Špičková defenzíva a dvě branky, Oceláři jsou v semifinále

28.03.2024 · Daniel Ježek
Čtvrtfinálová série s Motorem dospěla do rozhodující sedmé bitvy, ta byla až do padesáté minuty bezbranková. Aktivnější Oceláři nakonec šli úspěchu naproti, Hrachovinovo kouzlo nejprve odčaroval Roman, trefou do prázdné branky pak postup do semifinále pečetil Čacho. Marek Mazanec na třetí čisté konto potřeboval deset zákroků. Oceláři se v semifinále utkají se Spartou.
ČF7, čtvrtek 28.3.2024
2:0
Třetiny: 0:0, 0:0, 2:0  Branky a nahrávky: 50. M. Roman (Kurovský, Polášek), 60. Čacho. Rozhodčí: Hribik, Hradil – Špůr, Thuma. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 29:10. Zblokované střely: 20:10. Hity: 3:3. Vhazování: 30:24. Průběh utkání: 2:0. Konečný stav série: 4:3
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Mar. Adámek, Polášek, Šenkeřík – M. Růžička (A), Voženílek, Daňo – L. Hudáček, Cienciala, Nestrašil – Kurovský, Vrána (C), M. Roman – Hrehorčák, Čacho, Dravecký (A).
Banes Motor České Budějovice: Hrachovina (Strmeň) – Kachyňa, Doudera (A), Pýcha, Štencel, Vráblík, Gulaši, Štich – Gulaš (C), Kondelík, Ordoš – D. Simon, F. Přikryl, M. Beránek – Valský, Pech (A), Kubík – Toman, Vopelka, Koláček.

Pro sedmý čtvrtfinálový zápas se do sestavy Ocelářů vrátil útočník Daniel Kurovský, do branky se pak postavil Marek Mazanec. Utkání ve WERK ARENĚ začalo velmi opatrně, nikdo v úvodních minutách nechtěl udělat chybu, oba brankáři tak neměli příliš mnoho práce. Hostující Hrachovina odrážel střelu Smithe, Mazanec pak musel zastavit ránu Štencela.

V osmé minutě byli nejprve za vzájemné pošťuchování vyloučeni Kundrátek s Pýchou, o minutu později pak v obrovské šanci Růžičku faulem zastavil Beránek, Oceláři tak měli k dispozici první přesilovku utkání. Hráči s drakem na prsou drželi kotouč v útočném pásmu, do větší příležitosti se ale nedostali a Hrachovina tak musel řešit jen pokus Hudáčka. Po návratu Beránka na led se faulem provinil domácí Hrehorčák, ani Motor ale svou početní výhodu nezužitkoval.

Střelecky aktivnější Oceláři se i v dalších minutách třetiny častěji dostávali k ohrožení soupeřova brankáře, domácí ale stále nemohli najít recept na překonání Hrachoviny. V devatenácté minutě pak sudí u videa zkoumali počínání Voženílka, který při střele zasáhl obličej bránícího Štencla, rozhodčí ale dle nového výkladu pravidel třineckého útočníka nevyloučili.

Po změně stran se hned po čtyřiadvaceti vteřinách do velké šance dostal Daňo, kterého po Hrachovinově zaváhání našel Růžička, slovenský forvard ale přestřelil. Třinečtí stále měli snahu vsítit úvodní branku, Motor ve druhé části na Mazance vystřelil jen třikrát, domácím se ale střelecky nedařilo.

V devětadvacáté minutě se do ojedinělé šance dostal hostující Kubík, gólman Mazanec mu ale vypíchl puk, který následně schoval do lapačky. Osm vteřin před uplynutím poloviny duelu podrážel Polášek, Jihočechům se ale druhá přesilovka vůbec nepovedla. O pět minut později sestřelil Kachyňa Draveckého, sudí si jeho atak prohlédli na videu, pro Třinec z toho byla dvouminutová přesilovka. Oceláři drželi svého soka téměř celé dvě minuty pod tlakem, Růžička ani Nestrašil ale nestříleli přesně.

Třetí třetina ve své úvodní minutě nabídla podobný obrázek, jako perioda prostřední. Po sedmnácti vteřinách byl v obrovské šanci Daňo, Hachovina si ale proti jeho střele povyjel a kotouč zachytil. Obraz hry se neměnil, Třinec byl aktivní, tlačil se do šancí, nicméně narážel na pozorného Hrachovinu. V čtyřicáté šesté minutě přestřelil Kurovský, kterého o chvíli později napodobil Roman. Tlak domácích pokračoval, Hrehorčák napálil Hrachovinu, Růžička pak z hrany brankoviště neprocpal kotouč přes beton hostujícího gólmana ani nadvakrát.

Hráči s drakem na prsou se nakonec dočkali odměny v podobě vedoucí trefy. V padesáté minutě Poláškovo nahození od modré lehce tečoval Kurovský, Hrachovina vyrazil kotouč jen před sebe, Miloš Roman z bezprostřední blízkosti uklidil kotouč do sítě a poslal WERK ARENU do varu.

Třinec pokračoval v aktivní hře, Voženílek o dvě minuty později nachystal pozici pro Růžičku, ten ale zvýšení náskoku odmítl. Domácí se následně trochu stáhl a soustředili se na poctivou defenzívu, což Motoru dělalo velké problémy. Hosté se nebyli schopni dostat do souvislejšího tlaku, Oceláři rozbíjeli jeden útok za druhým a bez obtíží bránili jednobrankový náskok.

Dvě minuty před koncem navíc fauloval hostující Simon, Oceláři ještě třicet vteřin hráli ve výhodě, následně je čekala přesilová hra. Hostí sice získali kotouč do své moci, stáhli Hrachovinu na střídačku, Viliam Čacho ale dovezl puk do prázdné branky a potvrdil postup Ocelářů mezi nejlepší čtyři týmy. Marek Mazanec na třetí nulu v tomto play off potřeboval deset zákroků.

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): „Musím poděkovat Motoru za skvělou sérii, vedenou v duchu fair play. Co jsem se díval na zápasy jiných sérií, tak tam byly mnohdy likvidační zákroky. Tato série byla vedená chlapsky, rytířsky, fair play, v duchu hokeje, který chtějí vidět jak fanoušci v Třinci, tak v Budějovicích a u televizních obrazovek. Byla to vyrovnaná série na sedm zápasů. V prvních třech zápasech jsme byli výsledkově lepší, pak přišel pád až na dno a bylo těžké se z toho dostat zpět. Ta práce, kterou dnes hráči předvedli, byla vynikající, kvalitní, pracovali jsme celých šedesát minut. Ve třetí třetině jsme si vytvořili dostatečný tlak a příležitosti, abychom šli za tím jedním gólem, který byl rozhodující. Ráno jsme hráčům říkal, že potřebujeme na ledě dvacet jedna lidí na ledě a je jedno, kdo ten gól dá. Nakonec to byli hráči, kteří je obecně moc nedávají. Důležité je, že i hráči první a druhé pětky, kteří jsou zde od toho, aby branky dávali, převzali jinou roli poctivého a zodpovědného výkonu.“

Ladislav Čihák (Banes Motor České Budějovice): „Gratuluji soupeři k postuppu do semifinále, dnes byl o gól lepší. Nám se nepovedlo vstřelit branku, pak to je složité a nemůžete vyhrát. Utkání bylo celou dobu opatrné, v pár okamžicích měl Třinec trošičku navíc, my i tak vzdorovali, dobře jsme bránili. Bohužel jsme si nevytvářeli šance, abychom mohli skórovat. V tom byl Třinec lepší. Chtěl bych poděkovat klukům, že to za stavu 0:3 nevzdali a dotáhli to až do sedmého utkání. Chtěl bych poděkovat fanouškům, kteří za námi přijeli, i těm, kteří byli v Budějovicích na náměstí. Jdeme dál.“