Statistické okénko po základní části Tipsport extraligy

08.03.2014 · Michal Samiec
První březnový pátek měl na programu poslední kolo základní části. Předtím než v pondělí začnou boje v předkole play-off dovolte krátké ohlédnutí za 52 koly dlouhodobé části sezóny.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 7. březnu 2014, kdy bylo odehráno poslední 52. kolo základní části.

V pátek 7. března po téměř půl roce skončil kolotoč 52 kol základní části, který byl krátce přerušen v listopadu a prosinci z důvodu reprezentačních turnajů, následně byla vánoční přestávka a téměř tři týdny se nehrálo v únoru kvůli olympijským hrám v Soči. Po odehrání pěti poolympijských kol čeká na Oceláře další zhruba 10denní pauza, poněvadž se nemusejí účastnit bojů v předkole.

Individuální statistiky

Sparťan Petr Ton nakonec uhájil svou vedoucí pozici na čele kanadského bodování soutěže, když nasbíral 67 bodů. Dlouho to vypadalo, že by mohl ohrozit loňskou bodovou a hlavně gólovou sbírku Martina Růžičky, což se však nakonec nepodařilo. Naopak třinecký snajpr v kalendářním roce 2014 září – nastoupil do všech 18 zápasů a nastřádal 35 bodů (16+19)! Pokud by takto sbíral body jak na běžícím pásu i v první polovině soutěže, mohl by směle atakovat svá loňská čísla.

Nejlepším nahrávačem se stal sparťan Jaroslav Hlinka, který jako jediný překonal hranici 40 asistencí. Nejlepšími Oceláři v této kategorii byla dvojice Růžička - Jiří Polanský, který s celkovým počtem 46 bodů vyrovnal svůj loňský příspěvek, dal však o branku více než loni a se 17 góly jen o jediný zásah zaostal za svým maximem ze sezóny 2008/09. Nejproduktivnějším obráncem celé ligy se stal s parádním počtem 11 branek a 18 asistencí Vladimír Roth, který byl s tímto počinem na 40. místě mezi všemi hráči Tipsport extraligy.

10. Petr Leška (ZLN) 44 (6+38)

Vítězem kanadského bodování i tabulky střelců je sparťanský matador Petr Ton. Za druhým kolegou z Holešovic měl náskok pěti bodů.

10. Daniel Rákos 14 (6+8)

Martin Růžička zdrcujícím finišem, který zahrnoval například hattrick ve dvou zápasech po sobě, vyhrál bodování třineckých Ocelářů a zároveň v celkovém hodnocení skončil na bronzové pozici. Úspěšně navázal na svou fantastickou základní části 2012/13.

5. Vladimír Roth 11

Jaroslav Hlinka na sklonku kariéry předvádí ve Spartě životní hokej. Spolu se souputníkem Tonem obsadili první dvě místa v kanadském bodování, Ton vyhrál tabulku střelců a Hlinka se 45 asistencemi tabulku nahrávačů.

5. Martin Adamský 17

Jiří Polanský ukazuje, že je nepostradatelným Ocelářem. Dlouho vedl klubové bodování, až v závěru jej přeskočil Růžička. Ale i tak se 46 body vyrovnal loňský příspěvek a za svým střeleckým maximem zaostal o jedinou branku.

5. Tomáš Linhart 8 (0+8)

Třinecký obránce Vladimír Roth se ve druhé sezóně pod Javorovým stal klíčovou osobností mužstva. Navíc dokáže velmi úderně posílit útok, stal se nejproduktivnějším obráncem celé soutěže – dal 11 branek, což je ve střelecké tabulce mužstva řadí na páté místo.

Sparťané jasně ovládli základní části, vyhráli 35 utkání z 52 a rozdíl ve skóre byl v jejich případě +108 branek. Tato ofenzivní síla způsobila, že na 13 prvních příčkách hodnocení je 12 hráčů Sparty. Nejlepším byl Petr Kumstát, který byl při 47 vstřelených brankách Sparty (pokud nepočítáme přesilovky) a při 9 inkasovaných (bez oslabení), což činí rozdíl +38. Druhý Jan Švrček byl na tom jen o jeden bod hůře.

Nejtrestanějším hráčem extraligy se stal liberecký útočník Petr Vampola, který inkasoval 147 trestných minut. Jen o tři menší tresty méně nashromáždil plzeňský zlý muž Radek Duda. Přes 100 minut měli ještě Trávníček z Litvínova, Tomáš Zohorna z Pardubic a druhý hráč Bílých Tygrů Petr Nedvěd.

Nejvíce zápasů svého týmu rozdílovým gólem rozhodl královéhradecký Jiří Šimánek, jehož gól znamenal rozhodující náskok v 11 zápasech Mountfieldu HK. Martin Adamský byl se sedmi rozhodujícími góly na třetím místě. Martin Růžička dal 14 branek v přesilovce, čímž byl nejlepší ze všech extraligových hráčů. Přes desítku gólů dali v početní výhodě Ton ze Sparty (12), Nedvěd z Liberce, Šimánek z Hradce Králové a Pletka z Plzně (všichni 10).

Nejvíce střel na branku nastřádali s obrovským náskokem třinečtí Martinové Růžička (239) a Adamský (216). Byli jedinými hráči, kteří vystřelili přes 200 puků na branku soupeře. Třetí Martin Bartek vystřelil „pouze“ 168krát. Třinečtí se mohou pochlubit také nejlepšími hráči celé ligy ve velmi důležité disciplíně – vhazování. První dva hráči s nejlepší úspěšností buly, kteří byli aspoň na 100 vhazováních, jsou hráči třineckých Ocelářů - Jiří Polanský vyhrál 551 z 895 buly (úspěšnost 61,6 %) a Radek Bonk, jenž vyhrál s obrovským náskokem nejvyšší počet vhazování ze všech ligových hráčů (777 z 1279), dosáhl úspěšnosti 60,8 %.

V této sezóně se poprvé v historii sledoval ice time jednotlivých hráčů. Hned 37 ligových hokejistů nastupovalo průměrně v každém zápase na 20 minut. Nejvyšší průměrný strávený čas na ledě měl klíčový obránce pražské Slavie Petr Kadlec, který tráví na ledě průměrně 24 minut a 3 sekundy. Hned na druhém místě je nejvytěžovanější útočník, třinecký Martin Růžička - 23:49. Do elitní pětice patří ještě obránce Tomáš Kaberle z Kladna, Trončinský z Třince a Sloboda z Vítkovic. V desítce nejvyužívanějších hráčů je pouze jediný další útočník – liberecký Petr Nedvěd (22:16).

“Železní muži“ třinecké sestavy
Čtyři hráči třineckého týmu nastoupili do všech 52 utkání základní části. Jedná se o obránce Tomáš Linharta a útočníky Martin Růžičku, Jiří Polanského a Daniela Rákose.

Nájezdy a trestná střílení

Samostatné nájezdy rozhodovaly 9 utkání z 65 zápasů Třineckých v sezóně 2012/13 a Oceláři ke konci sezóny měli z tohoto způsobu rozhodování zápasů trauma. Slezané vyhráli jen 3 zápasy a hned 6 prohráli. V právě probíhajícím ročníku je situace lepší – z 52 zápasů rozhodovaly nájezdy 4 zápasy, s poměrem vítězství 3:1. V nájezdech měl v bráně Ocelářů lepší bilanci Peter Hamerlík, který byl úspěšný při všech pěti nájezdech soupeře. Dvoutřetinovou úspěšnost měl Šimon Hrubec, který inkasoval třikrát z devíti nájezdů. K nájezdu se postavilo šest Ocelářů a gól vstřelili tři z nich. Nejúspěšnější byl Jiří Polanský (3 góly ze 4), dále gól vstřelil Jan Peterek a Vojtěch Polák (oba 1 gól ze 2 pokusů). Neúspěšný byl Jakub Orsava (z 1 pokusu), Vladimír Roth (ze 2 nájezdů) a Martin Růžička (ze 4).

Bilance nařízených trestných střílení pro Oceláře a proti Ocelářům bylo v základní části 2:8. Daniel Rákos v Brně svůj pokus proměnil, Jiří Polanský na Spartě úspěšný nebyl. Šimon Hrubec čelil celkem pěti trestným střílením, inkasoval jednou. Jeden gól inkasoval také Peter Hamerlík, ale ze dvou trestných střílení soupeře. Branislav Konrád se také postavil trestnému střílení a v onom jediném případě byl úspěšný.

Individuální statistiky – brankáři

Velkou osobností pražské Sparty na cestě za Prezidentskou trofejí byl Tomáš Pöpperle, který vyrovnal 11 let starý rekord tehdy slávistického brankáře Romana Málka, nyní Pöpperlova kolegy ze Sparty, s počtem 11 čistých kont. V honbě za titulem brankáře s nejlepší úspěšností však brankáře týmu z Holešovic v cílové rovince předběhnul plzeňský Matěj Machovský, který svou úspěšnost nejvíce přiblížil 94 procentům. Hned čtyři brankáři měli brankový průměr nižší než 2 góly na zápas – v tomto ohledu měl nejlepší čísla Sparťan Pöpperle (1,61), dále se to podařilo Machovskému, Kantorovi a Kašíkovi.

Matěj Machovský se v první extraligové sezóně stal brankářským číslem jedna mistrů z Plzně a dokázal tak bravurně nahradit Marka Mazance, který odešel zkoušet štěstí do Nashvillu. Na střídačku dokázal vystrnadit i zkušeného Mensatora, který před sezónou přišel z týmu rivala z Karlových Varů.

Čistá konta gólmanů:
11 – Tomáš Pöpperle (SPA)
7 – Pavel Kantor (MHK)
6 – Pavel Francouz (LIT), Dominik Furch (SLA), Matěj Machovský (PLZ), Šimon Hrubec (TRI)
5 – Marek Čiliak (KOM)
4 – Marcel Melicherčík (LIB)
3 – Martin Růžička (PCE/CHO), Luboš Horčička (ZLN), Tomáš Závorka (KVA)
2 – Dušan Salfický, Július Hudáček (oba PCE), Jiří Trvaj (KOM), Jan Chábera (KLA), Libor Kašík (ZLN), Filip Novotný (SPA), Ján Lašák (LIB)
1 – Milan Řehoř (CHO), Filip Šindelář (VIT), Ondřej Kacetl (MHK)

10. Július Hudáček (PCE) 2,39

Šimon Hrubec se v létě stal brankářskou jedničkou. Přispělo k tomu i zranění Petera Hamerlíka, které slovenského brankáře vyřadilo ze hry na dlouhé měsíce. Hrubec se nové role chopil na výtečnou – vychytal šest čistých kont, úspěšnost měl pátou nejlepší a průměr sedmý v soutěži.

Nejvytíženějšími brankáři extraligového pole byli karlovarský Tomáš Závorka, který nastoupil do všech 52 zápasů, litvínovský Pavel Francouz a slávistická jednička Dominik Furch. Všichni odchytali více než 2800 minut a do 3000 minut Závorkovi chyběla jenom zhruba jedna třetina. Šimon Hrubec byl v počtu odchytaných minut na šestém místě. V počtu vychytaných vítězství pochopitelně dominoval sparťanský Tomáš Pöpperle, který nastoupil do 44 zápasů a jeho tým vyhrál hned ve 30 z nich. Druhý skončil Pavel Kantor z Hradce Králové a třetí třinecký Hrubec (26 vítězných duelů).

Týmové statistiky Ocelářů

Oceláři měli pod vedením nového kouče velmi solidní vstup do sezóny, když v první čtvrtině nasbírali 25 bodů, což je 64 % možných. Následovala nejslabší ze všech dílů základní části, kdy Třinečtí vyhráli jen čtyři zápasy v normální hrací době. Nejslabší produktivitu měli Slezané ve třetí čtvrtině, kdy mezi 28. a 33. kolem nedali gól čtyřikrát po sobě venku (Hradec Králové, Plzeň, Sparta a Litvínov), při celkovém skóre 0:11. Jednalo se o všechny prosincové zápasy venku. Po Novém roce se však vše zlomilo. Závěrečná čtvrtina byla nejlepší v klubové historii – k absolutnímu rekordu chyběly dva nezvládnuté zápasy. I tak Třinečtí nasázeli 64 branek (průměrně bezmála pět na zápas) a nastřádali 33 bodů. Pokud přičteme pět zápasů v roce 2014, které se hrály ještě v rámci třetí části, jedná se o neuvěřitelnou bilanci: 18 zápasů, 15 výher, z nichž jedna byla v nájezdech, a 3 proher, dosažené skóre 81:42 a zisk 44 bodů.

Před začátkem extraligového ročníku 2013/2014 měli Oceláři na svém kontě 1051 ligových zápasů, což znamenalo, že 49. utkání v sezóně bude zápasem číslo 1100 ve třinecké historii účasti v nejvyšší soutěži. Stalo se tak 28. února 2014 v zápase na Slavii, který Oceláři zvládli poměrem 3:2. Po základní části mají Slezané na svém kontě 1103 duelů (976 utkání v základní části a 127 dalších duelů v play-off), z nichž včetně prodloužení a nájezdů 532 vyhráli, 507 prohráli, 64 remizovali (v době, kdy se ještě na remízy hrálo). Dosažené skóre v 1103 zápasech je 3412:3284.

I. čtvrtina: 13 zápasů, 8-0-1-4, skóre 40:38, 25 bodů (64 % možných)
II. čtvrtina: 13 zápasů, 4-2-1-6, skóre 33:32, 17 bodů (44 % možných)
III. čtvrtina: 13 zápasů, 6-1-0-6, skóre 26:33, 20 bodů (51 % možných)
IV. čtvrtina: 13 zápasů, 11-0-0-2, skóre 64:29, 33 bodů (85 % možných)
CELKEM: 39 zápasů, 29-3-2-18, skóre 163:132, 95 bodů (61 % možných)

Čtvrtá čtvrtina základní části byla z pohledu Ocelářů nejlepší v celé devatenáctileté historii Třince v nejvyšší soutěži. Tým zpod Javorového vyhrál 11 z 13 utkání a nastřílel 64 branek!

Foto použité v článku: Marian Ježowicz, Milan Podpera.