Z vyrovnaného zápasu s Olomoucí berou Oceláři bod

12.01.2020 · Michal Samiec
Vyrovnané utkání mezi Třincem a Olomoucí nabídlo 36. kolo ve třinecké Werk areně. Domácí se dostali rychle do vedení, když se trefil Hrňa. Ve druhé třetině využil přesilovku svým pátým gólem ve třetím utkání Wolski. Hosté vždy skóre dorovnali a v dlouhém nájezdovém rozstřelu rozhodl Irgl.
36.kolo, neděle 12.1.2020
2:3sn
Třetiny: 1:1, 1:1, 0:0 – 0:0  Branky a nahrávky: 3. Hrňa (Gernát, Marcinko), 25. Wolski (P. Vrána, Gernát) – 11. P. Musil (Klimek), 27. Jaroměřský (Klimek, Nahodil), rozhodující sam. náj. Irgl. Rozhodčí: Jeřábek, Kubičík – Bryška, Gebauer. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 106. Střely na branku: 26:34. Střely mimo: 17:10. Zblokované střely: 14:10. Hity: 9:6. Vhazování: 45:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (na nájezdy také Kváča) – Kundrátek, M. Doudera, Galviņš, D. Musil, Roth, Gernát – M. Stránský, P. Vrána, Wolski – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Martynek – Hrňa, Marcinko, Dravecký – Chmielewski, Polanský, Adamský – Szturc.
HC Olomouc: Lukáš – Valenta, Švrček, Dujsík, Ondrušek, Jaroměřský, Vyrůbalík – P. Musil, Nahodil, Klimek – Irgl, Strapáč, Burian – Olesz, J. Knotek, J. Káňa – Skladaný, Vodný, Laš.

Úvod utkání, které bylo prvním domácím pro novou třineckou posilu Wojtka Wolského, měli v rukou domácí hráči. Ti v prvních sekundách zápasu drželi puk na holích a na začátku třetí minuty se jim podařilo také otevřít skóre. Erik Hrňa zmátl brankáře Lukáše, protože to vypadalo, že z pravého kruhu bude hledat najíždějícího spoluhráče, ale nakonec vystřelil a trefil přesně horní růžek olomoucké branky. Oceláři si pak díky první formaci vytvořili ještě jeden souvislý tlak, ale Olomoučtí se postupně začali osmělovat. V jedenácté minutě propadli Třinečtí ve středním pásmu, v obranné zóně Třince z toho vznikla situace dva na jednoho a Klimek dokázal z levé strany nacentrovat do předbrankového prostoru, odkud překonal střelou přes beton Štěpánka Pavel Musil. Hned minutu po brance šel na trestnou jediný vyloučený hráč první třetiny, kterým byl domácí Vrána, ale hosté přesilovku sehráli prachbídně. Ve zbytku úvodní části hry moc ofenzivně povedených akcí k vidění nebylo.

Začátek druhé třetiny byl ve znamení opticky vyšší aktivity na straně domácího týmu. V polovině čtvrté minuty si první vyloučení hostujícího týmu vynutil svou aktivitou před Lukášem Marcinko. Domácí přesilovku využili po minutě, když Vránovu křížnou přihrávku přesnou a tvrdou střelou z pravého kruhu proměnil v pátý gól ve třineckém dresu Wojtek Wolski. Oceláři se tentokrát z vedení radovali ještě méně času než po prvním gólu. Již po 94 sekundách totiž zaváhala domácí obrana spolu s brankářem Štěpánkem při rozehrávce ve vlastním pásmu a z předbrankového prostoru se trefil obránce Jan Jaroměřský. V následujících necelých čtrnácti minutách druhé třetiny mnoho ze sedadel zvedajících šancí k vidění nebylo. Spíše to byl boj, z něhož se vylouplo jen pár povedených akcí. Na straně hostů to byla přesilovka po vyloučení Chmielewského. Olomoučtí ji sice opět sehráli mizerně, ale po jejím skončení měli před Štěpánkem velký závar. Domácí brankář chytal na zádech, bez hole, intuitivně skákal po puku a nedovolil hostujícím hráčům skórovat. Na domácí straně měl největší šanci druhý vyloučený domácí hráč, tedy Chmielewski. Jeho pokus z mezikruží olízl brankovou konstrukci. V následném tlaku domácích pálil nad Kundrátek. I druhá třetina tak nabídla po jedné brance na obou stranách.

Vstup do závěrečné dvacetiminutovky normální hrací doby byl z obou stran velice opatrný. Aktivně se snažili působit domácí, ale do střeleckých pozic i gólových šancí se dostávali obtížně. Na konci druhé minuty byl vyloučen Vyrůbalík, ale Ocelářům se přesilovka nevydařila. Na druhé straně při pohybu a přechodu do útoku působili hosté uvolněněji. V šesté minutě měl před třineckou brankou šanci Klimek, ale zpracování přihrávky mu trvalo o zlomek déle, než mělo a následně už byl Štěpánek na místě. Velkou šanci na překlopení vedení zpět na svou stranu měl Třinec necelých šest minut před koncem při tlaku Polanského lajny. Centr formace zpoza branky našel na slotu před branku sjíždějícího Adamského, ale Olomouc podržel brankář Lukáš. Tři a půl minuty před koncem normální hrací doby mohl vstřelit branku Hrňa, který po zatažení puku do pásma Marcinkem přestřelil Lukášovu branku střelou z osy kluziště. Když gól nepadl ani po dalším zmatku před Lukášem zhruba dvě minuty před koncem, který vyprodukovala Marcinkova formace, bylo jasné, že zápas půjde do prodloužení.

V prodloužení se oba týmy neuchýlili k taktickému držení puku, ale hrál se otevřený hokej, který díky poměru sil tři na tři nabídl řadu šancí. V samotném závěru navíc Oceláři hráli přesilovku pět na tři – vyloučen byl Klimek a domácí navíc odvolali brankáře. Během sedmnácti sekund, které zbývaly do sirény, se hosté ubránili a utkání tak rozhodly samostatné nájezdy. Ty nakonec nabídly prodloužený zážitek, diváci ve Werk areně viděli devět sérií, Olomoučtí bitvu nervů vyhráli v poměru 4:3. Rozhodující nájezd dal Zbyněk Irgl. Z vyrovnaného utkání tak Oceláři berou bod a Olomoučtí dva.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Olomouc nás přestřílela, protože jsme si s pukem hráli a situace jsme přehrávali. Místo, abychom zakončovali a tlačili se víc do brány, tak jsme pořád někoho hledali přihrávkou a chtěli udělat krásnou akci. A protože Olomouc výborně brání, měli to kluci těžké. Nemůžou to hrát na krásu, ale účelně. To se nám nepodařilo. Chtěli jsme vyhrát za tři body, nechtěli jsme zápas nechat dojít do prodloužení ani nájezdů, ale prostě se to tak vyvinulo. Chtěli jsme vytěžit více."

Zdeněk Moták (HC Olomouc): "Vyrovnaný zápas. Kromě první pětiminutovky v úvodní třetině jsme byli aktivní, dobře jsme bruslili. Domácí jsme přestříleli, takže si myslím, že si v konečném důsledku dva body zasloužíme."