V zápase plném gólů tři body pro Oceláře

30.12.2022 · Michal Samiec, foto: Lukáš Filipec
Třinečtí Oceláři vyhráli třetí utkání v řadě na domácím ledě a podruhé v řadě s vysokým počtem vstřelených gólů. Poslední zápas kalendářního roku 2022 svěřencům Zdeňka Motáka vyšel stoprocentně, byť po druhé třetině vedli nad libereckými Tygry o jedinou branku. Utkání definitivně zlomila až třetí část hry.
33., pátek 30.12.2022
Liberec
6:3
Třetiny: 1:0, 1:1, 4:2  Branky a nahrávky: 16. M. Daňo (L. Hudáček), 40. L. Hudáček (M. Daňo, A. Nestrašil), 44. Martin Růžička (Marcinko, M. Doudera), 46. Martin Růžička (Dravecký, Zahradníček), 54. Miloš Roman (Voženílek, Zahradníček), 55. Kurovský (M. Doudera, L. Hudáček) – 35. Flynn (Nedomlel), 48. Nedomlel (J. Vlach, Rychlovský), 59. A. Najman (Balinskis, Flynn). Rozhodčí: Cabák, Šír – Lederer, Hlavatý. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 677. Střely na branku: 32:26. Střely mimo: 8:11. Zblokované střely: 15:23. Hity: 8:8. Vhazování: 26:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:3.
HC Oceláři Třinec: Mazanec – Marinčin, Havránek, Zahradníček, M. Doudera, Čukste, J. Jeřábek – Martin Růžička, Marcinko, Voženílek – M. Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil – Hrehorčák, Miloš Roman, Chmielewski – Kurovský, Dravecký, Buček – Hrňa.
Bílí Tygři Liberec: Neužil – Balinskis, Nedomlel, M. Ivan, Melancon, Derner, Kolmann – Birner, Filippi, Faško-Rudáš – Ordoš, A. Najman, Flynn – J. Vlach, P. Jelínek, Rychlovský – Průžek, A. Dlouhý, Hrníčko.

Vstup do posledního extraligového zápasu kalendářního roku 2022 byl sváteční. Oba týmy to nechtěly hned zezačátku otevřít, trochu se obrátky roztočily až po první komerční pauze. To si šanci vytvořil druhý třinecký útok, ze slotu nebezpečně střílel Hudáček a hned poté následovala první přesilovka Ocelářů. Domácí ve své parádní disciplíně sice neskórovali, ale zatopili Tygrům – po Růžičkově střele vznikla mela v Neužilově brankovišti, puk se tam odrazil od tyče pod libereckého brankáře. Hosté mohli skórovat hned po skončení pasáže ve čtyřech, když Rychlovský z boku orazítkoval brankovou konstrukci.

Následujících několik minut hra opět padla do pokojnějších obrátek. Oceláři byli opticky možná trochu aktivnější, ale do šancí se moc nedostávali. Naopak po druhé komerční přestávce zahrozili Tygři střelou Balinskise z velkého úhlu a následnou šancí Filippiho. V patnácté minutě přišla další dobrá pasáž Liberce, když Mazanec musel vytáhnout parádní zákrok proti šancím Dlouhého s Hrníčkem. Třinečtí tuto šanci přežili a udeřili na druhé straně. V akci dva na jednoho Hudáček s Markem Daněm vyšachovali Balinskise a druhý jmenovaný zakončoval do odkryté branky. Oba týmy ještě před soupeřovou brankou zahrozili v první třetině, ale další gól už nepadl.

Úvod druhé třetiny byl z pohledu Ocelářů ve znamení několika nepřesností a nepodařených rozehrávek, z nichž ale hosté neudeřili. Naopak Třinečtí se dostali do tlaku poté, co Kurovský vybojoval druhou přesilovku. Domácí první část přesilovky prováhali, když jim puk neustále odskakoval od hole a nebyli schopni rozestavět přesilovkový zámek. Ve druhé polovině přesilovky třinecké komando podrželo hosty před Neužilem, hned po skončení početní výhody měl ještě solidní šanci Voženílek a následně dorážel Chmielewski. Pak přesilovku hráli i Liberečtí a i když se ze začátku zdálo, že tahle početní výhoda dopadne bídně, protože se Ocelářům dařilo v pohodě bránit, nakonec měli Tygři dvě dobré šance po aktivitě Filippiho a střele Jelínka a dorážkách Ordoše.

Po skončení přesilové hry měli Tygři více ze hry. Birner hledal v šanci Filippiho, Ordošova další střela z křídla trefila horní tyč Mazancovy branky. Pasáž hry po polovině normální hrací doby patřila Liberci, Oceláři se dostali zpátky do hry zhruba ve čtrnácté minutě. To měl šanci Marcinko, pak následoval fragment s aktivitou první třinecké pětky, kterou zakončila zblokovaná střela Marinčina. Třinečtí ale svůj světlý moment druhé poloviny druhé třetiny nezužitkovali v gól a udeřilo na druhé straně – z velkého úhlu napálil Nedomlelův puk za Mazance Oscar Flynn. Hosté pak mohli využít momentum, které bylo na jejich straně, a překlopit vývoj zápasu. Mohla jim k tomu pomoci druhá přesilovka – v ní si ale první šanci v situaci dva na jednoho před Neužilem připsali domácí, pak na druhé straně spálil velkou příležitost Filippi. Když se zdálo, že se druhá třetina dohraje smírně, vymysleli pro Libora Hudáčka gólovou šanci Nestrašil s Daněm. Do třetí třetiny tak mírně optimističtěji mohli vstupovat domácí.

V úvodu třetí dvacetiminutovky se Oceláři snažili hledat okénka v liberecké obraně, která by jim umožnila navýšit vedení, ale zároveň drželi pevnou obranu. Při jedné z příležitostí v útočném pásmu poslal Doudera od modré puk na dorážku či teč před Neužilovu branku a tento plán domácím vyšel. Projíždějící Martin Růžička vlastním tělem usměrnil puk za brankovou čáru. V šesté minutě se Třinečtí dostali opět do útočné třetiny na puk, výborným pohybem si vytvářeli prostory pro přihrávky a jednu z nich příklepem využil opět Martin Růžička ve čtvrtý gól Ocelářů v zápase. Hosté ale rychle snížili na poměrně hratelný dvoubrankový rozdíl, když po necelých dvou minutách od druhého Růžičkova gólu zaplul do Mazancovy branky puk po střele Richarda Nedomlela.

Liberečtí vycítili, že se zápasem ještě mají čas a prostor něco udělat. Ve zhruba šesti minutách po Nedomlelově gólu byli Tygři na ledě trochu aktivnější, dostávali se do náznaků šancí, ale Třinečtí je na další snížení skóre nepustili. Naopak šest a půl minuty před koncem třetí části hry Zahradníčkova střela se po dvojím odrazu dostala před branku, odkud poslal za Neužila popáté puk Miloš Roman. Za dalších pár desítek sekund Hudáček zpoza brány nabil na levý kruh volnému Douderovi a jeho nepodařenou střelu lehkou tečí usměrnil do branky Daniel Kurovský. V tuto chvíli pravděpodobně poslední diváci, kteří si nebyli jistí tím, kdo získá body v tomto utkání, měli už jasno. Definitivní podobu skóre pak ještě po vyloučení Daňa stanovil v přesilové hry Liberce Adam Najman. Na hattrick měl ještě v samotném závěru zálusk Růžička, ale gól už nepadl. Konečné resumé – Oceláři 6, Tygři 3!

Vladimír Országh (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): "Jsme velmi rádi za tři body, protože jsme hráli proti velmi dobrému soupeři, který potvrdil svoji formu z posledních zápasů. Dvě třetiny byl zápas vyrovnaný. I když jsme vedli, tak byl soupeř stále nebezpečný. Důležité bylo, že jsme se ve třetí třetině víc tlačili do brány a přálo nám i štěstí na odražené puky. Ale to vyplývalo z toho, že jsme chodili do předbrankového prostoru. Vypracovali jsme si náskok, který jsme si udrželi, ale byl to těžký zápas a jsme rádi, že jsme ho zvládli."

Patrik Augusta (hlavní trenér Bílí Tygři Liberec): "Jsme zklamaní z výsledku, ale ne až tolik z předvedené hry. Trošku jsme to od začátku tlačili do kopce, odrazy šly na soupeřovu hokejku a asi tři góly padly, kdy mířil puk mimo naši bránu. Odehráli jsme parádní druhou třetinu. Je škoda, že jsme nepřidali druhý gól a nechali jsme si naopak dát branku po špatném pokrytí hráče těsně před odchodem do kabin (na 2:1). Ale pořád jsem z mužstva cítil, že s tím chceme něco udělat. Brzy jsme však inkasovali třetí gól po naší nevynucené chybě a pak to soupeři napadalo. Když jsme se malinko nadechli, tak jsme dostali další gól. Kvalita v útoku soupeře je obrovská."