MISTR 2023/2024

Finálovým soupeřem bude lačnící Litvínov

09.04.2015 · Michal Samiec
Finále nabídne souboj prvního a druhého týmu základní části. Lepší rozuzlení si diváci a fanoušci nemohli od tohoto extraligového ročníku ani přát. Soupeřem Ocelářů budou hráči Litvínova. Hráči z města, kde se letos sešla jedna perfektní hokejová parta. Kdo bude za pár dní šťastnější?

Velká touha po historickém titulu je motorem litvínovské Vervy

Litvínov začal sezónu 2014/2015 impozantně. Prvních osm zápasů ansábl trenérů Rulíka a Hořavy vyhrál. Sezónu Litvínovští zahájili výhrou 5:0 nad karlovarskou Energií. Následovaly dvě výhry na nájezdy (v Plzni a nad Třincem). Chemici si „drželi podání“, když doma vyhráli s Brnem, Zlínem a Olomoucí a navíc vozili výhry taky z venkovních utkání – vyhráli v Boleslavi a Hradci. První porážka přišla až 12. října, když si ze Zimního stadionu Ivana Hlinky odvezl tři body za výhru 4:1 Liberec.

Následovala těsná výhra na Spartě, další dvě porážky (Litvínov ztratil body doma s Pardubicemi a v Karlových Varech), ale partu kapitána Trávníčka to nerozhodilo. Litvínov navázal sérií tří výher (mimo jiné v nové WERK ARENĚ). Žluto-černí ukázali i svou psychickou odolnost. Hráli totiž na Slavii – tam brzo prohrávali, ale třemi slepenými góly (mezi 8. a 11. minutou) otočili rychle na 1:3. To jim k výhře nestačilo. Během 34 minut (od 23. do 57. minuty) Pavel Francouz pětkrát inkasoval, a tak se tým vracel domů s porážkou 3:6. Litvínov se zachoval jako by se nic nedělo, navázal zase sérií tří výher (mimo jiné v Brně vyhráli 6:5 po nájezdech).

Litvínovštví, byť jim škarohlídi po dobrém začátku prorokovali v „plesové sezóně“ strmý pád tabulkou, naopak čím dál víc ladili formu. Tým zpod Krušných hor nevyhrával minimálně. Od půlky října do konce základní části prohráli pouze jedenkrát dvě utkání v normální hrací době po sobě. Nebýt fantastické třetí části (tedy období mezi 27. a 39. kolem) v podání Ocelářů, kteří vyhráli všechna tato utkání, zřejmě by pro sebe Rulíkův soubor ukořistil vítězství v základní části.

Litvínov vstupoval do play-off s velkou nadějí, kterou v následujících 10 duelech dokázal přetavit v postup do finále. V základní části nakonec skončil druhý – v 52 kolech nashromáždil 105 bodů za 36 výher a 16 proher, dosáhli přitom skóre 167:120. Verva měla velmi podobný výsledek jako vítěz Poháru prezidenta ČSLH – Třinec, zaostala o pouhé dva body. Druhé místo po dlouhodobé části sezóny znamenalo, že se ve čtvrtfinále postavili proti lépe postavenému týmu z předkola, a tím byly Pardubice. Litvínov první kolo play-off zahájil ideálně. Ve dvou domácích zápasech nezaváhal a dvakrát vyhrál při skóre 8:1. Litvínov vyhrál i první zápas na východě Čech a padl až ve čtvrtém utkání. Pardubice s nožem na krku dokázaly vyhrát 3:2 v prodloužení. Do nastaveného času dospělo i páté utkání, které v čase 73:23 rozhodl Viktor Hübl. Semifinále s Kometou Brno se hrálo podle totožného scénáře. Litvínov vyhrál první dvě utkání na Hlinkově stadionu, avšak tyto zápasy byly mnohem těsnější – Kometa prohrála celkovým skóre 3:5. Litvínov vyhrál i první zápas pod Špilberkem, dokonce Francouz ani jednou neinkasoval. Brno vykřesalo jiskru naděje ve čtvrtém zápase (Litvínov padl 1:4), ale pátý zápas rozhodl – opět v prodloužení – Peter Jánský. Tentokrát se tak stalo v čase 67:52.

Zápasy Třince a Litvínova, které se hrály ve WERK ARENĚ, dopadly oba třígólovým vítězstvím. V prvním utkání se díky velkému přičinění Rostislava Martynka radovali hosté, ve druhém zápase – taky díky této brance Josefa Hrabala z 50. minuty – vyhráli zase Oceláři. Obě utkání vítěz vyhrál poměrem 4:1.

Vzájemné zápasy s Litvínovem v základní části

16. září: HC Verva Litvínov – HC Oceláři Třinec 3:2 po sam. náj. (0:0, 0:0, 2:2/0:0)
Hráno v rámci 3. kola. První představení Ocelářů v Litvínově hned na začátku sezóny nedopadlo pro Třinec šťastně. Slezané se sice ujali ve třetí části vedení 2:0, když se trefil Polanský a Orsava. Svěřenci trenéra Kalouse však nedotáhli dvoubrankové vedení. Slepené góly jim dali Sklenička a Jánský a utkání tak, ještě s pětiminutovým prodloužením, dospělo až do nájezdů, které rozhodl Hanzl.

26. října: HC Oceláři Třinec – HC Verva Litvínov 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Hráno v rámci 16. kola. Ani druhé vzájemné střetnutí nedopadlo pro Třinec ideálně. Oceláři se sice v polovině zápasu ujali vedení 1:0, když se krásnou individuální akcí blýsknul Plíhal, hosté ještě do druhé pauzy vyrovnali. Ve 37. minutě totiž dal gól Lukeš a Martynek, načež ve třetí části pojistili své vedení góly Jánského a opět Martynka. Třineckému odchovanci tak návrat do rodného města a první představení v nové hale vyšlo ideálně.

12. prosince: HC Verva Litvínov – HC Oceláři Třinec 3:5 (0:0, 3:2, 0:3)
Hráno v rámci 29. kola. Druhé utkání pod Krušnými horami se hrálo v předvánočním čase. Utkání přineslo perfektní hokej a výsledek jako na houpačce. Oceláři se góly Hrni na začátku druhé části ujali dvoubrankového vedení, které zase na svou stranu překlopili ještě do druhé části domácí. Trefili se postupně Ručinský, Trávníček a Petružálek. Důležitý gól dal v 51. minutě Cienciala, aby záhy dal rozhodující gól Hrabal. Zápas pečetil do prázdné brány Marek Růžička.

27. ledna: HC Oceláři Třinec – HC Verva Litvínov 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Hráno v rámci 42. kola. Výsledkově nejlepší byl poslední vzájemný zápas prvního a druhého týmu základní části. Ten se hrál koncem ledna ve třinecké domácí aréně. Třinečtí trpělivě celý zápas navyšovali vedení. V první části se kuriózním lobem prosadil Tomáš Plíhal, na začátku druhé části se prosadil Orsava, v polovině utkání po krásné kombinaci s Draveckým Polanský a přesilovku v třetí části využil Hrabal. Hosté snížili až za stavu 0:4, kdy se prosadil necelé čtyři minuty před koncem Kubát.

Hrubec Šimon             91.4 %, 2.5 g/z, 245 min, 10 g, 0 SO

Post nejproduktivnějšího Oceláře v letošních zápasech s Litvínovem obsadil Jakub Orsava. Potřeboval k tomu nasázet dva góly a přidat stejný počet asistencí. Spolu s ním drží post nejlepšího střelce obránce Hrabal a útočníci Polanský, Plíhal a Hrňa. Všichni dali dva góly. V tabulce bodování se mezi tyto borce vměstnal ještě Kamil Kreps, který přihrál na tři branky. V brankovišti Ocelářů po celých 245 minut působil Šimon Hrubec, jenž tak s týmem absolvoval dvě vítězství a dvě porážky. Dosáhl úspěšnosti nad 91 procent a průměrně každý zápas inkasoval 2,5 branky.