Camp Chmielewskiego #8 - letos už potřetí

28.07.2020 · Martin Stebel
V třinecké WERK ARENĚ se během uplynulého víkendu konal už třetí ročník akce "Camp Chmielewskiego #8". Jak už je z názvu patrné, tak duchovním otcem, patronem a zároveň hlavním iniciátorem této aktivity je útočník Ocelářů ARON CHMIELEWSKI.

Zorganizovat třídenní soustředění pro děti z Polska letos nebylo v kontextu aktuální světové pandemie vůbec jednoduché: "Letošního prvního kempu se zúčastnilo 26 dětí, z toho jedna holčička. Tyhle campy dělám s velkou radosti, protože chci, abychom děti inspirovali a přivedli k hokeji. Situace ohledně koronaviru byla a je složitá, proto také organizace kempu nebyla úplně snadná. Snažili jsme se na děti apelovat, aby mimo led nosily roušky, všude byla dezinfekce. Tahle akce by se nemohla uskutečnit, pokud bychom neměli podporu sponzorů, kterým chci ještě jednou srdečně poděkovat. Finanční situace některých rodičů letos mohla být horší než v minulosti a cena campu proto šla dolů."

Navzdory epidemiologickým okolnostem vše proběhlo hladce: "Děti měly radost, že viděly tento krásný objekt a mohly zde trénovat. Pozval jsem Lukáše Krajíčka, aby děti poznaly hráče, který prožil bohatou kariéru a dotáhl to do NHL. Lukáš si s dětmi povídal, fotil se, rozdával autogramy. Chci mu touto cestou poděkovat, že přijel a věnoval dětem svůj čas. Přiznám se, že letos jsem chtěl pozvat také Radka Faksu a Davida Pastrňáka, ale oba museli odletět do zámoří," mrzelo třineckého útočníka s číslem 8.

Nejmladší adepti hokejového řemesla nedorazili pod Javorový kvůli tomu, aby si tento sport vyzkoušeli pouze zábavnou formou. Na vlastní kůži si totiž mohli otestovat opravdové hokejové dovednosti: "Tréninky byly zaměřené tak, aby se děti něco naučily, nešlo jen o zábavu. Je jasné, že za tři dny se toho moc stihnout nedá, ale mou ambicí je, zažehnout v jejich srdcích alespoň plamen vášně pro tento sport. Snažili jsme se jim vysvětlit základní principy střelby, vedení kotouče, nahrávky, kombinace. Minulý víkend jsme tady měli děti od sedmi do deseti let. Příští víkend to budou starší děti, od jedenácti do třinácti let," vysvětluje časový harmonogram soustředění.

Zájem o letošní camp byl enormní. Podle Aronových slov byla kapacita brzy vyprodaná: "Nábor probíhá na internetu, kde vždy pověsím inzerát, kdy se akce koná a za jakých podmínek. Letošní zájem byl rekordní, za dvě hodiny jsme měli všech 52 míst obsazených. Přijíždějí děti prakticky z celého Polska. Letos tady například byli hráči jak z dalekého Gdaňsku, tak rovněž z docela blízkého města Tychy. Je to pro mě obrovská satisfakce, že děti se chtějí do Třince vracet."

Ohledně organizace a vedení tréninkových jednotek měl Aron také letos zdatné a vysoce kvalifikované asistenty: "S tréninky mi letos pomáhali Martin Piecha, Ondra Raszka, Robert Jaglář, Ondra Macháček, Honza Lucák a jeho přítelkyně Nikola Čupková, která hraje hokej profesionálně v ruské Ufě. Tento týden by měl ke starším dětem dorazit také trenér gólmanů Honza Littner jenž pracuje pro Olomouc a rovněž trenér ze Švédska Patryk Kaczmarek."

Účastníci třineckého campu ovšem nežili pouze hokejem. Hlavní organizátor jim také v letošním roce připravil zpestření: "Dětem chceme program různě obohatit, aby jejich pobyt v Třinci byl co nejzajímavější. Letos se děti mohly vyřádit na koupališti u staré Werk arény. Pokud by bylo horší počasí, jak tomu bylo v předchozích letech, tak bychom s dětmi zašli na minigolf nebo bowling."

V pořádání hokejových soustředění by rád pokračoval i v budoucnu: "Byl to už třetí ročník a na základě zájmu bych řekl, že camp bude mít své pokračování i v dalších letech. Je to sice časově náročné na organizaci, jde to trochu na úkor mojí rodiny, ale je to myslím fajn akce, kterou lidé ocení. Cítím v tom trochu poslání, že nejen hraju, ale alespoň v malé míře pomáhám rozvoji polského hokeje. Studuji trenérství, mám za sebou první akademický stupeň a pokračuji v magisterském studiu. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Práce s dětmi mě ale baví. Vidím v tom smysl, tahle činnost mě naplňuje."

Foto: Petr Rubal