MISTR 2023/2024

Jan Hladonik: Už při rozbruslení mi běhá mráz po zádech

10.08.2016 · Ondřej Zoubek
Útočník Jan Hladonik, který v loňské sezoně vedle staršího dorostu nakoukl také do kabiny mistrovské juniorky, v těchto dnech obléká reprezentační dres na prestižním Memoriálu Ivana Hlinky. České mužstvo uspělo proti Švýcarsku a Finsku a již před posledním střetnutím ve skupině si zajistilo postup do semifinále. Třinecký útočník se podělil o své dojmy po nervy drásajícím souboji s Finy.

Honzo, máte za sebou dva vítězné zápasy. Jak zpětně hodnotíš ten proti Švýcarům?

My jsme věděli, že to nebude jednoduché utkání. Skvěle jsme se připravili, měli jsme výborně zvolenou taktiku od trenérů. A i když jsme nezačali moc dobře a prohrávali jsme 0:1 takovým smolným gólem, tak potom jsme si naší aktivitou vynutili přesilovky a v nich jsme ten zápas strhli na naši stranu. Pak už jsme si to pohlídali a dotáhli utkání do vítězného konce.

Mohl být ten špatný start a smolná branka důsledkem nervozity nebo tlaku? Švýcary jste na úvod turnaje potřebovali nutně porazit.

Je to možné, ale my jsme to tak nebrali, že by výhra nad Švýcary měla být povinností. Tady je každý tým vynikající, my jsme do toho šli na sto procent, ale stane se, že dostanete smolný gól. Potom už jsme si to naštěstí pohlídali.

Jak cenné je pro vás vítězství nad Finskem? To bylo naopak velmi vyrovnané utkání.

Je obrovsky cenné, protože nás posunulo do bitvy o medaile. Hrozně si toho vážíme a jsme rádi, že jsme to takhle vybojovali. Byl to strašně těžký zápas, protože Finové jsou takoví brusliví a hrají hodně do těla. Stálo nás to spoustu sil, takže zregenerujeme a připravíme se na zápas s Amerikou, ve kterém chceme rozhodně také uspět.

Do zápasu proti USA můžete jít s čistou hlavou, jelikož postup je zajištěn. Ale určitě se budete chtít vytáhnout proti zámořskému soupeři.

Tak je pravda, že můžeme hrát uvolněně, ale určitě to nechceme vypustit. Budeme chtít vyhrát, aby se nám to semifinále potom hrálo lépe, abychom se udrželi na vítězné vlně. Půjdeme do toho znovu na sto procent a necháme tam všichni všechno.

České zápasy navštěvuje na břeclavském stadionu mnoho fanoušků, kteří vytvářejí báječnou kulisu. Překvapilo tě to?

Všichni nám říkali, že fanoušci tady jsou neskuteční, ale na to se asi nedá nijak připravit. Už při rozbruslení mi běhá mráz po zádech a když se potom vhodí první buly, tak to je opravdu něco neskutečného. Chtěl bych spolu s týmem fanouškům velmi poděkovat, že nás chodí podporovat v tak hojném počtu.

Máš za sebou dvě sezony v mládežnických reprezentacích, ale Memoriál Ivana Hlinky, na němž v minulosti startovali Crosby nebo Ovečkin, je zatím vrcholem tvé kariéry. Mám pravdu?

Bezesporu ano. Každé utkání v reprezentaci je nesmírně cenné, ale tento turnaj je skutečně ještě o stupeň výše. Je to doma v Česku, tak se všichni soustředíme na to, aby to dopadlo dobře a jsme rádi, že jsme postoupili do semifinále.

Nemrzí tě trochu, že jsi tady jediným hráčem z Třince?

V širším výběru byl ještě Honza Kalus, ale to je prostě rozhodnutí trenéra. Já k tomu nemám co říct.

Třineckým zástupcem na turnaji je však kouč Václav Varaďa. Jak působí v reprezentaci jeho emotivní trenérský projev?

Už jako hráč byl velmi zarputilý, což přesně přenesl také na střídačku. Dokáže výborně zvolit systém na soupeře, rozebrat to, dokáže úžasně namotivovat. Je to vynikající trenér a dokázal to, když v Třinci přešel do juniorky. Udělal se titul, mluví za něj výsledky a vůbec se nedivím, že je tady.

Semifinále máte jisté, koho by sis přál jako soupeře? Pokukuješ trochu po skupině v Bratislavě?

Víme, jaké tam jsou výsledky, ale asi si nejde moc vybrat. My chceme dojít co nejdále. Koho dostaneme do semifinále, toho budeme chtít porazit a nastoupíme do zápasu na sto procent.

Ty osobně jsi zatím na turnaji zaznamenal jednu asistenci. Jak to vnímáš, cítíš ještě ve své hře jisté rezervy?

Mě to ani nijak netrápí. Protože jsme tady zatím vyhráli oba zápasy, tak osobní statistiky neřeším. Samozřejmě tam jsou rezervy, mohli jsme týmu přispět více, ale na to se nesoustředíme. Hlavní je, že máme na kontě dvě výhry.

FOTO: Ronald Hansel, Karel Málek.