Fantazie! Oceláři jsou v semifinále Ligy mistrů!

12.12.2017 · Daniel Ježek
Úterní podvečer byl ve znamení odvetného zápasu čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů. Oceláři zavítali do Gävle, kde nakonec stvrdili postup mezi nejlepší čtyři celky evropské soutěže! Divácky atraktivní duel nabídl osm branek, hráči s drakem na hrudi zvítězili 5:3, v celkovém skóre pak 8:4. V semifinále Oceláři narazí na finský tým JYP Jyväskylä.
1/4F, úterý 12.12.2017
Brynäs
3:5
Gavlerinken Arena
Třetiny: 0:1, 2:2, 1:2  Branky a nahrávky: 30. Bjurström (Ikonen, Bertilsson), 40. Fälth (Miller, Gunderson), 50. Mannberg (Blomqvist, A. Boqvist) – 13. Marcinko (Krajíček, Rákos), 25. Petružálek (Polanský), 33. Irgl (Rákos, Kovář), 41. Musil (Linhart, Polanský), 60. Mikulík (Dravecký). Rozhodčí: Wiegand, Wehrli (oba SUI) – Ahlen, Dahmén (oba SWE). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: ---. Střely na branku: 44:29. Zblokované střely: 18:8. Vhazování: 45:37. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5. Konečné skóre série: 4:8.
Brynäs IF: Rautio – Bertilsson, Gunderson, Kilström, Fälth, Carlsson, Larsson, A. Boqvist – Miller, Jensen, Clark – Ikonen, Ölund, Bjurström – Alcén, Blomqvist, Mannberg – Asklöf, Westfält, J. Boqvist – Hirsch
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Adámek, Krajíček, Musil, Linhart, Jank, Kovář – Irgl, Marcinko, Rákos – Cienciala, Mikulík, Dravecký – Petružálek, Polanský, Adamský – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Christov.

Do odvetného utkání ve Švédsku, kde Oceláře podporovala velká skupina fanoušků, vstoupili lépe právě hráči s drakem na hrudi. Slezané, kterým chyběli obránce Milan Doudera a útočník Martin Růžička, se od úvodního buly prezentovali aktivním hokejem, početní výhodu z desáté minuty ale využít nedokázali.

Vydatně fandící příznivci slezského celku se tak radovali až ve třinácté minutě. Oceláři se usadili v útočném pásmu, střelu Lukáše Krajíčka od modré před brankářem šikovně tečoval Tomáš Marcinko. Slovenský útočník svou trefou navýšil vedení Ocelářů v celkovém skóre na tři branky.

Domácí se do velkých příležitostí dostali ve druhé polovině periody, jejich snažení ale mělo jednu obrovskou překážku. Šimon Hrubec opět podával vynikající výkon, brankář Ocelářů likvidoval jednu vyloženou šanci za druhou, v závěrečných minutách hosté ustáli i dvojnásobné oslabení. Po změně stran tak mohli Slezané přidat další hřebíček do švédské rakve.

V třiadvacáté minutě se ještě nepovedlo skórovat Ondřeji Kovařčíkovi, za další dvě minuty už však Oceláři slavili. Po skvělé práci Jiřího Polanského se nekompromisní ranou z mezikruží prosadil Jakub Petružálek. Domácí hokejisté se ale nechtěli vzdát, v osmadvacáté minutě musel proto Hrubec předvést další hodně těžký zákrok, a to proti střele Ikonena.

Další akce domácích ve třicáté minutě už odčarovala kouzlo hostujícího brankáře, Alexander Bjurström dostal kotouč do mezikruží, střelou do horní poloviny branky pak svému týmu vykřesal naději. Ta ale neměla dlouhého trvání, v třiatřicáté minutě se Oceláři dostali do přečíslení, centr Daniela Rákose za záda domácího brankáře usměrnil Zbyněk Irgl.

Ani další inkasovaná branka ale domácí celek nepoložila. Brynäs si v závěru periody znovu zahrálo přesilovku pěti proti třem, švédský tým se prosadil ale až v klasické převaze. Elias Fälth do sítě doklepl kombinaci v předbrankovém prostoru. Čas druhé branky domácích byl 39:52.

Do poslední části tak Oceláři vstupovali s náskokem jedné branky, po pětadvaceti vteřinách už vedení Slezanů bylo dvoubrankové. Brankář Rautio si vybral slabší chvilku, nenápadnou střelou jej překvapil David Musil Obránce Ocelářů stanovil průběžné celkové skóre na 7:3.

V dalším průběhu třetiny ani jeden ze soupeřů nevyužil početní výhodu, další velké akce přišly na řadu těsně před padesátou minutou. Martin Adamský nedokázal proměnit únik, vzápětí se radovali domácí hokejisté. Daniel Mannberg využil menšího rozhození brankáře Hrubec a střelu Blomqvista, která orazítkovala tyč, poslal do třinecké sítě.

Hráči s drakem na hrudi si v dalším průběhu třetí třetiny hlídali vedení, to mohli v třiapadesáté minutě bratři Kovařčíkové, gólman Rautio si ale dokázal poradit. Domácí se pokoušeli dostat k souvislejšímu tlaku, pozorně hrající Oceláři ale Brynäs do větších šancí nepouštěli. V závěrečné minutě ještě domácím pláchl Milan Mikulík, který střelou do horního růžku pečetil výhru Slezanů. Oceláři v odvetě zvítězili 5:3, na celkové skóre pak 8:4. V semifinále hráči s drakem na hrudi vyzvou finský tým JYP Jyväskylä.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Jsem velmi rádi za to, jak jsme zápas zvládli. Je třeba říct, že v obou zápasech jsme byli lepším týmem. Švédský soupeř nás sice v některých momentech hodně potrápil, ale dnešní zápas jsme z větší části měli pod kontrolou. K odvětě jsme jeli s jasným cílem vyhrát, nechtěli jsme připustit žádnou kalkulaci. Jsem hrozně rád, jak k tomu kluci přistoupili a odvedli parádní práci!"