Úvod do CHL nevyšel, Oceláři podlehli i Tappaře

02.09.2018 · Michal Samiec
Bohužel bodově nedopadlo ani druhé domácí střetnutí nové sezóny hokejové Ligy mistrů. Utkání s finským vicemistrem rozhodla brankově bohatá druhá třetina. Diváci ve WERK ARENĚ viděli sedm branek, ale pouze jedinou do sítě Heljanka v brance Tappary. Tato pasáž zápasu rozhodla o tom, že tři body putují na konto hostujícího týmu.
CHL2, neděle 2.9.2018
Tampere
2:8
Třetiny: 0:1, 1:6, 1:1  Branky a nahrávky: 38. Chmielewski (Roman Vlach, Dravecký), 47. Cienciala (M. Doudera, Polanský) – 19. Matti Järvinen (Malinen, Kemiläinen), 29. Matti Järvinen (Malinen), 29. Jasu (Kuusela, Jan-Mikael Järvinen), 31. Karjalainen (Kemiläinen), 32. Erkinjuntti (Kuusela), 34. Elorinne (Karjalainen, Záborský), 40. Elorinne (Rauhala), 43. Ojamäki (Rauhala). Rozhodčí: Štefík, Jeřábek – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 276. Střely na branku: 28:31. Střely mimo: 26:13. Zblokované střely: 12:5. Vhazování: 41:35. Průběh utkání: 0:6, 1:6, 1:8, 2:8.
HC Oceláři Třinec: Hamerlík (32. Hrubec) – M. Doudera, Krajíček, Matyáš, D. Musil, F. Haman, L. Kovář, Bartko – Martin Růžička, Marcinko, M. Kovařčík – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, Viedenský, Cienciala – Dravecký, Roman Vlach, Chmielewski – Hladonik.
Tappara Tampere: Heljanko – Vittasmaki, Rantakari, Mäntylä, Kemiläinen, Rautanen, Elorinne, Utunen – Erkinjuntti, Jan-Mikael Järvinen, Kuusela – Záborský, Malinen, Karjalainen – Rauhala, Jasu, Ojamäki – Levtchi, Matti Järvinen, Luoto – Tanus.

Úvodní třetina druhého zápasu skupinové fáze Champions Hockey League mezi Oceláři Třinec a Tapparou Tampere se nesla v poklidném duchu i tempu. Začalo se spíše opatrně – pro oba týmy bylo utkání velmi podstatné z hlediska dalších ambicí v letošním ročníku soutěže. Třinečtí začali porážkou doma s Djurgårdenem, Tappara asi také čekala, že přiveze z prvního zápasu v Hamaru více než jeden bod. Opticky měli možná v první dvacetiminutovce více ze hry domácí. Hráli dvě přesilovky, ale nedokázali využít ani vyloučení Luota, ani Rantakariho trest. Možná největší šanci první tercie měla Viedenského formace. Tři třinečtí útočníci pílili sami na jediného bránícího hráče Tampere a brankáře Heljanka, ale při kombinaci dostal Ondřej Kovařčík puk na špičku hole a když vracel puk do předbrankového prostoru, zkazil radost domácím brankář finského týmu.

Domácímu týmu se skóre otevřít nepovedlo, hosté z Tampere byli úspěšnější. Nejprve se v 16. minutě neprosadil Ojamäki. Ten při kombinaci svého týmu dostal puk do zakončení mezi kruhy, ale Hamerlík byl na místě. K prvnímu gólu svěřencům trenéra Rautakorpiho stačila jediná přesilovka a konkrétně 31 sekund z ní. Oceláři oslabení po vyloučení Draveckého začali důraznou hrou, nedostali však puk z pásma a dorážkou Malinenovy střely se z bezprostřední blízkosti prosadil Matti Järvinen. Pár sekund na to mohlo být na finské straně střídaček ještě veseleji, střelu najíždějícího Ojamäkiho skryl Hamerlík v rychlé lapačce.

Před nedělním zápasem chtěli fanoušci a hráči Třince velmi rychle zapomenout na třetí třetinu prvního zápasu s týmem ze Stockholmu. To ale ještě netušili, jak nepříjemný zážitek připraví domácím Tappara ve druhé třetině druhého duelu. Celkem střelcům finského vicemistra napadalo za záda Petera Hamerlíka a Šimona Hrubce šest puků! Všechno začalo třemi vyloučeními domácích hráčů mezi šestou a osmou minutou – v rozmezí 117 sekund šli za katr Vlach, Marcinko a Musil. Oceláři se sice 110 sekund dokázali ve třech bránit, pak ale dostali během čtvrt minuty dva góly a rázem byli v podobné depresi jako na konci pátečního střetnutí. Prosadil se nejprve z předbrankového prostoru Matti Järvinen a následně z rychlé akce dvou na jednoho Juhani Jasu.

Tím to ale nekončilo – během další půlminutky na přelomu jedenácté a dvanácté minuty navýšili hosté skóre na pětibrankový rozdíl ve svůj prospěch díky šikovné teči z předbrankového prostoru Jereho Karjalainena a opět precizně vykonané akce dva na jednoho, když střelcem byl tentokrát Antti Erkinjuntti. Po této brance měl Hamerlík dopracováno, ale i Hrubec měl těžký úvod. Inkasoval totiž po necelých dvou minutách na place. Z osy útočného pásma ho prostřelil Aleksi Elorinne. Oceláři se snažili vyvíjet útočnou aktivitu, ale neúspěšně – jako například při situaci Růžičky s Marcinkem na jediného beka při oslabení po vyloučení Polanského. Domácí gólu ale přeci jen docílili – nejdůraznější před brankářem Heljankem byl Aron Chmielewski. Třinečtí si ale gólem zlepšenou náladu do šatny nepřenesli. V závěrečné minutě špatně střídali a vznikla z toho situace tří na jednoho, kterou hosté precizně vykonali a gól vstřelil Aleksi Elorinne.

Třetí třetina začala v podobném duchu, jako skončila prostřední hrací doba. Domácím evidentně hole svazovala nervozita a ztracené sebevědomí po inkasovaných brankách, naopak hosté z Tampere si počínali sebevědomě a chladnokrevně. Patrné to bylo při osmé brance, kdy hráči Tappary získali kotouč, Rauhala ho rychle dal Niko Ojamäkovi na kruh na střelu z první a ve třinecké síti se třepotal osmý puk. Naopak v sedmé minutě závěrečné třetiny jeli domácí tři na jednoho a Ondřej Kovařčík podal důkaz, že to nelepilo – touš poslal do sítě na brankou Heljanka. Pár momentů nato navštívila třinecký stadion ještě drobná radost. Střelou od modré využil přesilovku David Cienciala a bylo to 2:8. Třináct minut před koncem tento zásah z početní výhody stanovil konečný výsledek zápasu.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "V první řadě bych chtěl poděkovat fanouškům, že za námi stáli i za takového stavu. Dnes i v pátek nás pořád podporovali a toho si vážíme. Zápas rozhodly přesilovky. Prvních deset minut jsme hráli velmi dobře, pak jsme dostali ke konci první třetiny gól v oslabení. My jsme předtím svoje přesilovky nevyužili, hráli jsme je velmi složitě. Věci, které jsme udělali ve druhé třetině, se nemůžou stát. Z toho pramenily další přesilovky, které soupeř využil. Dostal se tím na koně a už ho bylo těžké zastavit."