Oceláři vítězí v Lahti, postup ze základní části mají ve vlastních rukou!

10.09.2023 · Adam Sušovský
Tři porážky a dost! Oceláři potvrdila svá slova o touze začít vyhrávat také zodpovědným výkonem. První vítězství v nové sezoně Champions Hockey League se zrodilo na ledě finalisty finské ligy, Lahti Třinec dokázal porazit 3:1 a v základní skupině má před říjnovými duely postup do play off nadále ve svých rukou!
4.kolo, neděle 10.9.2023
Lahti
1:3
Isku Areena
Třetiny: 0:0, 0:3, 1:0  Branky a nahrávky: 60. Tukiainen - 23. Voženílek, 29. Daňo (Hudáček, Nestrašil), 37. Walega. Rozhodčí: Brander, Salonen – Mäkinen, Nurmio (FIN). Vyloučení: 3:4, navíc Jeřábek 5+DKU. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2 033. Střely na branku: 30:23. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
Olkinuora – Puutio, Jordán, Niemelä, Král, Riihinen, Utunen (A),Käyhkö, Salminen – Horký, Hämäläinen (C), Roine (A) – Tukiainen, Carlsson, Bryggman – Kiiskinen, Vilen (TS), Hirvonen – Bareš, Enlund, Virtanen.
Švančara – Adámek, Smith, Kundrátek, Jeřábek, Polášek, Havránek – Růžička (A), Vrána (C), Pánik – Daňo, Hudáček (TS), Nestrašil – Voženílek, Roman, Haas – Kurovský, Čacho, Dravecký (A) – Walega.

Oceláři zůstávají nadále ve hře o postup ze základní skupiny Champions Hockey League, klíčové vítěztví 3:1 se zrodilo na ledě finalisty minulé sezony finské ligy i s s výrazným přičiněním nečekaného hrdiny zápasu: Svou premiéru v soutěžním utkání si za Oceláře odbyl brankář Patrik Švančara, jeho fantastický výkon má jedinou kaňku: Inkasovaný gól pouhých čtrnáct vteřin před koncem.

Před zápasem Oceláři mluvili o tom, že se musejí co nejrychleji vrátit zpátky k výkonům, které je přivedly k posledním titulům: Mluvilo se především o disciplíně a trpělivosti.

To vše se jim podařilo v Lahti zlepšit, i když to tak v úvodní třetině nevypadalo. Hosté z Třince se stopadesáti fanoušky v hledišti se dlouho nemohli dostat do tempa i vinou čtyř zbytečných faulů v řadě, které ale domácí Pelikáni nebyli schopni potrestat i díky bezchybnému Švančarovi.

Pod kontrolu tak Třinec dostal zápas až ve druhé části. Na konci dlouhého oslabení po vyloučení Jakuba Jeřábka do konce zápasu totiž získal kotouč Daniel Voženílek, ujel hostující obraně a poprvé propálil finského gólmana.

Jeho gól byl klíčový, Ocelářům dodal klid a vyplatila se také trpělivost. Na 2:0 zvyšoval ve 29. minutě Marko Daňo, který zakončoval ranou z mezikruží po přihrávce Hudáčka zpoza branky. Do tříbrankového trháku mohli Oceláři už o pár desítek vteřin později, když jim domácí nabídli dlouhou přesilovku pět na tři. V ní si ale Třinec výraznou šanci nevytvořil a tak se z další branky hráči s drakem na prsou radovali až v závěru skvělé prostřední části: Premiérovou trefu za Oceláře krásným švihem z levého kruhu zaznamenal polský reprezentant Kamil Walega.

Do třetí třetiny Oceláři vstupovali s tím, aby se neopakoval scénář z úvodního zápasu CHL proti Rapperswilu, kdy se jim v závěrečné dvacetiminutovce podařilo tříbrankový náskok prohospodařit. Výrazně jim k tomu nakonec pomohl také Švančara, který při své premiéře působil velmi suverénním dojmem. Hned z kraje závěrečné třetiny vychytal nepříjemnou dorážku Carlssona, při střele Kiiskinena mu zase o něco později pomohla i branková konstrukce. Možná nejlepší zákrok odpoledne si Švančara připsal zhruba osm minut před koncem, když v leže na brankové čáře vychytal úplně volného Niemelu.

Lahti se nevzdávalo ani za zdánlivě rozhodnutého stavu, už čtyři minuty před závěrečnou sirénou tak domácí kouč sáhl i ke hře bez brankáře. Pelicans dlouho Oceláře tlačili bez vážnějí střely na branku, gól ale vstřelili až ve chvíli, kdy už to nikdo nečekal a kdy na konečný výsledek zápasu neměl žádný vliv: Pouhých čtrnáct vteřin před koncem přišel Švančara o čisté konto poté, co Levi Tukiainen z levého kruhu trefil přesně jeho horní růžek branky.

Oceláři zvítězili 3:1, připisují si do tabulky tři body a mají postup ze základní skupiny ve svých rukou: Musí ale zvládnout závěrečné říjnové duely s Aalborgem a Stavangerem.

Zdeněk Moták (Oceláři Třinec): "Já myslím, že jsme podali opravdu disciplinovaný výkon, pokud odmyslíme fauly v první třetině, kterých bylo hodně. Nedá se hrát ve třech, nedá se hrát ani ve čtyřech. Pokud chceme být úspěšní, musíme hrát v pěti, protože v pěti jsme silní a dnes se to ukázalo. Pro nás je to velká vzpruha před startem extraligy, měli jsme několik nešťastných proher v řadě, přestože jsme hráli poměrně slušně."