Mužský hokej je úplně o něčem jiném, tvrdí Jan Hladonik

23.01.2017 · Martina Sikorová, Martin Stebel
V letošní sezoně toho stíhá opravdu dost a nudit se zřejmě nemůže - hájí barvy ocelářské juniorky, občas vypomůže partnerskému Frýdku-Místku a sbírá cenné zkušenosti i v extraligovém A-týmu. Aby toho ještě nebylo málo, třinecký odchovanec JAN HLADONIK patří k tahounům národního týmu do osmnácti let. O tomto sedmnáctiletém mladíkovi v budoucnu asi hodně uslyšíme!

V sobotu jste hrál za Frýdek-Místek a vaše lajna si připsala hned několik branek, takže se zdá, že uplatnění v seniorském hokeji není u mladých hráčů špatné.

„Proti Přerovu nám to vyšlo, ale každý zápas je jiný a myslím, že ve Frýdku jsou všichni výborní hráči. To, že to zrovna vyšlo na nás, tomu bych nepřikládal žádný velký důraz.“

Myslíte, že vám včerejší výkon pomohl do třinecké sestavy proti Plzni?

„Je pravda, že tam trenéři byli, ale to byste se asi musel zeptat jich, jestli ten včerejší zápas byl důvodem k tomu, abychom nastoupili tady. Je možné, že nám to pomohlo.“

Proti Plzni jste na ledě strávili téměř šest minut, což je na čtvrtou lajnu poměrně slušné.

„Odehráli jsme celkem dost, trenér nám věřil a myslím, že jsme nic nepokazili, tak snad jsme nezklamali.“

Obecně se říká, že přechod z juniorského do seniorského hokeje je velmi těžký. Jak to vnímáte vy?

„Mužský hokej je úplně o něčem jiném. Hráči jsou zkušenější, silnější. Když se tady stane nějaká chyba, tak soupeři ví, jak s tím mají naložit a většinou je z toho šance nebo dokonce i gól. V juniorce je to více o pohybu, je to takové rozlítané.“

V letošní sezóně jste už nastoupil v obou nejvyšších soutěžích. Vidíte mezi nimi nějaký rozdíl?

„Zatím toho nemám tolik odehraného, abych mohl říct nějaký podstatný rozdíl. Možná je v tom, že hráči v extralize jsou vyspělejší, ale i první liga má svou úroveň.“

Z tohoto hlediska je WSM liga výhodou pro mladé hráče, jelikož slouží jako přechod z juniorského hokeje do extraligy.

„Naskočit z extraligy juniorů rovnou do seniorské extraligy není jednoduché a je dobře, že farmy tady v Česku fungují a že mladí kluci mají možnost dostat se do extraligy právě přes první ligu.“

Očekáváte po povedeném sobotním výkonu více prostoru ve Frýdku-Místku?

„Zítra tam jedeme s klukama, hrajeme v Prostějově a uvidíme, co mi řeknou. Když mi řeknou, že mám jít zpátky do juniorky, vůbec s tím nemám žádný problém. Kde mi řeknou, tam nastoupím.“

Jste členem reprezentačního výběru do osmnácti let. Ten vede trenér Václav Varaďa, jenž vás ještě na začátku letošní sezóny trénoval v juniorce. Dává vám nějaké rady, které by vám mohly pomoct v další kariéře?

„Tím, že tady rozjel sezónu, tak sleduje, jak si počínáme v juniorce. Dostávám od něho rady, co zlepšovat nebo v čem zaostávám. Mým asi největším problémem je nedostatek svalové hmoty.“

Co děláte proto, abyste nabral svalovou hmotu?

„Snažím se správně jíst a být hodně v posilovně, ale řekl bych, že se toho přes sezónu moc nabrat nedá, protože na ledě je velký výdej energie.“

Mistrovství světa hráčů do osmnácti let se letos koná na Slovensku. Je i tohle jedním z vašich cílů pro letošní sezónu, dostat se do nominace českého týmu?

„Určitě. Je to největší turnaj pro tuto věkovou kategorii, takže se tam chce dostat každý a já udělám všechno proto, abych se tam podíval. “

Odehrané v 17:00 | Muži