Tři pokusy v play-off bez úspěchu. Změníme historii?

16.03.2014 · Michal Samiec
Oceláři se s Pardubicemi potkali v play-off v dosavadní historii extraligové účasti třikrát a vždy ze série postoupili Východočeši. Byli úspěšnější ve čtvrtfinále 1997, semifinále 2003 i čtvrtfinále 2010. Změníme historii a postoupíme tentokráte my?

Průměrná základní část vedla do předkola

Před ročníkem 2013/2014 převzal tým z Pardubic Zdeněk Venera. Zkušený stratég v posledních letech připravil tým Karlových Varů, který rok po jeho odchodu získal historický titul, pozvedl také brněnskou Kometu, jež pod jeho vedením hrála finále extraligy. Velké očekávání od jeho působení bylo i v Pardubicích. První základní část však dopadla podobně jako ta předchozí – tedy umístěním zajišťujícím účast v předkole play-off. Tam letos na rozdíl od jara 2013 byli Pardubičtí úspěšní. Před rokem vypadli s Kladnem, letos v pětizápasovém dramatu přešli přes pražskou Slavii.

Nejproduktivnějším Ocelářem v zápasech s Pardubicemi byl zejména díky výtečnému poslednímu zápasu, kdy zaznamenal hattrick, Martin Růžička. Tento post získal díky čtyřem gólům a třem asistencím.

Vzájemné zápasy s Pardubicemi v základní části

13. října: HC Oceláři Třinec – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Hráno v rámci 12. kola. První vzájemný duel Třince a Pardubic se odehrál v půlce října v Třinci. Rozhodující gól zápasu dal už v 10. minutě Radim Matuš. Třinečtí dále navyšovali své vedení, když se trefil ještě Adamský a po půlce zápasu Polanský. Jednalo se o druhé čisté konto brankáře Šimona Hrubce v sezóně.

29. listopadu: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – HC Oceláři Třinec 2:1 po prodl. (0:1, 0:0, 1:0/1:0)
Hráno v rámci 25. kola. Koncem listopadu se hrál druhý vzájemný zápas, tentokrát v Pardubicích. Oceláři od 14. minuty díky Polanskému vedli až do závěru utkání. Domácí těsně před koncem Radilem srovnali a hned po začátku prodloužení rozhodl o držiteli extra bodu Nosek. Oceláři tedy ztratili dva body během dvou minut.

12. ledna: HC Oceláři Třinec – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Hráno v rámci 38. kola. Začátkem ledna se hrál dosud poslední zápas Třince s Pardubicemi na ledě Werk arény. První třetina byla vyrovnaná a skončila 2:2. Rozhodující gól vstřelil ve 37. minutě nejproduktivnější obránce soutěže Roth. Pečeť na zápas dal v předposlední minutě Růžička.

4. března: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – HC Oceláři Třinec 7:5 (2:1, 4:1, 1:3)
Hráno v rámci 51. kola. V posledním zápase Pardubic s Třincem to dlouho vypadalo na nepříliš lichotivý výsledek z pohledu slezského týmu. Oceláři prohrávali po dvou třetinách již 2:6. Avšak dva góly Růžičky, který tímto završil hattrick, a druhý gól Poláka zapříčinil snížení na rozdíl jediného gólu – Pardubice se rázem musely obávat o výsledek. Ďaloga definitivně potvrdil výsledek až v poslední minutě gólem do prázdné branky.

Hamerlík Peter           75.0 %, 3.9 g/z, 31 min, 2 g

Třinečtí Pardubicím nastříleli ve čtyřech zápasech celkem 13 branek, o což se bodově zasloužilo 14 hráčů. Nejvíce bodů si na své konto připsal vítěz kanadského bodování klubu Martin Růžička a to zejména díky hattricku v posledním vzájemném utkání. Alespoň bod na zápas si ještě připsal Jiří Polanský (3 branky a 3 asistence) a také Radek Bonk (4 asistence). Brankářům se vedlo různě – Peter Hamerlík odchytal jen druhou polovinu posledního zápasu, Šimonu Hrubcovi se vedlo střídavě. V prvním zápase vychytal čisté konto, naopak v posledním utkání za polovinu zápasu dostal čtyři góly.