Statistické okénko po druhé čtvrtině Tipsport extraligy

01.12.2010 · Michal Samiec
Extraliga dospěla zhruba do své poloviny. V úterý 30. listopadu bylo na programu 26. kolo, dosud bylo odehráno 185 z 364 zápasů základní části. Co zajímavého přinesla polovina dlouhodobé části sezóny?

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 30. listopadu 2010.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po polovině základní části O2 extraligy sezóny 2010/2011. K dispozici je také přehled úspěšnosti v přesilovkách, návštěvnosti, aktuální formy týmů apod.

Lídři extraligy

Na čele produktivity stále neochvějně trůní plzeňské duo Vlasák – Straka. Na šestém místě jim sekunduje Jan Kovář. Tito bratři v plzeňském triku nasbírali celkem 97 kanadských bodů (35+62)! Nejlepší útok mají Oceláři, přesto v nejlepší desítce je jen jeden zástupce vzácně vyrovnaného slezského ataku – Martin Růžička.

Růžička ale vede jinou velmi sledovanou statistiku – je prozatím nejlepším střelcem! Nastřílel v poločase soutěže 15 branek, z nichž osm stihl ve druhé čtvrtině. Tato kategorie je celkově velmi kvalitně obsazená – 13 střelců nastřílelo již 10 branek!

10. Jaroslav Balaštík (ZLN) 23 (13+10)

Martin Straka (na snímku vlevo) ani Tomáš Vlasák se ve 25. kole v Třinci s pukem nepotkali natolik, aby jej nasměrovali byť jedinkrát za Hamerlíka. Přesto jsou s přehledem na čele bodování ligy.

13. Radek Bonk (TRI) 12

Martin Růžička je nejlepší střelec ligy, takto s přehledem střílí jednu ze svých patnácti branek.

Nejproduktivnějším bekem ligy je se 17 body Slávista Kadlec, Ocelář Lukáš Zíb je s tříbodovým mankem čtvrtý. Zíb figuruje vysoko také v kolonce trestů, když nashromáždil už 75 minut. A to přesto, že dostal pouhých deset dvouminutových trestů. Dva zástupce v elitní pětici máme v kategorii plus/mínus hodnocení. Vede (spolu s pardubickým Kočím a plzeňským Modrým) Martin Adamský (+12), na pátém místě je (spolu s dalšími 11 hokejisty) Lukáš Krajíček (+9).

5. Jan Novák (CEB) 67

Zarputilý bojovník Martin Adamský nasbíral 12 kladných bodů. Takto si v kombinaci s Janem Peterkem připisuje jeden z nich v oslabení na Spartě.

20. Bryan McGregor (TRI) -7

Peter Hamerlík a Tomáš Duba, kteří loni tvořili brankářskou dvojici Ocelářů, nasbírali v dosavadním průběhu extraligy oba po tři čistá konta. Duba však všechny zápasy bez gólu odchytal ve Zlíně. Spolu s nimi je na čele této statistiky brněnský Trvaj. Třinec neinkasoval již ve čtyřech zápasech – jednou nepustil gól i Vojtek. Hamerlík – velmi těsně před vítkovickým Málkem – vede statistiky úspěšnosti brankářů. V průměru inkasovaných gólů na zápas je zase těsně za vítkovickou jedničkou.

Čistá konta gólmanů:
3 - Peter Hamerlík (TRI), Tomáš Duba (ZLN), Jiří Trvaj (KOM)
2 – Martin Růžička (PCE), Sasu Hovi (KOM), Lukáš Mensator (KVA), Tomáš Pöpperle (SPA)
1 – Roman Málek (VIT), Adam Svoboda (PCE), Marek Schwarz (MLB), Marek Mazanec (PLZ), Jakub Kovář (CEB), Martin Vojtek, Miroslav Kopřiva (SLA), Petr Franěk (LIT), Tomáš Vošvrda (LIB), Michal Valent (MLB), Martin Falter (KLA)

18. Martin Vojtek (TRI) 570

17 z 18 výher svého klubu vychytal Vítkovicím Roman Málek. Ten patří také na třetí příčku ve vytíženosti brankářů – za Sparťanem Pöpperlem a českobudějovickým Kovářem.

Spojení Duba – Hamerlík fungovalo v loňské sezóně, letos se cesty této dvojky rozešly. Ve vzájemném zápase ve Werk aréně se ale gólmani, kteří oba letos nasbírali tři shutouty, potkali a vřele přivítali.

Návštěvnost

Celková: 1. Pardubice 6555, 2. Kometa Brno 6385, ..., 11. Třinec 4183, ..., 13. Mladá Boleslav 3934, 14. Kladno 3345.

Domácí: 1. Pardubice 8445, 2. Kometa Brno 7188, ..., 12. Třinec 3597, 13. Mladá Boleslav 3500, 14. Kladno 2248.

Venkovní: 1. Slavia Praha 5596, 2. Sparta Praha 5512, ..., 7. Třinec 4768, ..., 13. Zlín 4223, 14. Liberec 4139.

Pardubice – Kometa. Na čele celkových i domácích statistik návštěvnosti žádná změna. Tyto dva týmy jsou, co se týká vysokých domácích návštěv, v české lize absolutní konstantou. Hala Rondo v Brně má kapacitu 7200 míst, průměrná návštěva 7188 (tedy 99,83 %) – to je hodnota, kterou mohou všichni v extralize euforii z extraligy políbenému Brnu závidět.

Ocelářům domácí návštěvnost bohužel mezi 14. a 26. kolem klesla na 3597 diváků na zápas. Ani venku Třinec neláká davy – průměrně 4768 diváků, byť předvádí atraktivní útočný hokej a hraje na špici. Poslední kolo a zápas ve Vítkovicích ale toto tvrzení vyvrací. Zápas o čelo tabulky v Ostravě nalákal 9002 diváky a ustanovil tak návštěvnický rekord dosavadní sezóny na zápasech Třince. Opačný rekord Třinec zaznamenal 31. října na Kladně (2218).

Na zápasy ve Werk aréně přišlo dvakrát víc jak 4 tisíce diváků – 26. září na Spartu (4178) a 19. října na Vítkovice (4370). Naopak méně než 3 tisíce fanoušků bylo v Třinci také třikrát – 24. září na Kladno (2803), 8. října na Karlovy Vary (2886) a 29. října na Mladou Boleslav (2748).

Plná ČEZ aréna, do posledního místa plný kotel hostů, nádherný zápas o první místo. Takové představení bylo k vidění ve 26. kole v Ostravě.

Hráč utkání

Tahle kategorie je prozatím velmi vyrovnaná. Tři hokejisté byli jmenováni hráčem utkání sedmkrát – Schwarz (MLB), Kopřiva a Vondrka (oba SLA). Tři šestkrát – Jakub Kovář (PLZ), Hovi a Kvapil (KOM). A dalších pět hráčů pětkrát – Franěk (LIT), Růžička (PCE), Hruška (KVA), Pöpperle (SPA) a Leška (ZLN). Mezi Oceláři byli nejčastěji vybráni za muže utkání Martin Růžička a Václav Varaďa - oba čtyřikrát. Brankáři Hamerlík s Vojtkem byli nejlepšími Oceláři zápasu třikrát.

Týmové statistiky

Jak vypadá ligová tabulka po aktuálním kole, zná spousta fanoušků téměř nazpaměť. Ale z tabulky extraligového pelotonu nevyčtete, který tým vyhrál/prohrál aktuálně kolik zápasů v řadě nebo jakou formou v posledních deseti zápasech se právě pyšní. Na takovéto zajímavosti nebo například na využití přesilovek jsme si posvítili v sekci týmových statistik...

Tabulka extraligy

Top 6. Na čele tabulky vystřídali Vítkovičtí Oceláře z Třince, kteří se na čele vyhřívali od 17. kola. Díky zápasu k dobru je na dostřel Slezanům i Liberec, v závěsu za ním se drží o skóre Kometa. Páté jsou Pardubice, ty ztrácejí na lídra z Ostravy 7 bodů. A dalších 6 bodů mají náskok na aktuálně o skóre šestý Zlín.
Předkolo. To by v momentální situaci hrály Karlovy Vary, České Budějovice, které zaznamenaly mohutný pád ze samotného čela tabulky, Litvínov a pražská Slavia. Ta má 35 bodů a osmibodový náskok na rivala z Holešovic.
Play-out. Do něj by momentálně padala tragická Sparta a trio klubů postižených bodovými odečty – ve skvělé formě hrající Plzeň, od začátku sezóny tápající Kladno a Mladá Boleslav, která je po administrativním zásahu do svých získaných bodů v herní depresi.

7. Zlín, 5 výher - 5 proher (1 v prodl.), skóre 30:26, 16 bodů
8. Slavia Praha, 6 výher (3 v prodl.) - 4 prohry (1 v prodl.), skóre 30:28, 16 bodů
9. Karlovy Vary, 5 výher (1 v prodl.) - 5 proher (2 v prodl.), skóre 32:32, 16 bodů
10. Ml. Boleslav, 4 výhry (1 v prodl.) - 6 proher (1 v prodl.), skóre 31:31, 12 bodů
11. Litvínov, 4 výhry (1 v prodl.) - 6 proher (1 v prodl.), skóre 21:31, 12 bodů
12. Č. Budějovice, 3 výhry (1 v prodl.) - 7 proher, skóre 31:35, 8 bodů
13. Kladno, 2 výhry - 8 proher, skóre 16:34, 6 bodů
14. Sparta Praha, 2 výhry (1 v prodl.) - 8 proher, skóre 16:31, 5 bodů

Oceláři sice srazili Plzeň v neděli nekompromisně k zemi, avšak soubor trenéra Jelínka po administrativním odpočtu bodů nabírá kurz vyšší patra v tabulce.

14. Č. Budějovice 488

Vítkovice dokázaly vyhrát posledních pět zápasů za sebou, Plzeň naopak zahájila play-off už v listopadu a mohutným tempem dohání administrativní manko – z posledních deseti zápasů vytěžila 22 bodů. Třinec sice v posledních utkáních trochu ztratil na švihu, ale přesto se stále drží čela tabulky. Ve Vítkovicích prohrál po dlouhých deseti zápasech po šedesáti minutách a po reprezentační přestávce získal z šesti střetnutí 9 bodů.

Nejlepší přesilovky se vyrábějí na západě Čech – Karlovy Vary i Plzeň mají využití přes 23 % a jako jediní nastříleli v početních výhodách přes 30 branek. Oceláři jsou s necelými 22 % a 27 brankami hned v závěsu. Třinečtí si vedou útočně i v oslabeních, kdy soupeřům nasázeli již pět branek v situacích, kdy jich bylo v poli méně. A takových situací je docela dost – Oceláři mají na svém kontě 459 trestných minut. Pouze Mladá Boleslav a České Budějovice jsou na tom hůře.

Václav Varaďa jak jej známe. V mlýnici před brankou dělá černou práci. I to je pozice Varadi v přesilovkách, ve kterých je nejproduktivnějším Ocelářem.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Kromě základních statistik nejsou nezajímavé i další údaje, které bývají běžnému pohledu skryté – např. který hráč je nejproduktivnější při přesilovkách, má největší úspěšnost v nájezdech nebo se nejčastěji nechá vyloučit do tří...

5. Josef Hrabal 6 (2+4)

Martin Růžička je s 26 body na čele klubového kanadského bodování. V dlouho vyrovnaném žebříčku se trhl po reprezentační přestávce, kdy sám oblékl národní dres na turnaji ve Finsku. Jeho náskok v čele před Varaďou činí sedm bodů. Varaďa je druhý i v tabulce střelců a nahrávačů. Nejlepším střelcem Ocelářů je také Růžička (15 branek) a nahrávačem zase těsně kapitán Bonk (12 asistencí).

Oceláři mají i velmi produktivní obránce. Lukášové Zíb a Krajíček již nasbírali více než 10 kanadských bodů (14, resp. 12 podílů na brance). Každý z dvanácti obránců - až na Jakuba Kaniu – má na svém kontě aspoň jeden kanadský bod a dohromady beci nashromáždili 56 bodů (14+42).

5. 3 hráči 1 (0+1)

Lukáš Zíb – nejproduktivnější bek souboru trenérů Marka a Kopřivy.

4. Ladislav Kohn 12

Oceláři mají vyrovnané pořadí také kanadského bodování v přesilovkách. Sedm hráčů nasbíralo v početní výhodě aspoň pět kanadských bodů. V čele je dvojice Varaďa – Růžička. V oslabení vstřelili Slezané již pět branek, pouze ostrostřelec Třineckých Růžička v početní nevýhodě byl u víc než jedné branky.

Nejtrestanějším třineckým hráčem je obránce Lukáš Zíb, který ale pouhých 20 ze svých 75 minut nasbíral na menších trestech. Nejvíc dvouminutových trestů má ve sbírce Jiří Polanský (19). Sedm dalších hráčů má víc než deset dvouminutových trestů.

Vyšší tresty:
1. Lukáš Zíb 55 trestných minut (3x desetiminutový trest a 1x 5 minut a do konce)
2. Radek Bonk 30 (1x desetiminutový trest a 1x trest do konce zápasu)
3. Josef Hrabal a Lukáš Krajíček oba 10 (1x desetiminutový trest)

Vyloučení do tří:
4 – Martin Lojek
3 – Ladislav Kohn
2 – Josef Hrabal, Lukáš Krajíček, Radek Bonk, Václav Varaďa

Inkasované branky při vyloučení hráče:
2 – Martin Lojek, Ladislav Kohn
1 – Lukáš Krajíček, Stanislav Hudec, Petr Hořava, Martin Richter, Martin Adamský, Vojtěch Polák, Jiří Polanský, Erik Hrňa