růžička odehrál v extralize přes sedm stovek utkání. Konkrétně pětisté utkání za Třinec bylo jeho 703. zápasem v extralize celkem. Kromě třineckého dresu oblékal ještě barvy pražské Sparty a Znojma. Nejen do třineckých klubových historických záznamů udělal Růžička zápisy, povedlo se mu i několik zápisů do kronik české extraligy celkově:

Martin Růžička jako jediný hráč v historii české hokejové extraligy svými vítěznými góly rozhodl sérii na čtyři vítězná utkání. Růžička vstřelil rozdílovou branku při všech vítězstvích Ocelářů nad Mladou Boleslaví v semifinále 2021. Zde se raduje po vítězné trefě v sedmém semifinále. (Foto: Lukáš Filipec)

Martin Růžička odehrál v extralize přes sedm stovek utkání, většina z nich byla ve třineckých barvách. Růžička za tu dobu zaknihoval několik rekordů a historických výkonů třinecké účasti mezi hokejovou elitou (1995 – 2021). Pojďme se na některé zajímavosti podívat:

Martin Růžička nasbíral v sezóně 2012-13 rekordních 83 kanadských bodů. Celkem třikrát zatížil konto soupeřů hattrickem, mj. v zápase 15. kola proti Karlovým Varům, který Oceláři vyhráli 7:3. Růžička měl po tomto utkání na svém kontě již 19 branek! Růžička všechny góly vstřelil v přesilovce a je to jeden z 22 „přesilovkových“ hattricků v historii extraligy – jemu samotnému se to v téže sezóně podařilo ještě jednou. (Foto: Marian Ježowicz)

Úvodní foto v článku: Marian Ježowicz