Oceláři srazili Vervu pěti brankami a zajistili si čtvrtfinále

18.02.2024 · Daniel Ježek
Předposlední domácí utkání základní části sehráli proti Litvínovu. Po nevydařené první třetině, kdy se do vedení dostala Verva, vsítili Oceláři pět branek a získali další tři body. Třemi body se na výhře podílel Martin Růžička, dvě branky vsítil Andrej Nestrašil. Třinec si definitivně zajistil přímý postup do čtvrtfinále.
46.kolo, neděle 18.2.2024
HC Verva Litvínov
5:2
Třetiny: 0:1, 3:0, 2:1  Branky a nahrávky: 23. Nestrašil (M. Růžička, Voženílek), 26. Čacho (Hrehorčák), 36. Nestrašil (M. Růžička, J. Jeřábek), 42. Daňo (Voženílek, M. Růžička), 44. L. Hudáček (Kurovský, Kacetl) – 2. Zile (D. Kaše), 48. Zile (Havelka). Rozhodčí: Obadal, Ondráček – Lederer, Rampír.. Vyloučení: 5:5. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 031. Střely na branku: 26:36. Zblokované střely: 13:22. Hity: 6:6. Vhazování: 40:35. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Adámek, J. Jeřábek, Polášek – M. Růžička (A), Nestrašil, Voženílek – Kurovský, L. Hudáček, Daňo – Sikora, Vrána (C), M. Roman – Hrehorčák, Čacho, Dravecký (A).
HC VERVA Litvínov: Zajíček (M. Tomek) – D. Zeman, Baránek, Jaks, Zile, Demel (A), Czuczman, Šalda – Koblasa, Gut, Kudrna – O. Kaše (C), D. Kaše (A), Hlava – Abdul, Kirk, Maštalířský – Havelka, Jurčík, Zygmunt.

Začátek utkání byl pro Oceláře doslova hororový. Již po dvaasedmdesáti vteřinách musel brankář Kacetl lovit kotouč ze své sítě, tvrdou střelou k pravé tyči jej totiž od modré překonal Kristaps Zile. Třinečtí i nadále pokračovali v nepřesvědčivém výkonu. V páté minutě fauloval Daňo, hosté ale první přesilovku zápasu k brance nedovedli. Hráči s drakem na prsou se tak až v deváté minutě poprvé dostali ke slovu, Hudáček ale ani nadvakrát nepřehodil beton ležícího Zajíčka.

Po neproměněné šanci Třince následovala druhá početní výhoda Litvínova, tentokráte po faulu Kurovského. Abdul v přesilovce křižně našel Kirka, Kacetl však vyrazil kotouč do ochranné sítě. Tlak Vervy nicméně pokračoval. Jurčík pálil z mezikruží, o chvíli později ještě zakončoval Demel, ani jeden z pokusů ale v síti neskončil. Neujala se ani následná akce Ondřeje Kašeho.

V patnácté minutě zahrozili Hrehorčák s Draveckým, druhý jmenovaný ale z levé strany Zajíčka nepřekonal. V samotném závěru první dvacetiminutovky ještě fauloval Čacho, hosté si přesilovku přenesli do prostředního dějství, Hlava ale po přihrávce Davida Kašeho nepřekonal ležícího Kacetla.

Po ubráněném oslabení se Oceláři začínali dostávat do tempa. Na konci dvaadvacáté minuty Kundrátek vybojoval faul Maštalířského, Třinec v přesilovce trestal. Růžička vyšperkoval akci zpětným pasem na Andreje Nestrašila, který se ze střední vzdálenosti trefil pod Zajíčkovu lapačku.

Na třinecké srovnání mohla Verva reagovat v přesilové hře po dalším faulu Kurovského, Hlava ale v další tutovce u Kacetlovy svatyně neuspěl. Tři vteřiny po návratu Kurovského na led pak udeřili Oceláři. Na konci oslabení Hrehorčák vyvezl kotouč do rohu litvínovského pásma, odkud vystřelil na Zajíčkovu klec. Před brankou puk šikovně tečoval Viliam Čacho, Třinec tak otočil zápas na svou stranu.

Obraz hry se rázem změnil. Aktivnější byli Oceláři, kteří se častěji dostávali do šancí. V pětatřicáté minutě si navíc vybojovali početní výhodu, kdy za katr usedl Czuczman. Po minutě sehrálo elitní přesilovkové komando krásnou akci, Růžička pasem skrz třetinu namazal Andreji Nestrašilovi, který z první zapsal svou druhou trefu v utkání.

Černou třetinu Litvínova mohli Slezané potrhnout v další přesilové hře, kdy fauloval Zygmunt, Oceláři ale přesilovku nevyužili, v její polovině navíc hru v pěti proti čtyřem zrušil Jeřábek, kterého sudí vyloučili i přes snahy hostujícího Koblasy o odvolání faulu. Třetina se tak dohrávala se čtyřmi hráči na obou stranách.

Hned zkraje třetí třetiny se z rohu kluziště až do zakončení natlačil Hudáček, slovenský forvard ale ani nadvakrát nepřekonal ležícího Zajíčka. Hudáčka při šanci však fauloval Šalda, Třinec hrál další přesilovku, po Růžičkově pasu a Voženílkově zakončení se prosadil důrazný Marko Daňo. Rozhodčí na popud kolegy u videa prozkoumali celou situaci, branku nakonec uznali.

Útočné choutky Ocelářů pokračovaly. Kurovský sebral volný kotouč, v protiakci jej posunul Liboru Hudáčkovi, který z vrcholku pravého kruhu pro vhazování poslal puk k pravé tyči Zajíčkovy klece. Litvínov se v osmačtyřicáté minutě nadechl ke zdramatizování zápasu, nahození Kristapse Zileho od modré se zastavilo až o síť třinecké branky.

Oceláři si ale mohli čtyřbrankové vedení vzít zpět, po faulu Šaldy zahrávali pátou přesilovku, tu ale nevyužili. Hráči s drakem na prsou si zbývající minut utkání pohlídali, litvínovskou Veru porazili 5:2 a upevnili si třetí příčku v extraligové tabulce.

Karel Mlejnek (HC Verva Litívnovú: „Měli jsem velmi dobrý nástup do utkání, nejen vstřelenou branku. První třetinu jsme hráli velmi dobře, bohužel efektivita v utkání byla na straně domácích. Nechci být generál po bitvě, ale potřebovali jsme dát na 2:0. To se nestalo, domácí byli lepší."

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): „První třetinu jsme měli opravdu špatnou. Brzký gól nás zabrzdil, měli jsme i tři vyloučení. To je něco, co si nemůžeme dovolit. Hosté mají přesilovky slušené a my velmi hazardovali s dobrým výsledkem. Ve druhé třetině jsme si pomohli přesilovkama, to bylo důležité. Nakonec jsme si vítězství pohlídali a víceméně i zasloužili. Ne všechno dnes bylo zalité slunce, podržel nás Káca, ale tři body si tým odpracoval.“