MISTR 2023/2024

Vlastimil Wojnar: Ukázali jsme, že patříme ke špičce

29.01.2015 · Martina Sikorová
Jak jsme již na klubovém webu informovali, minulý týden se v Karlových Varech a Chebu konalo Mistrovství České republiky krajských výběrů, na kterém vybojoval Moravskoslezský kraj pod vedením Mgr. Vlastimila Wojnara zlaté medaile. Nyní přinášíme rozhovor s úspěšným trenérem.

Složit kádr z hráčů do patnácti let, hrajících v Moravskoslezském kraji. Tak zněl první úkol pro dvojici trenérů, Vlastimila Wojnara a jeho asistenta Libora Poláška, před letošním Mistrovství ČR krajských výběrů. Jak tedy výběr probíhal? "Tým jsem v podstatě budoval dva roky, protože cyklus trenérů v každé kategorii je vždycky dvouletý. Budoval jsem jej na základě rozhovorů a pozorování hráčů v jednotlivých klubech, pak proběhly kempy, jeden třídenní v Kopřivnici a následně čtyři mini turnaje mezi kraji . Tam jsme nominaci postupně zužovali a nakonec to vykrystalizovalo ve dvaadvacet nejlepších hráčů, co na Mistrovství jeli."

Krajského mistrovství se zúčastnilo čtrnáct celků, rozdělených do dvou skupin po sedmi. Vítězové skupin postupovali přímo do finále, týmy na druhých místech pak svedly souboj o bronz. S jakým cílem odjížděl do místa konání moravskoslezský výběr? "Vůbec jsme nevěděli, co nás tam čeká, neznali jsme kvalitu soupeřů a jejich sílu. Jeli jsme tam a viděli jsme zápas od zápasu, jak se to vyvíjí a nakonec se to vyvinulo nejlíp, jak mohlo."

Turnaj krajských výběrů sliboval velmi vysoké zápasové vytížení - tři dny, šest utkání. Jak se s náročným programem hráči vypořádávali? "Až na zápas s Jihočeským krajem celkem dobře. My jsme tam měli vždycky dostatek volna mezi zápasy. Bydleli jsme ve Františkových Lázních, takže jsme vždycky jeli na hotel a zpátky jsme se vraceli těsně před zápasem, tak aby kluci byli připraveni a odpočatí přímo jenom na ten zápas."

Reprezentanti našeho kraje si na šampionátu krajů počínali velmi suverénně. Nejenže vyhráli pět ze šesti zápasů základní části, ve třech z nich dokonce neinkasovali jediný gól. "Zaprvé, oba gólmani, jak Ochman, tak Mrázek, zachytali velmi dobře. Za druhé, ta síla některých týmů nebyla až tak velká, aby nás přetlačili a dali gól. Nám se ten turnaj vyloženě povedl. Sedlo si to všechno, jak mělo."

Zaváhání přišlo jen v jediném zápase . Mladíci z východu republiky sice nad svým soupeřem z Jihočeského kraje vedli v jedenácté minutě už o dvě branky, nakonec ale prohráli. Ve dvou předchozích utkání moravskoslezští mladíci neinkasovali, nepodcenili tedy svého soupeře z jihu Čech? "Je to možné, ale spíš tam bylo takové sebeuspokojení, že už se nemůže nic stát a že porazíme každého a dopadlo to právě naopak. Myslím, že trochu zapracovala i únava, protože my jsme hráli ob zápas a Jihočeský kraj tam měl asi tři zápasy volno, takže přijeli odpočatí. Vedli jsme 2:0, ale zbytečnými, hlavně individuálními, chybami, jsme si to prohráli."

Moravskoslezský výběr tedy nasbíral v základní části deset bodů z dvanácti možných, čímž si zajistil účast ve finále. Proti Ústeckému kraji sice svěřenci trenéra Wojnara dvakrát prohrávali, nakonec ale dokázali otočit utkání na svou stranu. "Ze začátku byla nervozita na obou stranách. První třetina byla o trochu lepší pro Ústecký kraj. Ve druhé jsme trošku změnili taktiku hry v obranném pásmu a začalo nám to vycházet. Obrovskou vůli a chutí kluků to dotáhnout do vítězného konce jsme to nakonec otočili a ve třetí třetině už jsme si výsledek pohlídali."

Na Mistrovství ČR tedy vybojovali zlaté medaile právě hráči Moravskoslezského kraje, kteří na turnaji zaznamenali jedinou porážku při skóre třiceti vstřelených a pouhých sedmi inkasovaných branek. "Zvládli jsme to s jednou prohrou a tak si myslím, že se to na severní Moravě nedělá až tak špatně, jak se všude vždycky říká, že je to tady slabší. Ba naopak jsme teď ukázali, že patříme ke špičce. Samozřejmě bych chtěl poděkovat všem trenérům, kteří ty hráče vychovávají. Není to jenom zásluha nás, co jsme tam byli, ale všech trenérů v klubech, kteří kluky na Mistrovství připravili."

Na předchozím Mistrovství krajských výběrů skončil moravskoslezský výběr na osmém místě, zatímco letos dokráčel až na pomyslný vrchol. V čem byl hlavní rozdíl oproti minulému turnaji? "Hráči se ročník od ročníku pokaždé mění, možná to bylo minule také trošku podceněno, nedokážu si to vysvětlit. My jsme k tomu letos přistoupili velmi zodpovědně, ty dva roky jsme se na to připravovali, sledovali jsme hráče, dělali různé kempy a turnaje, takže i proto to asi dopadlo, jak to dopadlo.

V kádru vítězného celku se představilo také několik zástupců Ocelářů. Jak byl spokojen trenér třineckého mladšího dorostu s jejich výkony? "Patřili k oporám, neztratili se, jak obránci, tak útočníci. Radek Ochman odchytal tři kvalitní zápasy. Myslím, že určitě nezklamali."

Výsledky z turnaje najdete ZDE.