Zápas plný zvratů pro Oceláře!

06.08.2020 · Daniel Ježek
Hráči s drakem na prsou ve druhém utkání letního Generali Česká Cup zavítali do nedalekých Vítkovic, kde se utkali s družinou rytíře Vítka. Utkání nabídlo sedm branek, několik otoček ve skóre a nakonec tříbodové vítězství Slezanů, které vystřelil Martin Růžička.
Generali Česká, 2.k., čtvrtek 6.8.2020
3:4
Ostravar aréna
Třetiny: 0:0, 1:2, 2:2  Branky a nahrávky: 26. Lakatoš (Štencel, Svoboda), 41. Hruška (Štencel, Schleiss), 46. Marosz (Krenželok, Mallet) – 34. Vrána (Adámek), 37. Vrána (Stránský, Růžička), 52. Gernát (Hrehorčák), 59. Růžička (Gernát, Vrána). Rozhodčí: Dědek, Kika – Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 7:8, navíc Dravecký (TRI) 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:4.
HC Vítkovice Ridera: M. Svoboda – Štencel, Trška, Koch, Kubeš, Kovář, Černý – Lakatoš, Hruška (A), Schleiss (A) -Krenželok (C), Marozs, Mallet – Dej, Mikyska, Šišovský – Bernovský, Werbik, Dočekal
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – Gernát, Adámek, Galvinš, Musil, Husák, Hrachovský – M. Stránský, Vrána, M. Růžička (A) – Dravecký (C), Mikúš, Hrňa – Hrehorčák, Veselý, M. Roman

Vstup do derby zápasu v rámci Generali Česká Cupu se nesl ve vysokém tempu a nechyběly ani ostřejší souboje. Hned ve třetí minutě si po vzájemné osekávané šli na trestnou lavici odpočinout domácí Štencel a hostující Růžička. V následujících minutách periody se hrál poněkud opatrnější hokej, šancí k vidění nebylo mnoho. To se mohlo změnit v desáté minutě, kdy si za katr usedl třinecký Husák. Domácí hokejisté ale však svou první přesilovku nevyužili.

Ani druhá polovina úvodní dvacetiminutovky příliš hokejové krásy nenabídla. Oba gólmani si připisovali spíše jednodušší zákroky. Hráči s drakem na prsou si v úvodu sedmnácté minuty vybojovali čtyřminutovou početní výhodu, když Kovář způsobil Vránovi krvavé zranění v obličeji. Slezané drželi útočné pásmo, dlouho se ale nemohli dostat ke střele. Ta přišla až v závěrečné minutě, rána Stránského ale orazítkovala jen tyč vítkovické branky.

Oceláři nevyužili ani zbývající část přesilovky po změně stran. Svobodu následně ohrožovali Galvinš s Růžičkou, oba se ale snažili marně. Třineckým nevyšla ani následující přesilovka po faulu Lakatoše. Když se potrestaný hráč Vítkovic vrátil na ledovou plochu, oslavovala Ostravar Aréna první přesnou trefu. Sám Dominik Lakatoš si nabruslil do pravého kruhu pro vhazování a nedívajíc se na Štěpánka poslal kotouč do horního růžku třinecké branky. Oceláři mohli velmi rychle odpovědět, Veselý s Hrehorčákem ale závaru před Svobodovou klecí využít nedokázali.

Další vývoj zápasu ovlivňující události přišly v další přesilovce domácích. Ve dvaatřicáté minutě byl vyloučen Stránský, domácí ale nabídnutou výhodu nevyužili a naopak sami inkasovali. Oceláři se v oslabení dostali do protiútoku dvou proti jednomu, lišáckou střelou bekhendem toto ve vyrovnávající branku přetavil Petr Vrána. V úvodu sedmatřicáté minuty si pak hosté zahráli přesilovou hru, elitní třinecký útok předvedl rychlou a velice pohlednou kombinaci na jejímž konci stál přesně střílející Petr Vrána. Centr první hostující formace tak zapsal druhou branku večera.

Domácí se nenechali třineckou otočkou stavu nijak zviklat a již po devatenácti vteřinách závěrečné periody srovnali. Jan Hruška se po Štenclově pobídce sice dostal do velice ostrého úhlu, útočník domácích i tak zamířil přesně. Hned za další tři minuty mohli Ostravané překlopit skóre na svou stranu, Lakatoš ale na Štěpánka nevyzrál. Za další dvě minuty už ale maskovaný muž Ocelářů musel potřetí lovit kotouč ze své sítě. Rostislav Marosz z levé strany překvapil Štěpánka a poslal domácí opět do vedení.

V polovině třetí třetiny se na trestných lavicích vystřídali hráči domácího i hostujícího celku, Vítkovice si navíc na chvíli zahrály ve výhodě čtyř proti třem. Radovali se ale Oceláři. Martin Gernát při hře ve čtyřech ujel domácí obraně a po krásné kličce zavěsil kotouč pod horní tyč. Začínalo se tak opět od nuly. Šest minut před třetí sirénou dostali domácí ideální možnost jít do vedení, Vítkovičtí hráli šestačtyřicet vteřin v pěti proti třem. Domácí si vytvořili několik slibných šancí, Marosz kupříkladu odmítl vedení, když netrefil prázdnou branku.

Minutu a půl před vypršením šedesáté minuty tak udeřili Oceláři. Martin Růžička si v útočném pásmu vyměnil kotouč s Adámkem, na levém kruhu si pak třinecký snajpr počkal a střelou k tyči nedal Svobodovi sebemenší šanci. Domácí v závěru zkusili hru bez brankáře, Slezané ale své vedení uhlídali a do tabulky zapsali další tři body.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "S výsledkem panuje spokojenost, hráči k tomu přistoupili velmi dobře, utkání odmakali, i když to pro ně bylo velmi náročné. Ocenil bych výkon domácích, kteří nám to udělali těžké. Během utkání jsme přišli o pár hráčů, ale popasovali jsme se s tím velmi dobře. Dali jsme parádní branky a navzdory tomu, že je teprve první srpnový týden, měl zápas správný náboj a musel se líbit."