Poslední výjezd v kalendářním roce: Oceláři míří do Olomouce

27.12.2023 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Třinecké Oceláře ve čtvrtek čeká poslední venkovní utkání v kalendářním roce 2023, v rámci 31. kola míří do Olomouce i s podporou fanoušků, kteří vyrážejí s nimi autobusovým výjezdem. Utkání můžete sledovat živě na O2 TV.

Utkání 31. kola Tipsport extraligy se na Zimním stadionu v Olomouci hraje ve čtvrtek 28. prosince, přímý přenos vysílá v multidimenzi stanice O2 TV Sport.

Oceláři chtějí zase zabrat

Oceláři z posledních pěti zápasů čtyři prohráli a prožívají aktuálně jedno z nejméně povedených období v roce. Po poslední porážce v derby s Vítkovicemi o tom otevřeně mluvil také útočník Richard Pánik. "Nehrajeme teď dobrý hokej a je na nás, abychom si s tím poradili," řekl novinářům.

Jakoby byly znát komplikace v sestavě, ze které na delší dobu vypadli klíčoví útočníci Marko Daňo a Libor Hudáček. Trenéři musejí sestavu neustále lepit, ale vymlouvat se na nic nechtějí. Hlavní kouč Zdeněk Moták například po utkání s Vítkovicemi řekl: "Měli jsme šance, tlak i střely, ale bohužel se k nám puk dnes neodrážel. Zároveň ale nechci říct, že bychom neměli štěstí, protože na to já nevěřím," prohlásil Moták.

Daniel Kurovský při zranění Libora Hudáčka s Markem Daněm plní roli útočníka ve druhé formaci, s jedenácti kanadskými body už nyní prožívá nejlepší individuální sezonu kariéry!

Oceláři vyslali v úterý na branku Vítkovic 45 střeleckých pokusů, v klíčovou chvíli ale ve třetí třetině neproměnili minutu a půl dlouhou přesilovku pět na tři a tím o šanci na bodový zisk přišli.

V tabulce nadále drží třetí příčku, druhá Sparta se jim ale vzdálila. Navíc se začínají nepříjemně přibližovat soupeři zespod, byť má Třinec stále i zápasy k dobru. Také v Olomouci budou chybět zranění Hudáček s Daňem, mimo je kvůli reprezentačním povinnostem také mladík Petr Sikora.

Olomouc: Reprezentační pauza nevhod

Před reprezentační přestávkou měla Olomouc spanilou formu, vyhrála hned sedm z osmi zápasů a to znamenalo razantní krok směrem k předkolu play off. Na třinácté Kladno už totiž má Mora náskok třinácti bodů, také poslední Mladá Boleslav už je na míle vzdálená. A tak mohou hrát Hanáci s velkým klidem.

Reprezentační přestávka jim ale příliš vhod nepřišla, protože euforii rozjetého týmu zbrzdila. Po ní Olomouc dvakrát prohrála, nejprve v Pardubicích vysoko 2:8, následně také 0:4 v Českých Budějovicích. Teď se ale Hanáci vracejí na vlastní led, kde naposledy uspěla před měsícem a půl Sparta. Právě v domácím prostředí jsou Kohouti nejnebezpečnější, získali tam 26 z celkových 37 bodů.

Útočník Aron Chmielewski, který s Třincem získal čtyři mistrovské tituly, měl být jednou z největších posil Olomouce a hlavním tahounem týmu. Prakticky od začátku sezony ale vinou náročné operace ruky nehraje, přání k brzkému uzdravení mu ve vzájemném zápase v Třinci vyjádřili také příznivci Ocelářů.

Dlouholetou brankářskou jedničkou je Branislav Kondrád, v poli Mora výrazně odskočené hráče nemá a sází na možná nejtýmovější pojetí hokeje v extralize. Nejproduktivnějším borcem je s dvaceti body Jakub Navrátil, ten má spolu s Rokem Macuchem osm branek a jsou společně nejlepšími střelci týmu. O tom, jak moc týmově Mora hraje, svědčí pohled na ice time jednotlivých hráčů. Pouze kapitán týmu Jiří Ondrušek totiž přesáhl v průměru dvacet minut na utkání. Velmi dobré reference zároveň míří na mladého obránce Jakuba Sirotu, který do extraligy letos přišel z americké univerzitní soutěže.

Oba vzájemné zápasy letošní sezony zvládli lépe Oceláři, v Olomouci zvítězili na konci září 4:3, doma Moru porazili 5:0 v jediném utkání, ve kterém zatím letos udrželi čisté konto. Dokáží na dobré výsledky navázat a porazit Olomouc ve čtvrtek i potřetí?

Statistika HC Oceláři Třinec HC Olomouc
Umístění v tabulce 3. 10.
Bilance v TELH 28 zápasů, 12-5-5-6, skóre 86:72, 51 bodů 29 zápasů, 8-5-3-13, skóre 63:86, 37 bodů
Bilance venku/doma 12 zápasů, 4-3-2-3, skóre 40:36, 20 bodů 14 zápasů, 7-2-1-4, skóre 35:32, 26 bodů
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 3-2-2-3, skóre 25:28, 15 bodů 10 zápasů, 3-4-0-3, skóre 25:28, 17 bodů
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 3 prohry 2 prohry
Vzájemná bilance (v základní části) 44 zápasů, 23-1-1-4-15, skóre 125:105 (58% úsp.)
Vzájemná bilance (v základní části) – venku 22 zápasů, 11-1-1-1-8, skóre 56:59 (56 % úsp.)
Lídr bodování Martin Růžička 27 (13+14) Jakub Navrátil 20 (8+12)
Nejlepší střelec Martin Růžička 13 Jakub Navrátil, Rok Macuh oba 8
Nejlepší nahrávač Andrej Nestrašil 16 Jakub Navrátil 12
Nejproduktivnější obránce Tomáš Kundrátek 12 (4+8) Dalibor Řezníček 11 (4+7)
Nejtrestanější hráč Andrej Nestrašil 44 Jan Švrček 53
Nejlepší v +/- Adam Smith +15 Rok Macuh, Jakub Sirota oba +4
Vítězné góly Libor Hudáček, Daniel Kurovský, Miloš Roman, Daniel Voženílek, Martin Růžička všichni 2 Jan Bambula 3
Góly v přesilovce Daniel Voženílek 5 Rok Macuh, Jakub Sirota, Jan Knotek, Jan Káňa všichni 2
Body v přesilovce Andrej Nestrašil 10 (2+8) Jakub Orsava, Dalibor Řezníček, Jakub Navrátil všichni 5 (1+4)
Góly v oslabení tým dosud neskóroval v oslabení Jakub Orsava 1
Nejvíc gólů v nájezdech Marko Daňo 100 % (2/2), Daniel Voženílek 50 % (2/4), Martin Růžička 29 % (2/7) Silvester Kusko 50 % (1/2), Rok Macuh, Jakub Orsava, Karel Plášek všichni 33 % (1/3)
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech Marek Mazanec 94 % (15/16) Jakub Sedláček 95 % (18/19)
Nejvíce střel na branku Martin Růžička 71 Michal Kunc 49
Nejvíce času na ledě Martin Marinčin 20:53 Jiří Ondrušek 20:47
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize 19,54 % / 17 / 8. 13,00 % / 13 / 14.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize 84,85 % / 0 / 3. 74,55 % / 1 / 12.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize 263 / 4. 301 / 8.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize 666 / 3. 470 / 11.