Bodování třineckých hokejistů v extralize od roku 1995

17.07.2009 · Michal Samiec
Třinečtí hokejisté od podzimu 1995, kdy se pravidelně a nepřetržitě již 14 sezón účastní bojů v české nejvyšší hokejové soutěži, odehráli celkově v součtu základní části a vyřazovacích bojů 802 střetnutí (716+86). Dres třineckého týmu HC Železárny a později Ocelářů při těchto zápasech obléklo celkem 21 brankářů, 77 obránců a 129 útočníků, dohromady tedy 227 hokejistů. Jaké zajímavosti tato etapa v historii třineckého hokeje přinesla z hlediska hráčských statistik, se dočtete v článku.

Mezi brankáře, které jsem do souhrnu vybral (nad 1000 odchytaných minut), se kromě čtyř, jež ovládli všechna sledovaná kritéria (Biegl, Čechmánek, Lakosil a Vojtek), zařadili ještě další tři maskovaní muži – Marek Novotný (2653 odchytaných minut), Jozef Lucák (2247 min.) a Luboš Horčička (1358 min.). Celkem třineckou klec hájilo aspoň 1 minutu 21 brankářů. Hned 7 v jediném zápase – Koutský, Macháček, Maláč, Mařík, Raszka, Řehoř a Žigárdy. Další dva odchytali méně než 100 minut – Heczko (35) a Holeš (51). Sledovaná kritéria vyhrávali zejména dva muži – Martin Vojtek, který také vyhrál anketu na našem webu o nejlepšího brankáře v extraligové historii klubu (volilo ho 62 % hlasujících), drží post nejúspěšnějšího brankáře a gólmana s nejnižším průměrem a Vlastmil Lakosil, který má nejvíc odchytaných zápasů a minut a také vychytaných vítězství. Má na svém kontě též nejvíc čistých kont a s Bieglem se dělí o největší počet asistencí (3).

Aktivní brankáři Třince
Pojmem „aktivní“ brankář (stejně tak dále v článku obránce nebo útočník) je myšlen ten hráč, který má za Třinec už něco odehráno (je tedy s ním v tomto souhrnu počítáno), stále je pod smlouvou a je uveden buď na soupisce A-mužstva, juniorky nebo byl oznámen jeho odchod na farmu do Šumperka, čili je pravděpodonost, že se v příští sezóně v třineckém dresu objeví. U brankářů je tato situace celkem jednoznačná – „aktivní“ jsou tři brankáři, kteří již v historii třinecký dres oblékali. Martin Vojtek, jehož charakteristiky si můžete přečíst výše, a dvojice mladíků – Lukáš Daneček, který odchytal za Třinec vesměs v sezóně 2006/07 celkem 17 utkání, a Ondřej Raszka, který si v loňské sezóně v Litvínově připsal na své konto prvních 43 extraligových minut. Kromě Vojtka však tyto gólmany uvidíme v akci velmi sporadicky – Daneček má domluvené působiště v prvoligovém Šumperku a Raszka je ještě věkem člen juniorského týmu.

Mezi obránci kraluje zejména charakteristikám spojeným s klubovou věrností a produktivitou Ľubomír Sekeráš. Byť tento velezkušený borec stihl řadu angažmá v nejlepších soutěžích světa, stále jej žádný jiný obránce nepřekonal v počtu střetnutí sehraných v dresu Třince. Před Janem Výtiskem, který má z „aktuálních“ Ocelářů na svém kontě nejvíc zápasů má náskok 184 duelů! V kanadském bodování, počtu vstřelených branek a úspěšných asistencí je to také jednoznačné. V přehledu se objevují také jména dalších beků, kteří se nesmazatelně zapsali do třinecké extraligové historie – Libor Procházka, Gřegořek, Malinský, Kuntoš, Jančařík...

5. Janis Andersons         81   1   1   2

Tak jako mezi obránci kraluje číslům Ľubo Sekeráš, mezi útočníky je jasná a neohrožená jednička Richard Král. A je velký otazník do budoucna, jestli se ještě někdy v Třinci objeví taková stálice, která překoná jeho statistické záznamy. Rovných 500 extraligových duelů v třineckém dresu (náskok 117 zápasů), 568 kanadských bodů (náskok 264 bodů) za 209 branek (náskok 70 gólů) a 359 asistencí (náskok 179 přihrávek) jsou zatím neochvějnými charakteristikami. Král odehrál jasně nejvíc zápasů, také proto je rovněž nejtrestanějším hokejistou v třinecké extraligové historii – nashromáždil 809 trestných minut (téměř dvojnásobek toho co druhý Polanský). Ríša Král má ale na svém kontě ještě jedno pozitivní prvenství – je také nejužitečnějším hráčem. Pouhé 3 kladné body mu chyběly do pokoření hranice +100 bodů v hodnocení +/-. Mezi aktivními útočníky téměř všem aspektům vévodí Peterek. Je to také tím, že spolu s Martynkem a Polanským jako jediní odehráli víc než 300 zápasů.