V Třinci se bude dlouho do noci slavit historický moment

18.02.2011 · Tomáš Vacho
Hráči HC Oceláři Třinec dokázali to, co v Třinci všichni dlouho očekávali – totiž vyhráli Prezidentský pohár pro vítěze základní části Tisport Extraligy. Nejenže sami deklasovali plzeňské Indiány 4:0, ale do karet jim zahrála i prohra Liberce v Litvínově. Oceláři tak přepsali dějiny a poprvé v historii slaví vítězství v základní části.
51.kolo, pátek 18.2.2011
Plzeň
4:0
Třetiny: 0:0, 2:0, 2:0  Branky a nahrávky: 28. Bonk (Růžička , Seman), 32. Růžička (Polák, Zíb), 49. Kohn (Hrabal), 51. Bonk (Varaďa). Rozhodčí: Ország, Müller - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 4468.
Hamerík (Štefl) - Richter, Hudec, Zíb, Lojek, Seman, Krajíček, Mičulka, Hrabal - Polanský, Bonk, Polák - Kohn, Peterek, Orsava - Růžička, Varaďa, Květoň - McGregor, Zagrapan, Hrňa.
Horčička (51. Salfický) - Dresler, Jeřábek, St. Pierre, Hanzlík, Benák, Frolo, Hošťálek, Modrý - Vlasák, Straka, Vostřák - Kovář, Svačina, Stránský - Rachůnek, Dvořák, Plášek - Lammers, Johnson, Slaney.

V první části utkání jsme sledovali výborný hokej, který jen potvrzoval dosavadní výkonnost obou týmů. Na obou stranách bylo vidět, že hráči chtějí zvítězit a to se divákům muselo líbit. Za delší konec ale téměř po celou dobu utkání tahali Oceláři.

Již ve čtvrté minutě měli domácí slibnou příležitost: Polanský v rohu vyhrál zdánlivě ztracený souboj a vytvořil první větší šanci pro Jakuba Orsavu. Ten z pravého kruhu nelítostně volejem nastřelil Horčičku, který netušil kde má puk. Naštěstí pro Plzeňské rozhodčí stihl přerušit hru ještě předtím, než Polanský mohl dorážet.

Idiáni se pokusili odpovědět v sedmé minutě - puk se dostal mezi kruhy na Jaroslava Modrého. Zkušený harcíř Inidánů měl dostatek času, aby si puk narovnal na prudkou bombu, Hamerlík ale viděl. Akce střídala akci a tak se ke slovu přihlásili znovu domácí. V deváté minuitě se blýskla první formace Ocelářů. Bonk nabil na modrou Hudcovi, který z první nahodil. Jeho výzvy si správně všiml Varaďa a elegantní tečí usměrnil puk mezi betony Horčičky, ale plzeňský brankář udržel puk s velkým štěstím před brankovou čárou.

V jedenácté minutě mohli hosté jít do vedení, když Vladímir Svačina ideálně naservíroval puk před brankoviště na hůl St. Pierra, který ale ani nadvakrát nedokázal puk procpat za Hamerlíka. V čase 19:30 málem slavili domácí, protože Polanský prodloužil ke vzdálenější tyči na Vojtěcha Poláka, který mohl poprvé propálit Horčičku. Jenže plzeňský gólman se zázračným způsobem přesunul.

Po změně stran to byli znovu Oceláři, kdo tahal za delší konec. Již za dvě minuty od úvodního bully našel Bonk mezi kruhy najetého Polanského, který ztroskotal na šťastném Horčičkovi. Ve třiadvacáté minutě utkání si Třinec počínal znovu velmi aktivně- nejprve Peterek v dobré pozici trefil Horčičku jen do vyrážečky, posléze hostujícího brankáře na brankovišti nepřetlačil důrazný Orsava.

V osmadvacáté minutě ale již ani plzeňská obrana nedokázala odolat třineckému tlaku, což pramenilo v první branku domácích. Plzeň totiž v oslabení nedokázala vyhodit, Seman zachytil puk na modré, prodloužil na Růžičku, který se neukvapil, našel před brankovištěm Radka Bonka a ten napálil puk mezi betony do brány.

Po polovině utkání přišel další zlom ve prospěch domácích: Vojtěch Polák našel přihrávkou přes dvě třetiny najetého Martina Růžičku, který na modré přebral kotouč a ranou z pravého kruhu s pomocí tyče překonal Horčičku.

Sedmatřicátá minuta - Polanský ujížděl sám nabrankáře a Hanzlík ho potáhl a Sudí bez váhání nařizuje trestné střílení, Polanský ale tentokráte svůj nájezd překombinoval. Klid na hole domácích v podobě třetího zářezu přidal Ladislav Kohn v devětačtyřicáté minutě, který pohotově zužitkoval přihrávku Hrabala.

A když se v jednapadesáté minutě trefil i Radek Bonk, čímž vyhnal Horčičku z brány, bylo hotovo.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec):
Děkujeme za gratulaci. Samozřejmě si toho vážíme, protože kluci pracovali výborně a nakonec se ten pohár podařilo vyhrát. Myslím si, že dnes jsme hráli nejlepší letošní zápas doma, celé ukání jsme výborně bruslili a kluci opravdu svědomitě šli za tím vítězstvím. Chtěl bych poděkovat i divákům, kteří dnes byli fantastičtí. Samozřejmě tímto to nekončí, spíše teprve začíná – máme před sebou velké úkoly!

Milan Razým (HC Plzeň 1929):
Domácí byli v dnešním utkání aktivnější, vytvořili si řadu brankových příležitostí a přestože nevyužili přesilovku 5 na 3 a trestné střílení, tak vstřelili čtyři branky. Zaslouženě dnes vyhráli, čímž získali prezidentský pohár. Tímto jim k tomu gratuluji.