Z metropole bez bodu

26.03.2011 · Tomáš Vacho
P r a h a - Hokejisté s dráčkem na prsou se pokusili poučit z předešlých chyb, vyrukovali na soupeře s pozměněnou sestavou a Martinem Vojtkem v bráně, ale ani to jim nepomohlo k vytouženému vítězství. Klíčovými momenty nevyvedeného utkání byla neuznaná branka z padesáté minuty a dvě neproměněné dvojnásobné přesily Třince.
SF4, sobota 26.3.2011
Slavia Praha
4:0
Třetiny: 1:0, 1:0, 2:0  Branky: 19. Poletín (Jaškin), 30. Vondrka (Svoboda), 56. Svoboda (Kolařík), 60. Endál (Třetina, Krenželok). Rozhodčí: Minář, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. Diváci: 13052. Stav série: 3:1.
Kopřiva - Žižka, Kadlec, Kuboš, Roth, Vašíček, Kolařík, Krejčík - Micka, Jelínek, Doležal - Krenželok, Svoboda, Sklenář - Vondrka, Tomica, Pospíšil - Jaškin, Třetina, Poletín - Endál
Vojtek - Hrabal, Richter, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec, Seman - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Orsava - Zagrapan

Do druhého semifinálového zápasu v Praze nastoupili Oceláři v pozměněné sestavě a s Martinem Vojtkem v bráně. Od úvodních minut šlo o poměrně vyrovnaný souboj, takže rozhodovaly maličkosti. Do šancí z kategorie lepších se častěji dostávali domácí, tedy spíše dnes velmi aktivní Michal Poletín, který byl u všeho podstatného.

V prvním dějství měl tento slávistický útočník dvě velké příležitosti. Tu první z desáté minuty, sice neproměnil, protože Vojtka nepropálil z otočky. Podruhé se prezentoval v čase 18:11 a tehdy již slavil úspěch. Nachytal totiž třineckého gólmana v chvilce nepozornosti a šťastným zářezem z nulového úhlu otevřel skóre.

Třinečtí ale také nabídli několik zajímavých situací, zejména ve čtrnácté minutě, kdy dostali sedmatřicet sekund trvající dvojnásobnou přesilovku, tu se jim ale využít nepodařilo. Největší šanci, už za poměru 5/4, dostal Polák, kterému nabil Peterek. Třinecká třiaosmdesátka však z bekhendu Kopřivu pokořit nedokázala.

První desetiminutovka druhé periody byla v režii domácích, kterým se podařilo zvýšit vedení na dvě branky. Stalo se tak díky nedisciplinovanlosti Třineckých, která zapříčinila dvojnásobnou přesilu pro domácí v devětatřicáté minutě. To, sice již za přítomnosti čtyř Ocelářů, zužitkoval Michal Vondrka a z dorážky zasadil onen druhý zářez.

Třinečtí se z nepříznivého vývoje oklepali okolo šestatřicáté minuty a vypracovali si silný tlak, kdy soupeři prakticky nepůjčili puk a kombinovali v útočném pásmu. Brankou to ale neskončilo, největší šanci měl Varaďa, který se zjevil sám před úplně odkrytou klecí, ale protihráč mu včas zablokoval hůl. V závěru prostřední části se do obrovské šance natlačil domácí Micka, ale trefil dobře se přesunujího Vojtka.

Oceláři se s nepříznivým vývojem snažili něco dělat, dřeli, ale nepřiklonilo se k nim štěstí. Například když se Bonk v šestačtyřicáté minutě dostal ke dvojnbásobnému zakončení, které ale ztroskotalo na Kopřivově betonu. V padesáté minutě přišel zřejmě zlomový okamžik utkání – Oceláři s Václavem Varaďou v hlavní roli dopravili puk za brankovou čáru, ale gól byl následně zpochybněn videorozhodčím z důvodu posunuté branky.

Třinec ale nemusel smutnit dlouho – za dvě minuty mu byla nabídnuta luxusní přesilová hra 5/3. Bohužel, ani ta nevedla ke snížení náskoku Pražanů. A ke všemu zlému pro Třinec se navíc v šestapadesátéminutě bombou od modré prosadil Tomáš Svoboda a bylo hotovo. Hořkou třešní na konec byl pak ještě čtvrtý gól Slavie, který vsítil Lukáš Endál čtrnáct sekund před koncem švihem z pravého kruhu.

Slavia si tak vydobyla luxusní vedení 3:1 na zápasy, což znamená, že v pondělí v Třinci se bude poprvé pokoušet proměnit mečbol.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec):
Šli jsme do zápasu s tím, že chceme za každou cenu vyhrát. Dali jsme do toho obrovské úsilí. Když jsme začali Slavii zatlačovat za stavu 0:2 a byl tam ten sporný moment okolo gólu, tak nám to svým způsobem ublížilo, protože nastala hrozně dlouhá pauza a Slavia zase nabrala síly. Chtěli jsme Slavii zatlačit, vytvořit si nějaké šance a dát kontaktní gól, to tento moment zhatil. Pak jsme dostali třetí gól, který asi rozhodl zápas. Hráči šli úplně na doraz.

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha):
Věděli jsme, že Třinec dneska hraje o všechno. My jsme dneska hráli opravdu výborně defenzivu, v obranném pásmu neskutečně. Díky tomu jsme vyhráli, vedeme v sérii 3:1 a můžou se z naší strany dít velké věci.