MISTR 2023/2024

Statistické okénko po základní části Tipsport extraligy

01.03.2013 · Michal Samiec
Základní část Tipsport extraligy sezóny 2012/2013 začala ve čtvrtek 13. září a skončila v úterý 26. února. Během pěti měsíců a třinácti dnů bylo odehráno celkem 364 utkání, každý tým odehrál porci 52 duelů. Šest týmů může nyní ušetřit trochu sil před čtvrtfinále, čtyři mužstva budou bojovat v předkole a další čtyři týmy čeká adrenalin play-outu.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 26. únoru 2013.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po základní části Tipsport extraligy sezóny 2012/2013. V přehledu jsou uvedeni lídři individuálních statistik.

Lídři extraligy

Absolutním vítězem všech ofenzivních statistik základní části Tipsport extraligy 2012/2013 se stal třinecký kanonýr Martin Růžička. Číslo 27 z kádru Ocelářů vyhrálo hodnocení produktivity, korunu krále střelců a mělo také nejvíce přihrávek ze všech tvůrců hry a jiných kreativních borců hokejové extraligy. V případě kanadského bodování a tabulky střelců se jednalo o rekord české extraligy, která se v této sezóně „dožívá“ dvaceti let. Z hlediska produktivity se jednalo o druhý nejlepší výkon vůbec... Ve stínu fenomenálního výkonu zůstalo velmi solidních téměř 60 bodů a životní sezóna lídra litvínovských hokejistů Viktora Hübla, 27 branek nyní už v KHL působícího Milana Gulaše nebo druhá nejlepší základní část třineckého srdcaře Jiřího Polanského alespoň pokud jde o kanadské body.

14. Jiří Polanský (TRI) 46 (16+30)

Martin Růžička si suverénním způsobem došel ke koruně lídra produktivity i krále střelců letošní základní části. Ve sbírání kanadských bodů si držel konzistentní formu (výjimkou byla extra vydařená úvodní čtvrtina extraligy) a stal se prvním v historii české extraligy a po Milanu Novém druhém v historii klubového hokeje v českých zemích vůbec, který v základní části nashromáždil minimálně 80 gólů a přihrávek.

10. Ondřej Veselý (ZLN) 31

Martin Adamský spolu s Polanským a Klimentou zažíval výborné období ve třetí čtvrtině základní části. Přestože v posledních 13 kolech dlouhodobé části sezóny přišel útlum, za své výkony si od trenéra Hadamczika právě tento muž Polanského lajny vysloužil pozvání na turnaj do Švédska.

Oceláři se kromě velmi produktivního útoku, který vyprodukoval celkem 196 branek, mohou pyšnit také obránci, jež jsou schopni posílit útok. Josef Hrabal nashromáždil 36 bodů a nejedenkrát v sezóně ukázal, že by se mohl solidně živit jako útočník. O čtyři body méně měl na třetím místě v extralize Lukáš Zíb. Mezi členy obranného páru Ocelářů se vmísil David Nosek z Karlových Varů, který nastřílel 13 branek! Nejproduktivnějším cizincem a nejlepším střelcem z hráčů, kteří pocházejí ze zahraničí, byl pardubický Martin Bartek a to za 44 bodů a 24 branek. V loňské sezóně byl nejproduktivnějším hráčem, letos hráčem, který nasbíral nejvíce trestných minut – liberecký centr a kapitán Petr Nedvěd s celým týmem nezažívá nejlepší období.

18. Lukáš Zíb (TRI) 80

Jan Peterek je jedním z nejstarších a nejvíce zkušených mužů v extralize, útočí na metu 1100 odehraných zápasů v české nebo československé nejvyšší soutěži, přesto stále dokáže působit na nejvyšší úrovni. V závěrečné čtvrtině základní části plnohodnotně nahradil zraněného kapitána Radka Bonka a to nejen jako nositele céčka na hrudi, ale také jako elitního středního útočníka týmu.

32. Martin Růžička (TRI) -10

Josef Hrabal patří dlouhodobě mezi nejlepší a nejproduktivnější obránce v soutěži. V závěrečné čtvrtině navázal na úvodních 13 kol a byl opět velmi ofenzivně prospěšný. K tomu zažil příjemný okamžik v rodinném životě, když se mu narodil potomek. Věřme, že to nakopne třineckého elitního beka ke výborným výkonům ve vyřazovacích bojích.

Nejlepším brankářem základní části můžeme vyhlásit reprezentačního brankáře Jakuba Kováře z Českých Budějovic. Jako jediný gólman měl úspěšnost nad 93 procent a průměr obdržených gólů na zápas udržel na dvou brankách a to spolu s Miroslavem Kopřivou. V obou případech v elitní trojici s Kovářem a Kopřivou byl ještě druhý brankář pražské Slavie Dominik Furch. Nejvíce čistých kont udržel karlovarský Tomáš Závorka, který neinkasoval v pěti zápasech a to v první sezóně, kdy dostal větší prostor ve svatyni Energie, což je výborný úspěch. Z brankářů Ocelářů měl lepší čísla Šimon Hrubec. I v jeho případě se jednalo o první rok mezi elitou s velkým prostorem na ledě.

Čistá konta gólmanů:
5 – Tomáš Závorka (KVA)
4 – Miroslav Kopřiva (SLA)
3 – Roman Málek (VIT), Jiří Trvaj (KOM)
2 – Jakub Kovář, Pavel Kantor (oba CEB), Dominik Furch (SLA), Peter Hamerlík (TRI), Jan Chábera (KLA)

15. Šimon Hrubec (TRI) 1424

Jakub Orsava nedostává v této sezóně tolik prostoru, jako tomu bylo v ročníku 2011/12, avšak i přesto ukazuje, kolik je v něm potenciálu. Ve třetí čtvrtině získal za asistenci jediný bod, avšak v závěrečných 13 kolech opět nakopnul motor a pomohl týmu nejen pozitivním přístupem, ale i kanadskými body.

1 – Karlovy Vary

Nejlepší přesilovou hru v soutěži mají třinečtí Oceláři! Po posledním kole základní části se procento využití početních výhod u svěřenců trenéra Turka zastavilo na hodnotě přesahující 21 procent. I v absolutním počtu 57 branek v přesilových hrách jsou na tom Třinečtí nejlépe. Sparťané využili průměrně každou pátou přesilovku, konkrétně dali 47 gólů. Hráči z Prahy, kteří budou soupeři Ocelářů v prvním kole play-off, naopak ovládli statistiku počtu branek ve vlastní početní nevýhodě – nastříleli neuvěřitelných 11 gólů v oslabení! Slezané dali takovéto branky čtyři.

Návštěvnost

Celkem se na utkání 52 kol, což dává dohromady 364 zápasů, přišlo podívat 1 881 518 diváků. V průměru na jedno utkání to je 5169 diváků. Oceláři byli druhým nejméně navštěvovaným mužstvem, když utkání Třince v průměru sledovalo 4350 diváků. Podobně tomu bylo v domácím prostředí, kde Slezané měli průměr 3784 přihlížejících. V obou případech na tom byl hůře pouze klub z Karlových Varů.

Výtěčný televizní zápas mohli také nestranní hokejoví fanoušci a diváci sledovat 20. ledna, kdy bylo vysíláno utkání Kometa Brno – Třinec. V zajímavém střetnutí vyhráli Oceláři 7:3, když o vítězství rozhodly čtyři branky ze třetí třetiny. K vidění byla řada krásných i emotivních okamžiků.

Statistické okénko do třinecké kabiny

Oceláři dokázali v základní části 2012/2013 nastřílet celkem 196 branek. Jedná se o jeden z nejlepších výsledků ofenzivy týmu za 20 let české hokejové extraligy. V absolutním počtu byli lepší hráči Sparty v ročníku 1996/97, když nastříleli 227 branek, Vsetína v téže sezóně (198 gólů) a stejného výsledku (196) dosáhli Sparťané v ročníku 2001/02. Pokud se týká relativního počtu branek na zápas, lépe na tom byli ještě hráči Kladna (v sezónách 1993/94 dali 182 branek ve 44 zápasech, resp. o rok později 178 gólů ve stejném počtu zápasů), Litvínova (155 gólů ve 40 utkáních ročníku 1995/96) a Sparty (ve stejné sezóně dali 152 branek). Třinečtí dosáhli nejlepšího výsledku za svých 18 let v extralize. Svůj druhý nelepší výkon, 192 branek (1999/2000), překonali v posledním zápase proti Plzni. Pro připomínku, v základní části 2010/11, kterou Oceláři vyhráli, vsítili tehdejší svěřenci trenérů Marka a Kopřivy 178 gólů.

Základ čtvrtému místo po základní části dal tým Josefa Turka ve třetí čtvrtině (10 výher a 3 prohry daly rekordních 28 bodů) a také v podařené úvodní části sezóny (poměr výher k prohrám 9/4 a 25 bodů na kontě). Závěr základní části nebyl ideální, na druhé straně část sezóny mezi 14. a 26. kolem byla ještě méně podařená.

1. čtvrtina: 13 zápasů, 7-2-0-4, skóre 45:31, 25 bodů (64 % možných)
2. čtvrtina: 13 zápasů, 5-0-1-7, skóre 44:40, 16 bodů (41 % možných)
3. čtvrtina: 13 zápasů, 7-3-1-2, skóre 59:43, 28 bodů (72 % možných)
4. čtvrtina: 13 zápasů, 5-0-2-6, skóre 48:45, 17 bodů (43 % možných)
Celkem: 52 zápasů, 24-5-4-19, skóre 196:159, 86 bodů (55 % možných)

5. Martin Lojek 8 (4+4)

O Martinu Růžičkovi a jeho rekordních zápisech byla napsáno již hodně. Růžička ve 42. kole v Brně překonal klubový rekord v počtu branek v základní části, který od sezóny 2002/03 držel Jan Marek. Ve 49. kole ve Zlíně srovnal střelecký rekord celé extraligy, jenž měl na kontě David Moravec (38 gólů), a překonal klubový i extraligový rekord Richarda Krále v počtu kanadských bodů za základní část. V posledním zápase proti Plzni navíc Růžička zaokrouhlil svůj gólový záznam na 40 branek a s 83 kanadskými body vytvořil druhý nejlepší výkon v produktivitě v historii extraligy včetně československých dob a to hned po výkonu nepřekonatelného Milana Nového, který v ročníku 1976/77 nastřádal 93 bodů (59+34).

Na tiskové konferenci u příležitosti začátku play-off se na téma třineckého střelce obdivně vyjádřil i ligový šéf Josef Řezníček. „Martin Růžička? To je hráč hodný obdivu. Je skvělý! A pokud si můžu tipnout, bodovou a gólovou sbírku ještě rozšíří.“ Jenže Třinec to není jen Růžička. Oceláři mají řadu dalších velmi produktivních útočníků a také obránce schopné podpořit útok. Mezi nejlepší třicítkou hráčů v kanadském bodování je pětice Ocelářů. Nejproduktivnějším obráncem ligy je Josef Hrabal, jeho tradiční parťák z obrany Zíb je na třetím místě. Oceláři měli také výborné přesilovky. Nasázeli v nich 57 gólů a jen Martin Růžička si připsal 38 bodů v početních výhodách – jen 23 hráčů z celé extraligy mělo víc bodů za celou základní část.

4. Lukáš Zíb 1 (0+1)

Zatímco ve třetí čtvrtině Ocelářům padaly i branky od mantinelu, z téměř nulového nebo záporného úhlu, případně z dalších krkolomných a na první pohled nemožných pozic...

5. Josef Hrabal 23

Nejtrestanějším mužem týmu je obránce Lukáš Zíb, kterému k tomu „stačilo“ 80 trestných minut, což je v extraligovém měřítku řadí až na 18. místo mezi zlými muži soutěže. Mezi hráče Ocelářů bylo rozdáno celkem sedm vyšších trestů – vždy se jednalo o osobní desetiminutové tresty a pouze Zíb obdržel více než jeden trest.

Vyšší tresty:
1. Lukáš Zíb 20 (2x desetiminutový trest)
2. Josef Hrabal, Rostislav Klesla, Jiří Polanský, Václav Varaďa, Daniel Rákos 10 (1x desetiminutový trest)