Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

David Musil o roli táty, vysněné účasti na olympiádě i přítelkyni v kulinářské show

18.11.2021 · Lubomír Černek, Hutník
Třinecký hokejista David Musil nedostal pozvánku na první reprezentační turnaj sezony, a tak měl více času na svou rodinku, která se mu v létě rozrostla. Společně se snoubenkou Kristýnou a čtyřměsíční Ellou vyrazil během pár dní volna na Vysočinu.

„Je to super změna, malá je zlatá,“ rozplýval se nad novou rolí táty Musil. „Snažím se užívat si s ní každý den, protože hodně lidí tvrdí, že děti vyrostou, ani nebudeš vědět jak. Souhlasím, sám jsem se nedávno přesvědčil, že dělají rychle velké pokroky. Když jsme měli (v říjnu) sérii utkání venku a vrátil jsem se po týdnu domů, přišlo mi, že je jiná, že vyrostla i přibrala. A to ani nemluvím o tom, jak moc mi chyběla. Bylo divné strávit bez ní pár dnů,“ pokračoval.

Prozradil, že se zapojuje do všeho. „Nemám s ničím problém. Zpočátku jsem Kiki říkala, že nebudu přebalovat, ale jakmile jsem uviděl to stvoření, tak mi to nedalo a dnes se na to dokonce těším,“ směje se Musil. „Vykoupu ji, hrajeme si spolu, ukazuju jí třeba obrázky. Pokud nepláče kvůli kojení, tak ji uklidním. Ale to se děje výjimečně. Je tichá, klidná, prostě zlatá. Moc toho ale zatím spolu dělat nemůžeme, protože hodně leží a spí. Možnosti jsou omezené. V tomhle věku potřebuje hlavně mamku, já jsem spíš na výpomoc, aby si mohla Kiki odpočinout,“ doplnil.

Štafetu převezme například po návratu z tréninku. „I když přijdu vyřízený, nejdu si lehnout. Stačí, aby se malá na mě usmála a únava najednou přejde,“ popsal Musil a pochvaluje si, že ho v noci nechá Ella vyspat. „Nakoupil jsem si předem špunty do uší, použil jsem je ale asi jen dvakrát. Už se stalo mnohokrát, že jsem ráno říkal Kiki, že malá spala krásně celou noc a opraví mě, že k ní dvakrát třikrát vstávala. Už jsou sehrané. Když přítelkyně cítí, že by malá chtěla nakojit, tak za ní jde. Ani to nepostřehnu a spím bez problémů až do rána,“ vysvětlil.

Narození prvního dítěte bývá velkou změnou, Musil ale necítí, že by se mu život zásadně otočil. „Více plánujeme a přizpůsobujeme se potřebám malé. Třeba když někam jedeme, vyrážíme v dobu, aby se prospala v autě během cesty. Zase se toho ale jinak moc nezměnilo. Když jsme měli volno, chodili jsme s přítelkyní nejčastěji do přírody, teď bereme malou s sebou. Snažíme se, aby měla pěkné dětství jako my,“ řekl.

Musil pochází z úspěšné sportovní rodiny. Máma Andrea patřila k výborným československým tenistkám, na třech ze čtyř grandslamových turnajů se dostala ve dvouhře do třetího kola. Táta František odehrál v NHL okolo 800 zápasů, stal se mistrem světa a v jednom rozhovoru řekl, že rodiče musí být ti, kteří děti někam táhnou.

„Je pravda, že k rodičům jsem vždycky vzhlížel, byli nám vzorem. Vychovávali nás striktně, aby se z nás stali dobří lidé. Těžko ale vypíchnout jednu věc, vlastnost, na které by si zakládali a kterou bych chtěl Elle předat,“ zamýšlel se Musil.

Hlavní je podle něj jít dítěti příkladem. „Neustále pozorují, co se děje okolo. Napodobují úplně všechno, co děláme, i nešvary. Vidí a slyší tě, i když si myslíš, že ne. Podle mě byla jedna z nejdůležitějších věcí při výchově, že nám rodiče ukazovali dobré návyky. To je asi to největší, co mě formovalo. Ale nemusí to vždy znamenat úspěch. Dítě může mít dobrý vzor a nemusí to vyjít. Stejně tak to platí i naopak. Vyrůstá ve špatných podmínkách, přesto může být skvělým člověkem. Pro mě je teď hlavně důležité, aby se smála a byla veselá,“ podotkl.

I proto ho potěšilo, že se Ella začala minulý týden poprvé smát nahlas. „Člověk se snaží přijít na něco, jak ji rozesmát pokaždé. Úplně poprvé se to stalo, když jsem mávl rukou. Nevím, jestli ji pak přišlo vtipné, že slyší svůj smích, ale smála se asi minutu v kuse. To bylo kouzelné. A ještě jednou ji přepadl záchvat smíchu. Kiki věšela prádlo, otočila se k malé a řekla kuku. To ji tak pobavilo, až se začala hlasitě smát,“ přibližoval.

Narození dcery považuje za nejkrásnější den v životě

David Musil se stal poprvé tátou 16. července 2021, s přítelkyní Kristýnou pojmenovali dceru Ella.

„Řešili jsme zpočátku různá jména, i klučičí, doktor nám ale prozradil pohlaví. Zapomněli jsme mu předem říci, že se chceme nechat překvapit a v jednom rozhovoru řekl o našem dítěti ona. Alespoň nám to ulehčilo výběr,“ vysvětlil s úsměvem Musil. „Hledali jsme neutrální, které by se dalo použít jak u nás, tak v zahraničí. Když jsem hrál v Kanadě, tak lidé nevěděli, jak mají komplikovanější jména správně vyslovit. Chtěli jsme proto takové, že pokud by se chtěla jednou vydat do světa, tak aby ho nemusela dokola vysvětlovat,“ řekl.

U porodu nescházel. „Snažil jsem se být psychickou oporou,“ doplnil Musil. „A když se malá narodila, tak to byl pro mě nejkrásnější den v životě. S tím se nedá nic srovnat, i když během porodu by to člověk neřekl. Trval docela dlouho, navíc Kiki vůbec nespala, protože jsme jeli do nemocnice po půlnoci a hned si nás tam nechali,“ pokračoval.

Ella přišla na svět ve tři odpoledne. „Kiki přenášela, ale obě to zvládly skvěle a jakmile jsem malou spatřil, byl to nejúžasnější pocit na světě. Nedávno jsme se koukali na fotky z doby, jak se narodila, a je až neuvěřitelné, jak je po čtyřech měsících velká. Roste nám před očima,“ dodal.

Kristýna jej pochválila, že se dokáže o malou úžasně postarat. Zmínila, že už v porodnici se o všechno zajímal. „Těšil jsem se. Nechci ale říci, že jsem byl připravený, to se stejně nedá. Každé dítě je jiné a neexistuje manuál, kterým by se dalo řídit. Něco si ale přečtu, v kabině máme taky kluky, kteří mají děti a bavíme se o tom. Učím se za pochodu,“ pousmál se.

Prozradil, že je s Kristýnou zasnoubený, ale termín svatby ještě neurčili. „S hokejem je to komplikovanější, asi půjde po sezoně o rychlou akci. Tím myslím, že to nebude úplně plánované rok dopředu, jak to někteří mívají,“ řekl.

K olympiádě se neupíná

David Musil startoval na posledních dvou mistrovstvích světa, v obou si zahrál v první obranné dvojici. Úvodní dva reprezentační turnaje mají sloužit i jako test směrem k olympijským hrám v Pekingu, ale třinecký bek v nominaci na Karjala Cup chyběl. „Nejsem s nikým v kontaktu,“ řekl Musil s tím, že ani neví, zda je v hledáčku manažera Petra Nedvěda na prosincový turnaj v Rusku.

Rád by ale zabojoval o olympiádu, na které v roce 1972 hrál i jeho děda Jaroslav Holík a získal tam bronzovou medaili.

„Každý sportovec v jakémkoli odvětví by tam chtěl startovat. Nejsem jiný a reprezentovat je čest, ať už jde o přípravný zápas, Euro Hockey tour nebo mistrovství světa. Olympiáda je ještě o něco prestižnější, protože je jen jednou za čtyři roky, nastupují tam i nejlepší hráči z NHL. Bylo by hezké se tam dostat, je to i můj sen, ale neupínám se k tomu. Jediné, co ovlivním, jsou moje výkony v Třinci a snažím se hrát co nejlépe to jde. Jen tím si můžu říci o nominaci. Když tady nebudu hrát dobře, nemám šanci,“ pokračoval.

Až to vypadalo, jako by se Musil po nominaci zdravě naštval. V derby s Vítkovicemi dal při výhře 2:1 důležitý vyrovnávací gól, na branku vystřelil pětkrát a klidně mohl dát hattrick. V obraně navíc blokoval tři pokusy soupeře a byl vyhlášen i nejlepším hráčem týmu v zápase.

„S nominací to nemělo souvislost,“ pousmál se Musil. „Vyplynulo ze hry, že jsem se tak dostával do šancí. Určitě jsem nešel do utkání s tím, že budu hrát ofenzivně, abych na sebe nějak upoutal pozornost. Vím, jaké jsou moje přednosti, toho se držím. Někdy se ale stane, že se něco otevře a snažím se toho využít,“ vysvětlil.

Musil většinou nastupuje v obranné dvojici s Tomášem Kundrátkem, který se ale zranil a nahradil jej Jakub Michálek. Jedenadvacetiletý mladík nastoupil v extralize mužů popáté a poprvé v roli beka z první šestky.

„Věděl jsem, že toho moc neodehrál a chtěl jsem mu pomoct, aby se cítil dobře. Věřím, že to pro něj bylo těžké, sbírá zkušenosti, asi byl trochu ve stresu. Ale ani tohle neovlivnilo můj výkon a že jsem dostával do šancí,“ pokračoval.

Musil má na kontě už dvě branky, přitom minulou sezonu ani jednou neskóroval. Třinecký obránce vyniká hlavně poctivou práci v defenzivě, i v tomto ročníku je nejlepší z týmu v Radegast indexu. „Znám svou roli, góly neřeším. Ne že bych je nechtěl dávat, ale k čemu bude týmu, pokud dám deset branek za sezonu a vzadu si nesplním, co mám a budeme dostávat branky?“ vysvětlil.

Dodal, že jeho góly nejsou ani odrazem toho, že by se na střelbu v létě zaměřoval a že by cítil větší motivaci kvůli olympiádě. „Olympijská sezona přeci není důležitější než ostatní. Pořád chci podávat co nejlepší výkony, a proto chci být pokaždé co nejlépe připraven, abychom s Třincem vyhrávali. Není to o olympiádě, ale o tom předvádět lepší hokej,“ podotkl.

Přítelkyni přihlásil do MasterChefa

V aktuální sérii MasterChefa vystupovala v 16členném finále i Kristýna Zelénková, přítelkyně Davida Musila. „Vždy vařila výborně, tak jsem ji přihlásil. Z hecu. Ani jsem ale nečekal, že se jí ozvou,“ vysvětlil s úsměvem Musil. „Říkal jsem ji, že jen něco uvaří, uslyší názor od profesionálního kuchaře na své jídlo. Šance se chopila skvěle a vybrané jídlo vypilovala. Uspěla s ním na castingu, kterého se zúčastnilo hodně lidí, dostala se až do hlavního pořadu a ukázala tam, co všechno umí,“ pokračoval.

Dodal, že žádné oblíbené jídlo od Kristýny nemá. „Chutná mi od ní všechno. Zatím mi nepřipravila žádné, které by mi nejelo. I když já jsem vděčný strávník, nenáročný,“ upřesnil třinecký obránce. Doplnil, že není jediný, kdo se nad jejím kuchařským uměním rozplývá. „Když jezdíme k nám na chatu, vaří pro všechny. I moji rodiče jsou nadšení, jak umí smíchat jednotlivé suroviny. Takové by naši nikdy nedali dohromady, u nás vždy vítězila klasická kuchyň. Těží i z toho, že procestovala půl roku v Asii, jejich jídla vaří fakt skvěle. Nebojí se ani experimentovat. Když ji něco zaujme, zkusí to,“ dodal.

Vadilo mu jen, že neměl přítelkyni během natáčení často doma. „Ale když mi volala a nadšeně vyprávěla, co vařila a z jakých surovin, tak jsem měl obrovskou radost. Bylo příjemné slyšet, jak je šťastná, protože dělá, co ji baví. Moc jsem jí to přál. Její snem je otevřít si vlastní kavárnu, bistro a díky pořadu získala super zkušenosti i postřehy,“ uzavřel.

×
Dnes v 13:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
HC Kometa Brno