Oceláři rozdávali radost

Ještě před odjezdem na slovenské soustředění navštívila skupinka hokejových Ocelářů domov pro osoby se zdravotním postižením Eben - Ezer, jehož zřizovatelem je Slezská Diakonie. Cílem setkání bylo sblížení a představení práce obou organizací. Pro klienty střediska to byla zároveň možnost osobně poznat hráče, které vidí pouze z tribuny zimního stadionu či sledují na televizní obrazovce. Zdařilá akce splnila svůj účel a na tváři mnohých uživatelů vykouzlili hokejisté široký úsměv.

Janis Andersons, David Květoň, Jiří Polanský, Daniel Seman a Jan Výtisk. Tahle pětice přijela na návštěvu k uživatelům střediska. Celou akci moderovaly sympatické pracovnice Slezské Diakonie - Hanka a Veronika. V úvodu přivítaly přítomné a představily program setkání. Po krátké prezentaci osobních profilů přítomných hokejistů došlo i na stručné představení práce střediska Eben - Ezer.

Úvodní představení

Posláním střediska Slezské diakonie Domova pro osoby se zdravotním postižením Eben - Ezer v Horním Žukově je podpora osob se zdravotním postižením v jejich snaze při začlenění do společnosti tak, aby mohli vést co nejsamostatnější život. Umožnit klientům zvládnout samostatné dovednosti spojené s bydlením a samostatným životem.

To vše při respektování lidské důstojnosti, práv, svobod a individuálních přání a potřeb klientů. Cílem střediska pro osoby se zdravotním postižením Eben - Ezer je dosažení maximální možné samostatnosti a soběstačnosti klienta při nejvyšším možném stupni sociální integrace.

Jak nám prozradila vedoucí střediska paní Jolana Sabelová, mnozí klienti střediska jsou velkými fandy třineckého hokeje a aktivně podporují své oblíbence. Kluci a holky z Eben - Ezeru se už moc těšili na dnešní setkání.

Křížový výslech

Poté už přišel na řadu "křížový výslech" hokejistů. Nutno dodat, že položené otázky byly opravdu zajímavé. Jednu z uživatelek třeba zajímalo, jaká je odezva spoluhráčů, když někdo zřetelně zaviní inkasovaný gól. Pohotová byla reakce Jirky Polanského : "Já bych ho utopil!". Většina otázek i odpovědí ale byly v serioznějším duchu. Klienti třeba chtěli znát největší úspěchy dosavadní kariéry, rodinný život, oblíbené cukroví a taky záliby přítomných hokejistů. Padl i dotaz na nejvzdálenější místo, kde měli možnost hrát hokej. V tomto směru se blýsknul Dan Seman, jenž si nejrychlejší hru vyzkoušel v Koreji a Japonsku.

Nejaktivnějším tazatelem byl Richard Bolek. Oblečen v bílém ocelářském dresu, se šálou okolo krku, vybaven houkačkou a vlaječkou klubu, sázel jeden zvídavý dotaz za druhým. Je třeba zdůraznit, že kladl skutečně kvalitní otázky a bylo zřejmé, že má značný přehled a počínání Ocelářů bedlivě sleduje. Jak nám prozradil, jeho snem je dres se jmenovkou, jelikož vlastní pouze čistý. Ríša dále uvedl, že otázku nominace sudích by nechal na vedení Třince, protože má zvláštní pocit, že v poslední době je ve svých verdiktech podezřelé často poškozují.

Klienti u stolního hokeje

Po plodné debatě přišla na řadu aktivnější část akce. Klienti si mohli spolu s hokejisty zahrát florbal a taky stolní "Stiga hokej". I tady dominoval Richard, který v nervydrásajícím zápase zdolal Dana Semana 3:2. Po výhře měl skutečně nefalšovanou radost a svým výkonem se pochlubil všem okolo. Jirka Polanský se zase postavil do branky ve florbalovém střetnutí. Sympatický forvard byl středem pozornosti především ženské části osazenstva.

Závěrečnou části akce byla autogramiáda. Hokejisté podepisovali své kartičky, ale rovněž plakáty a šály, které svým věrným fanouškům darovali. Slovo si vzal taky obchodní ředitel HCO Třinec - ing. Marek Chmiel : "Spolupráce se Slezskou Diakonii trvá už několik let. V minulosti to bylo z naší strany spíš formou charity. Přispívali jsme třeba na jejich dobročinný koncert. Jsme rádi, že klienti Diakonie chodí na naše zápasy a aktivně fandí. Nápad k organizaci dnešní akce vyšel z naší strany. Jsme moc rádi, že se na setkání tak bezvadně podíleli a vřele nás uvítali," spokojeně konstatoval. Vlnu nadšení a euforie vyvolala mezi klienty informace, že tři stolní "Stiga hokeje" na kterých před chvíli hráli, jsou pro ně dárkem od Ocelářů.

Daniel Seman

Celou akci zhodnotil i Daniel Seman : "Moc se mi tady líbilo. Člověk pozná jiné prostředí. V civilním životě bych se tady asi nikdy neměl možnost podívat. Zaujal mě křížový výslech. Klienti kladli zajímavé otázky, nebáli se ptát. Bylo to takové upřímné, srdečné. Byl jsem docela překvapen, jak velký mají přehled o třineckém hokeji. Bylo to velice poučné setkání. Je příjemné vidět ty veselé obličeje. Vypadá to, že se tady o ně personál vzorně stará. Holky a kluci působí moc spokojeně," dodal závěrem.

Celá akce splnila svůj záměr a byla pozitivně hodnocená z obou stran. Závěrem se sluší poděkovat organizátorům za milou, rodinnou atmosféru.

Kompletní fotogalerii z akce najdete zde.