Statistické okénko po třetí čtvrtině Tipsport extraligy

12.01.2011 · Michal Samiec
Bez neodehraného zápasu Sparta – Litvínov, který je na programu 25. 1., dosáhla Tipsport extraliga v neděli již do svých tří čtvrtin. Co přineslo dosavadních 272 utkání? Dozvíte se v našem článku.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 9. lednu 2011.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po 39. kolech základní části Tipsport extraligy sezóny 2010/2011. K dispozici je také přehled úspěšnosti v přesilovkách, návštěvnosti, aktuální formy týmů apod.

Lídři extraligy

Plzeňské duo Straka – Vlasák dál sebevědomě kráčí pro triumf v prakticky všech individuálních útočných statistikách. Vlasák vede kanadské bodování, Straka má o bod méně. Vlasák je elitním kanonýrem, Straka zase nahrávačem. Nejproduktivnějším hráčem Ocelářů je Martin Růžička, který vede i klubovou tabulku střelců. Nejlepším nahrávačem týmu Pavla Marka a Břetislava Kopřivy je Jiří Polanský.

10. Jan Kovář (PLZ) 34 (15+19)

Na snímku čtvrtý (Petr Nedvěd – 10+32) a osmý (Martin Růžička – 19+16) nejproduktivnější hráč extraligy.

14. Jiří Polanský (TRI) 18

Jiří Polanský zaznamenal v této čtvrtině 9 asistencí a rázem je z něj král třineckých nahrávačů (celkem 18). Populární „Polda“ nedávno oslavil 400. zápas za Třinec v nejvyšší soutěži, zanedlouho jej čeká 100. branka v extralize (momentálně jich má 98).

Nejproduktivnějším obráncem ligy je Marek Malík z Vítkovic. Lukáš Zíb spadl až na 11. příčku, v této čtvrtině si totiž připsal jen dva body. Zíb stále patří mezi pětici nejtrestanějších hráčů v soutěži, avšak od 27. kola si připsal jen tři menší tresty. Zajímavostí je, že Ladislav Kohn, který byl loni po Romanu Vopatovi se 148 trestnými minutami druhým nejtrestanějším hráčem ligy, si zatím letos připsal jen 13 menších trestů.

Dvojice Lukáš Krajíček a Martin Adamský vévodí lize v kategorii plus/mínus – mají +17, resp. +15. Na opačném pólu aby člověk třineckého hráče pohledal. Se solidní bilancí -3 (jak na nejhorší v týmu) je McGregor s Hamplem až na 92. místě soutěže, daleko za Kallou z Kladna (-24).

5. Lukáš Zíb (TRI) 81

Lukáš Krajíček je klíčovým mužem třinecké defenzivy. Jasně o tom vypovídá 17 kladných bodů hodnocení účasti na ledě.

92. Zbyněk Hampl (TRI) -3

Peter Hamerlík a Tomáš Duba – u krásné emotivní fotky ze zápasu Třinec – Zlín z 5. listopadu máme uveden v archivu popisek „Nejlepší brankářská dvojice extraligy“. A čísla to nic než potvrzují. Nejvíce čistých kont? Hamerlík a Duba. Nejlepší úspěšnost? Duba a Hamerlík. Nejlepší průměr? Hamerlík a Duba. Třinec prostě před sezónou disponoval dvojicí brankářů, z nichž oba mohou bez problémů dělat prvního brankáře i velmi ambiciózním týmům.

Poznámka: Lukáš Daneček není vzhledem ke své několikasekundové epizodní roli brankáře Třince v této sezóně zahrnován do statistik. U Tomáše Duby je uvedena klubová příslušnost – Zlín, avšak statistiky má společné ze svého působení v Třinci i ve Zlíně.

Čistá konta gólmanů:
4 – Peter Hamerlík (TRI), Tomáš Duba (ZLN)
3 – Jakub Kovář (CEB), Jiří Trvaj (KOM)
2 – Martin Růžička (PCE), Sasu Hovi (KOM), Lukáš Mensator (KVA), Tomáš Pöpperle (SPA), Martin Falter (KLA)
1 – Roman Málek (VIT), Adam Svoboda (PCE), Marek Schwarz, Michal Valent (oba MLB), Marek Mazanec, Luboš Horčička (oba PLZ), Miroslav Kopřiva (SLA), Martin Vojtek (TRI), Petr Franěk (LIT), Tomáš Vošvrda (LIB)

13. Martin Vojtek (TRI) 91,32 %

Peter Hamerlík – jeden z nejlepších brankářů extraligy. Aspoň podle hodnocení úspěšnosti, průměru inkasovaných branek a počtu vychytaných nul. S tímto mužem v zádech půjdou Oceláři do závěrečných bojů.

17. Martin Vojtek (TRI) 966

Tři brankáři dokázali svým týmům vychytat aspoň 20 výher v tomto ročníku – Roman Málek Vítkovicím, Miroslav Kopřiva Slavii a Jakub Kovář Českým Budějovicím. Třinečtí brankáři se s 12 výhrami (Hamerlík), resp. 10 vítěznými zápasy (Vojtek) řadí na 10. a 12. místo v tabulce. Mezi čtveřici nejvytíženějších brankářů soutěže, kteří odchytali více než 2000 minut, patří všichni tři výše zmínění s největším počtem výher na kontě. Českobudějovický Kovář dokonce nastoupil do všech zápasů. Ani jeden z třineckých brankářů vzhledem již k druhému zranění Hamerlíka v sezóně toho extrémně mnoho neodchytal.

Václav Varaďa – čtyřikrát nejlepší hráč utkání za Oceláře. Patří tak mezi čtyři nejčastěji vyhlášené hokejisty klubu zpod Javorového.

Hráč utkání

Čtyři hokejisté byli nejlepším hráčem utkání vyhlášeni celkem devětkrát. Byl to brankář Schwarz (MLB) a útočníci Kvapil (KOM), Straka (PLZ) a Vondrka (SLA). Další dva hráči byli takto poctěni osmkrát - nyní již v Chomutově působící Hruška (KVA) a brankář Kopřiva (SLA). Premiantem mezi Oceláři je Martin Růžička - šestinásobný nejlepší hráč utkání. Následuje brankář Hamerlík (5x) a dvojice Varaďa, Vojtek (oba 4x)

Týmové statistiky

Kromě extraligové tabulky, kterou po aktuálním kole hltají fanoušci prakticky všech mužstev, existuje řada zajímavých ukazatelů a faktorů, které mají vliv na ligové boje. Například kdo má aktuálně nejlepší formu, zabijácké přesilovky nebo kdo je na tom s disciplínou nejvíc na štíru? Prozradí následující řádky.

Návštěvnost

Celková: 1. Kometa Brno 6692 diváků, 2. Pardubice 6690, ..., 11. Třinec 4148, ..., 13. Mladá Boleslav 3692, 14. Kladno 3302.

Domácí: 1. Pardubice 9019 diváků, 2. Kometa Brno 7165, ..., 11. Třinec 3586, ..., 13. Mladá Boleslav 3280, 14. Kladno 2113.

Venkovní: 1. Kometa Brno 6193 diváků, 2. Sparta Praha 5703, ..., 6. Třinec 4739, ..., 13. České Budějovice 4161, 14. Mladá Boleslav 4126.

Na čele statistik návštěvnosti žádná změna. Celkově láká nejvíce lidí Kometa Brno - něco přes 6,5 tisíce na zápas. O dva diváky méně pak Pardubice. Stejné dva kluby jsou i na čele statistik v domácí návštěvnosti, ale vedou Pardubice (něco málo přes 9 tisíc v průměru), Kometa Brno má průměrnou návštěvu 7165 diváků, což znamená prakticky každý zápas vyprodané Rondo. Venku nejvíce lidí láká Brno (téměř 6200 diváků), následované pražskými S. Na opačných pólech statistik je jak v celkové, tak v domácí návštěvnosti dvojice Mladá Boleslav - Kladno (to má domácí průměr dokonce pouhých 2113 diváků na zápas).

Třinečtí Oceláři mají průměrnou návštěvu 4148 diváků, což je řadí až na 11. místo v pořadí extraligy. Na stejné pozici jsou také v pořadí domácích návštěv - 3586 navíc znamená mírný pokles oproti stavu po polovině základní části, byť naposledy na derby přišel plný dům. Horší domácí návštěvy mají Karlovy Vary, Mladá Boleslav a Kladno. Venku je to o něco lepší - Třinec je šestý nejatraktivnější tým, co se týká návštěv na jeho venkovní utkání. Průměrně to činí 4739 diváků.

3586 diváků průměrně nachází cestu do Werk arény na domácí zápasy Třince. Naposledy na třaskavé derby s Vítkovicemi bylo vyprodáno. Přijde podobně fantastická návštěva i v pátek na „plyšový“ zápas s Kometou?

Tabulka extraligy

Top 6. Na čele ve srovnání s polovinou základní části žádná změna. Vede dvojice hutnických klubů ze severu Moravy a Slezska. První jsou Vítkovice (72), následovány úspěšným sokem z posledního měření sil "o šest bodů" Třincem (71). Velice nadějně, co se týká prosmýknutí se mezi elitní šestku, mají ligu rozehrané další tři kluby - Liberec (68) a Zlín s Pardubicemi (66). Šestou příčku momentálně drží Slavia (62), avšak s minimálním náskokem.
Předkolo. Kromě Slavie, která ještě určitě bude v bojích o šestou příčku namočena, koukají směrem vzhůru určitě v Českých Budějovicích (61). Většinu sezóny na těchto pozicích hrajou Karlovy Vary (58), hodně spadla Kometa Brno (56), která se ale potýká s fatálním výpadkem formy. Desáté místo zatím před silnými pronásledovateli drží Litvínov (54).
Play-out. Soupeřem Litvínova je hlavně sedm bodů ztrácející Plzeň (47), kterou však zdecimovalo odebrání 19 bodů, jinak by míchali kartami v nejvyšších patrech. Sparta má manko 14 bodů, byť má zápas právě s Litvínovem k dobru, avšak vidina aspoň předkola se začíná pro Pražany stávat téměř snem. Kladno (29) a Mladá Boleslav (19), které taky postihl bodový odpočet, zřejmě již počítají s tím, že pro ně bude bude úspěch, když jim sezóna skončí po 64 zápasech.

2. Slavia Praha, 7 výher – 3 prohry, skóre 34:29, 21 bodů
3. České Budějovice, 6 výher (1 v prodl.) – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 35:24, 18 bodů
4. Vítkovice, 7 výher (3 v prodl.) – 3 prohry, skóre 39:29, 18 bodů
5. Plzeň, 6 výher (2 v prodl.) – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 30:29, 17 bodů
6. Karlovy Vary, 4 výhry (1 v prodl.) – 6 proher (5 v prodl.), skóre 32:29, 16 bodů
7. Třinec, 6 výher (2 v prodl.) – 4 prohry, skóre 30:30, 16 bodů
8. Liberec, 6 výher (2 v prodl.) – 4 prohry, skóre 31:34, 16 bodů
9. Pardubice, 4 výhry – 6 proher (3 v prodl.), skóre 30:28, 15 bodů
10. Litvínov, 5 výher (1 v prodl.) – 5 proher, skóre 30:37, 14 bodů
11. Sparta Praha, 4 výhry – 6 proher (1 v prodl.), skóre 29:28, 13 bodů
12. Kladno, 4 výhry (2 v prodl.) – 6 proher (1 v prodl.), skóre 27:27, 11 bodů
13. Mladá Boleslav, 3 výhry (1 v prodl.) – 7 proher (1 v prodl.), skóre 27:46, 9 bodů
14. Kometa Brno, 1 výhra (1 v prodl.) – 9 proher, skóre 22:35, 2 body

Martin Růžička je nejproduktivnější z Ocelářů celkově, ale i v přesilovkách. Z 33 branek, které Třinec dal v početní výhodě, měl prsty ve 12 z nich (4+8).

Využití přesilovek

1. Plzeň 23,76 % (48 přesilovkových branek)

14. Slavia Praha 697

Nejdelší série momentálně v extralize táhnou – Plzeň (tři výhry v řadě) a na opačném pólu Mladá Boleslav (tři prohry v řadě) a Kometa se Spartou (po čtyři prohry). Nejlepší formu (podle výsledků z posledních deseti zápasů) má momentálně Zlín – vyhrál sedm zápasů a nashromáždil 22 bodů. Sedm utkání vyhrála i Slavia a Vítkovice, vysoko v tabulce je také českobudějovický Mountfield. Oceláři jsou s 16 body z posledních 10 zápasů na sedmé příčce. Velmi podobnou aktuální formu mají například Karlovy Vary nebo Liberec.

Stejně jako po polovině základní části i po 39. kole platí, že nejlepší přesilovky vyrábějí na západě Čech. Plzeň vede ve využití těchto situací (téměř 24 %), Energie z Karlových Varů jich zase využila nejvíce, co do absolutního počtu – 49 branek. Oceláři jsou s 33 brankami a 17,65 % využití přesilovek na šesté příčce. Nejslabší početní výhody má Kladno. Plzeň vede také v počtu vstřelených gólů v oslabení (6), Třinec má o jednu branku méně a je hned v závěsu. Všech 14 klubů nějakou branku v početní nevýhodě již zaznamenalo. Nejslušnějším mužstvem jsou Karlovy Vary (495 trestných minut) před Kladnem a Spartou. Naopak na druhém pólu tohoto pořadí jsou bohužel Oceláři z Třince (661), České Budějovice a vůbec nejtrestanějším týmem je Slavia (697).

Lukáš Zíb – s 16 body (5+11) nejproduktivnější obránce a s 81 trestnými minutami „zlý muž“ sestavy.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Kromě základních statistik nejsou nezajímavé i další údaje, které bývají běžnému pohledu skryté – např. který hráč je nejproduktivnější při přesilovkách, má největší úspěšnost v nájezdech nebo se nejčastěji nechá vyloučit do tří...

5. Josef Hrabal 9 (2+7)

Martin Růžička stále vede týmovou produktivitu. Má osmibodový náskok na dvojici Bonk – Polanský. Druhý jmenovaný má právě za sebou velmi vydařenou čtvrtinu, když ve 13 zápasech nasbíral 12 bodů (3+9). Aspoň 10 branek zatím nastříleli tři hráči – Růžička (19) a Bonk s Adamským (po 10). Naopak aspoň 10 asistencí má hned 10 hráčů.

Oceláři mají i velmi produktivní obránce. Čtyři obránci mají přes deset kanadských bodů, osm beků vstřelilo gól, jedenáct jich má aspoň bod. Bodově se neprosadila pouze dvojice Dóczy, Kania. Na čele jsou Lukášové Zíb a Krajíček s 16 body.

5. 3 hráči 1 (0+1)

Věčně usměvavý sympaťák, reprezentant, neúnavný bojovník a s deseti brankami druhý nejlepší střelec v kádru – to je Martin Adamský.