Úvod na jedničku, Oceláři přehráli Energii

20.09.2020 · Daniel Ježek
Oceláři vstoupili do nového ročníku Tipsport extraligy až nedělním druhým kolem, když první duel nemohli sehrát z důvodu testování Komety na nemoc COVID 19. Slezané do extraligového kolotoče vykročili pravou nohou, když v Karlových Varech zvítězili 5:2.
2., neděle 20.9.2020
Karlovy Vary
2:5
Třetiny: 1:1, 1:2, 0:2  Branky a nahrávky: 5. Flek, 22. O. Beránek (T. Mikúš) – 4. M. Kovařčík (Martin Růžička, M. Doudera), 34. Kundrátek, 38. O. Kovařčík (Kundrátek, Chmielewski), 49. M. Doudera (Chmielewski), 59. Dravecký (Hrehorčák). Rozhodčí: Hradil, Veselý – Rampír, Špringl. Vyloučení: 3:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1707. Střely na branku: 23:38. Zblokované střely: 5:5. Hity: 2:1. Vhazování: 30:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:5.
HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný (Hamrla) – Kotvan, Šenkeřík, Graňák, Plutnar, M. Rohan (A), Zábranský, Weinhold – Lauko, D. Kaše, Flek – Hladonik, T. Mikúš, O. Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Redlich, Skuhravý (C), Vondráček.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Kořenář) – Gernát, M. Doudera, Galvinš, D. Musil, Jaroměřský, Kundrátek, M. Adámek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Raška, Jašek, Hrňa – Hrehorčák, Roman, Dravecký (A).

Do úvodního utkání letošního ročníku Tipsport extraligy Oceláři museli zajíždět do nejvzdálenější hokejové destinace, tedy do Karlových Varů. Slezané měli do zápasu o něco aktivnější vstup, ve třetí minutě si poslední extraligoví mistři vybojovali přesilovou hru, v ní ale nejprve museli odolat nájezdu Kohouta. Třinecká defenzíva situaci ustála, ofenzivní vozba se následně postarala o vedoucí branku. Na konci čtvrté minuty, tedy ještě v přesilovce, využil početní výhodu Michal Kovařčík, který za Novotného doklepl střelu Martina Růžičky. Domácí ale přispěchali s rychlou odpovědí, již po čtyřiceti vteřinách srovnal stav Jakub Flek.

Oceláři si své vedení mohli vzít zpět v další přesilovce, hráči s drakem na prsou ale tentokráte neuspěli. Ve dvanácté minutě naopak mohli stav na svou stranu překlopit Karlovarští, Vondráčkovu dělovku ale zneškodnil Štěpánek. Druhou polovinu první periody sehráli Oceláři převážně v oslabení, kdy se na trestnou lavici postupně pakovali Dravecký a dvakrát Jaroměřšký. Obrana Třince si ale s nepříjemnými situacemi dokázala poradit.

Hned v úvodu prostřední dvacetiminutovky se skóre opět měnilo, tentokráte ve prospěch domácích. Tomáš Mikúš nabil Ondřeji Beránkovi, karlovarský obránce se z tohoto místa nemýlil. Třinečtí mohli reagovat na druhou branku domácích v přesilovce z šestadvacáté minuty, Matěj Stránský ani Martin Růžička ale své šance nevyužili.

V polovině duelu na trestnou lavici usedl třinecký Stránský, domácí však své vedení neznásobili. Po konci oslabení hostujícího celku se Oceláři radovali, když Tomáš Kundrátek od modré propálil Novotného. Domácí ale protestovali a sáhli k trenérské výzvě, ta však byla z technických důvodů neúspěšná, když sudím nefungovaly monitory. Za další čtyři minuty se Oceláři opět dostali do vedení. Kundrátek se tentokráte postavil do role nahrávače, Ondřej Kovařčík našel mezírku v Novotného postoji a poslal kotouč potřetí do karlovarské sítě.

Oceláři následně museli znovu bránit sérii tří po sobě jdoucích oslabení, třinecká defenzíva opět fungovala na jedničku a domácí ke srovnání nepustila. V devětačtyřicáté minutě naopak Milan Doudera z mezikruží propálil Novotného a dal tak Ocelářů komfortnější pozici do dalších minut. Karlovarští se ještě ve druhé polovině třetí třetiny pokoušeli o korekci nepříznivého stavu, Třinečtí ale svého soka do větších šancí nepouštěli. Naopak v osmapadesáté minutě Martin Růžička nevyužil trestné střílení, sedmasedmdesát vteřin před koncem pak razítko na první extraligové vítězství v novém ročníku dal Vladimír Dravecký, který se trefil do prázdné branky.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): ,,Utkání nás velmi mrzí. Na těžkého soupeře jsme se pilně připravovali. Zvládli jsme začátek utkání, po inkasované brance jsme se vrátili do hry. První část byla minimálně vyrovnaná, měli jsme několik dobrých šancí. Jenomže jsme nebyli produktivní jako v minulém zápase. Ve druhé třetině jsme náš výkon ještě zlepšili. Bohužel v naší nejlepší pasáži, kdy jsme vedli, přišla nešťastná situace a vyrovnávací gól Třince. Což bylo podle mě klíčovou situací celého utkání. Branka byla uznaná a my vypadli ze hry. Od té doby už jsme tahali za kratší konec, z čehož pramenil i třetí gól. Když se tak silné mužstvo jako Třinec dostane do vedení, tak je extrémně složité do nich tlačit, na což jsme bohužel sílu neměli.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): ,,V první třetině byla vidět na domácích velká chuť zápas vyhrát. Měli jsme problémy s jejich rychlostí, vytvořili si na nás spoustu šancí. V bráně nás výborně podržel brankář Jakub Štěpánek. Co se vytváření šancí týče, tak jsme za soupeřem rozhodně nezaostávali. Utkání bylo hodně otevřené, až to bylo mimo naše představy o venkovních duelech. Ve druhé části se přes branku Energie hra srovnala. Zabrali jsme směrem dopředu a proměnili jsme vytvořené příležitosti. Ve třetí dvacetiminutovce se také hrálo vyrovnaně a zápas klidně mohl skončit vítězstvím domácích, nebo dělbou bodů. Za bodově vydařený první souboj v sezoně jsme rádi. Hráli jsme i dobře takticky. Po gólu na 4:2 už měli domácí těžké dostat se zpátky do zápasu.“