MISTR 2023/2024

René Mucha o mistrovské sezóně: Pohádka!

09.04.2015 · Martina Sikorová
Velmi úspěšnou sezónu mají za sebou starší dorostenci Ocelářů, kteří v minulém týdnu potvrdili první místo po nadstavbové části a vybojovali mistrovský titul v RAKO extralize. Jak hodnotí nedávno skončený ročník trenér zlatého týmu, René Mucha?

Letošní sezóna začala pro starší dorostence tím nejlepším možným způsobem, a to dlouhou sérií výher, kterou ukončili až ve třináctém kole olomoučtí Kohouti. V dalším průběhu základní a nadstavbové části pak Oceláři prohráli pouze desetkrát a s šestadevadesáti body tak skončili na prvním místě RAKO extraligy. "Měli jsme ze základní části trochu obavy, protože nám nějak extra nevyšel předsezónní turnaj v Pardubicích. Ale nakonec nám vyšel vstup, spoustu zápasů zkraje jsme vyhráli, udělali body a mančaft se semkl."

Základní a nadstavbová část

Nejproduktivnější hráč - Jan Poruba - 63 bodů (26+37)

Využití přesilových her - 22,92 %

Nejvyšší výhra - 13:0 proti Vsetínu

Nejproduktivnější bek - Marian Adámek - 34 bodů (13+21)

Třinečtí mladíci tedy vstoupili do vyřazovacích bojů jako nejlepší celek skupiny A a jako prvního soupeře vyzvali Litvínov. V úvodním utkání sice Oceláři hned několikrát prohrávali, nakonec ale slavili výhru, stejně jako v následujících šesti zápasech a po Litvínovu tak vyřadili i Kladno a Olomouc."Tak trochu jsme na vyřazovací boje čekali, zatímco pro Litvínov začalo play-off už v posledních kolech nadstavby, kdy bojovali o postup a psychicky tak byli na první zápas lépe připraveni. Naštěstí se nám povedlo ve třetí třetině otočit a v těch dalších zápasech pak rozhodlo to, že jsme dali první gól."

Během těchto tří sérií ale svěřenci trenéra Muchy nejen vyhrávali, ale zároveň hned během pěti zápasů neinkasovali byť jen jediný gól a neprůstřelnost Jana Hlaváče se tak natáhla až na neuvěřitelných 347 minut. "V play-off se hraje více z obrany, takže šlo na branku asi i méně střel než v základní části. Ale bezchybní jsme nebyli, Honza chytil několik samostatných úniků. Dobře načasoval formu a častokrát nás podržel, chytal sebevědomě."

Bez větších zaváhání tak Oceláři dokráčeli až do finále, ve kterém se o mistrovský titul utkali s Hradcem Králové. První duel se odehrál ve staré Werk aréně a na jeho konci mohla více než tisícovka třineckých fanoušků oslavit se staršími dorostenci výhru 5:3. "Nám celkem vyšel vstup do utkání a aspoň ze začátku jsme tahali za delší konec. Pak se soupeř trochu chytil, ale už musel dohánět. Navíc jsme neudělali moc chyb, kromě závěru, kdy už jsme šetřili hráče z první a druhé lajny, aby se nezranili."

Rozhodnout tak mohli třinečtí mladíci už na ledě Hradce, druhé finálové utkání pro ně ale neskončilo příliš dobře. Ve druhé třetině nejprve Oceláři nevyužili dvě trestná střílení, na začátku třetí pak inkasovali dvě branky a museli se smířit s porážku 0:3. "V první třetině to bylo vyrovnané, ale v průběhu té druhé začal být soupeř lepší a důraznější, paradoxně jsme z menšího tlaku domácích dokázali dvakrát ujet, ale trestná střílení jsme řešili špatným způsobem, takže jsme si branku nezasloužili dát. Poté rozhodl první gól, který jsme dostali na začátku třetí třetiny, za jedenáct sekund padl druhý, potom jsme sice v závěru měli přesilovku šest na čtyři, ale tu už jsme nevyužili a dostali jsme gól do prázdné branky."

Série se tak přesunula zpět do Třince za vyrovnaného stavu a přišla další komplikace - stěhování do nové haly. "K tomu není co dodat, Hitchcockův scénář, nakonec s dobrým koncem."

Mistři RAKO extraligy staršího dorostu v sezóně 2014/2015.

V posledním soutěžním utkání letošní sezóny sice Oceláři po první třetině prohrávali, ve druhé ale průběh zápasu otočili na svou stranu a na konci tak mohli oslavit zisk mistrovského titulu. "I přesto, že jsme prohrávali 0:1, tak jsme byli v první třetině lepším týmem, ale bohužel jsme z první šance dostali gól. Zaplať pánbů jsme ve druhé části relativně rychle vstřelili dva góly za sebou, tak nás to uklidnilo a kluci si začali více věřit. Potom jsme přidali třetí branku a myslím si, že ta rozhodla zápas."

Play-off RAKO extraligy

Nejproduktivnější hráč - David Kofroň - 10 bodů (5+5)

10 zápasů - 34 vstřelených a 11 inkasovaných branek

Úspěšnost Jana Hlaváče - 95,4 % a 1,1 gólů na zápas

Nejproduktivnější obránce - Michal Roman - 6 bodů (4+2)

Pohled do statistik pak ukazuje také týmovou sílu mistrovského týmu, vždyť v deseti kolech nasbíralo alespoň tři body hned čtrnáct hráčů. "Kdokoli z prvních třech pětek mohl dát gól, což nám neskutečně pomohlo. Pochvalu ale zaslouží i hráči čtvrté lajny, protože ti odvedli černou práci, která sice ve statistikách není vidět, ale nedostávali góly a naopak si vynucovali fauly."

K prvnímu místu po základní a nadstavbové části tak přibyly medaile z nejcennějšího kovu. Jak tedy zní celkové hodnocení sezóny? "Myslím, že stačí jedno slovo, pohádka. Kluci potvrdili, že tady byl obrovský týmový duch a šli si za svým cílem. Titul je zásluhou celého klubu. Hráčů, realizačního týmu i všech trenérů, kteří se podíleli na rozvoji kluků."

Letošní sezóna ale ještě nekončí, k týmu se připojili mladší dorostenci ročníku 1999 a nově tvořený starší dorost dnes odcestoval na mezinárodní turnaj do Prahy. "Jedeme na prestižní turnaj, Memoriál Honzy Marka v Praze, takže se na to těšíme. Samozřejmě tam jedeme uspět, ale prioritou je vidět všechny hráče, kteří se posunou z mladšího dorostu. Chceme všem dát stejný prostor, ať už v přesilovkách, oslabeních, chceme je vidět v závěrech třetin a v závěrech utkání, jak se dokážou přizpůsobit hře."