MISTR 2023/2024

Po třech čtvrtinách Oceláři v boji o Top 6

11.01.2010 · Michal Samiec
Oceláři z Třince jsou jedním z příjemných překvapení na horních patrech extraligové tabulky. Některá média hráče zpod Javorového na začátku sezóny pasovala do role outsidera, Třinečtí však po třech čtvrtinách okupují příčky zajišťující přímý postup do play-off. UVNITŘ ČLÁNKU: Statistický souhrn po třetí čtvrtině.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 10. lednu 2010.

V první části článku je uveden souhrn základních statistických údajů po třetí čtvrtině základní části O2 extraligy sezóny 2009/2010. K dispozici je také přehled úspěšnosti v přesilovkách, návštěvnosti, aktuální formy týmů apod.

Lídři extraligy

Produktivitě stále neohroženě vládne Roman Červenka. Nezbrzdily ho ani zdravotní potíže z konce třetí čtvrtiny. Na druhého Ladislava Kohna má náskok luxusních 14 bodů. A nevadí mu ani, že už nevévodí žádné další tabulce, ve které jsou ofenzivní hráči – nejlepším střelcem je Petr Ton s 25 zásahy a nejlepším nahrávačem Petr Leška s 35 přesnými pasy. Nejproduktivnějším obráncem je poté plzeňský univerzál Jan Benda s 28 kanadskými body.

13. Tomáš Duba (TRI) 9

Mezi gólmany se v obou nejsledovanějších statistkách umístil vysoko Tomáš Duba - má třetí nejlepší průměr obdržených branek na zápas (2,26) a v úspěšnosti zákroků je dokonce nejlepší v extralize (92,97 %). Peter Hamerlík zase vychytal Ocelářům 15 vítězství a je na šestém místě v lize.

Návštěvnost

Nejlepší návštěvností celkově i na domácích zápasech se může – jako téměř každoročně – pyšnit tým z Pardubic (celková 7262, domácí 8503). Obdivuhodnou průměrnou domácí návštěvností nad 6 tisíc se může pyšnit ještě Brno (7142), Plzeň (6828) a Sparta (6346). Naopak nejméně lidí chodí jak doma tak celkově na Kladno (celkem 3736, doma 2567). Oceláři jsou druzí od konce v domácí návštěvnosti – 3496 diváků na zápas. Přesto oproti loňské sezóně návštěvnost vzrostla! Průměrně o 289 diváků na zápas. A oproti absolutnímu minimu – sezóně 2006/2007 – dokonce o 918 diváků! Nejpřitažlivějšími soupeři jsou pražská S – Sparta (6293) a Slavia (5993). Naopak nejméně lidí chodí na Liberec (4731). Na Oceláře průměrně chodí venku téměř 5 tisíc lidí (4993).

Hráč utkání

Pouze dva hráči byli vyhlášeni deset a vícekrát hráčem utkání – je to slávistický fenomén Roman Červenka (11x) a plzeňský vůdce Martin Straka (10x). Dalších pět hráčů bylo vyhlášeno aspoň sedmkrát – Milan Bartovič z Liberce (9x), Ocelář Ladislav Kohn (8x) a trojice Petr Sýkora (Pardubice), Peter Jánský (Litvínov) a Miroslav Kopřiva (Kladno) (všichni 7x). Z Ocelářů byli aspoň čtyřikrát hráčem zápasu kromě Kohna ještě Tomáš Duba a Martin Růžička (oba 4x).

Týmové statistiky

Nejsledovanější „týmovou“ statistikou je samozřejmě aktuální tabulka. Ale podívat se, jak by tabulka vypadala, kdyby vítězství mělo cenu dvou bodů, nebo který tým nasbíral nejvíc trestných minut, také může být zajímavé.

Tabulka extraligy

Po 52. kole bude extraliga rozdělena do tří pásem. Momentálně pozice mezi prvním a šestým místem, které budou znamenat přímý postup do play-off, drží Plzeň (77 bodů), Pardubice (73), Zlín (70), Třinec (68) a Vítkovice (67). Posledním týmem, který by přímo postupoval, je Sparta (58), ale drží pouhý bod náskoku na sedmý Liberec (57), jenž by již – stejně jako Slavia, České Budějovice (oba 54 bodů) a Mladá Boleslav (53), spadal do druhého pásma – tedy mezi týmy, které by musely podstoupit předkolo. Do play-outu by po 39. kole spadl Litvínov (53 bodů, stejně jako desátá Mladá Boleslav), Karlovy Vary (52), Kladno (43) a Kometa Brno (40).

14. (14.) Brno - 39, 10-6-23, 26

Pokud by se extraliga hrála dvoubodovým systémem, několik změn by tabulka doznala – na čele by si prohodila místa dvě moravská mužstva, Vítkovice a Zlín (o skóre). Dále pak by postupové šesté místo držel Liberec a do zóny předkola by se posunuly Karlovy Vary. Naopak play-out by si po roce zopakovala Mladá Boleslav.

11. Sparta, 4 výhry (1 v prodl.) – 6 proher (1 v prodl.), skóre 28:30, 12 bodů
12. M. Boleslav, 4 výhry (3 v prodl.) – 6 proher (2 v prodl.), skóre 28:29, 11 bodů
13. Č. Budějovice, 2 výhry – 8 proher (5 v prodl.), skóre 21:34, 11 bodů
14. Slavia, 3 výhry (2 v prodl.) - 7 proher (1 v prodl.), skóre 23:36, 8 bodů

Využití přesilovek

1. Liberec 21,50 % (43 přesilovkových branek)

Statistické okénko do třinecké kabiny

Kromě základní statistik jako nejproduktivnější hráč, nejlepší střelec apod., které můžete najít po každém kole aktualizované na našich stránkách, nabízíme i netradiční pohledy, jako např. který hráč nejčastěji mužstvo oslabuje do početních nevýhod ve třech nebo který hráč je co se týče produktivity nejplatnější při přesilovkách.

Vyšší tresty:
Vyšších trestů Oceláři vyfasovali celkem 20. Nejpilnějším sběratelem je Ladislav Kohn - připsal si pětiminutový trest, do konce zápasu a tři osobní tresty na 10 min. Do konce zápasu byl vykázán ještě Lukáš Zíb, zbytek jsou desetiminutové osobní tresty.

Brankáři:
1. Tomáš Duba: 15 zápasů – 9 výher, 6 proher, úsp. 92,97 %, prům. 2,26 g/z, 1 čisté konto
2. Peter Hamerlík: 27 zápasů – 15 výher, 12 proher, úsp. 90,95 %, prům. 2,93 g/z, 1 čisté konto

Nájezdy

Naprosto dominantní je v této statistice Vojtěch Polák. V pozápasových rozstřelech jel 7 nájezdů a 5 proměnil. Přidal navíc tři proměněné pokusy během zápasu (proti Mladé Boleslavi, Plzni a Liberci) a s bilancí 10/8 je mezi Oceláři nejlepší. Nájezdy ještě jezdívá Polanský (4 pokusy/2 góly) a Peterek (2/1). Jeli a neproměnili – Růžička (2), Balej, Kohn, Bonk (všichni 1). Z brankářů má lepší bilanci Tomáš Duba - čelil 6 nájezdů v pozápasových rozstřelech a inkasoval jedinkrát. K tomu na něj jeli soupeři dvakrát trestné střílení – Ton proměnil, Erata Duba vychytal. Hamerlík má bilanci 10 samostatných nájezdů/5 inkasovaných gólů.

Vojtěch Polák

Vítězné branky

Nejvíce vítězných branek nastřílel Vojtěch Polák - 5. Z nichž ve třech případech rozhodl nájezdový rozstřel a v jednom proměnil trestné střílení v prodloužení. Pouze v neděli v Pardubicích dal vítězný gól ze hry. Čtyři vítězné trefy má na svém kontě David Květoň, tři Martin Růžička. Dva hráči rozhodli zápas dvakrát – Martynek, Polanský. A zbylých sedm vítězných zápasů rozhodla sedmice – Cartelli, Hrabal, Malec, Seman, Zíb, Kohn a Tomas.

Týmové čtvrtiny

1. čtvrtina: 13 zápasů, 8 výher (1 v prodl.) – 5 proher (1 v prodl.), skóre 42:34, 24 bodů
Celkem: 39 zápasů, 23 výher (5 v prodl.) – 16 proher (4 v prodl.), skóre 125:109, 68 bodů

Bilance se soupeři (podle pořadí v tabulce)

1. Plzeň, 2 výhry (v prodl.) Třince – 1 výhra Plzně, skóre 8:8, 4 body z 9 pro Třinec

14. Brno, 2 výhry – 1 prohra, skóre 11:8, 6 bodů

(Tučně vyznačeny týmy, se kterými má Třinec lepší vzájemnou bilanci.)

Pokud se chcete podívat, jak vypadaly extraligové i klubové statistiky po první resp. druhé čtvrtině (27. kole) a srovnat je se současným stavem, můžete v článcích ze 7. října zde a z 25. listopadu zde.