Tygr zkrocen Ocelářem aneb Liberec versus Třinec 2:6!

19.01.2014 · Martin Stebel
Výborná práce! Hokejisté Třince letos poprvé zvítězili s Libercem a vezou do Werk arény cenné tři body. Pod Ještědem se zrodil jednoznačný výsledek 6:2. Branky Slezanů stříleli především hráči, kterým příjmení začíná písmenem "R". Hned dvakrát se prosadil Martin Růžička, jednou se trefili Adam Rufer, Vladimír Roth a taky Daniel Rákos. Definitivní pojistku stanovil šest minut před koncem Jiří Polanský.
40., neděle 19.1.2014
Liberec
2:6
Tipsport aréna Liberec
Třetiny: 0:2, 2:3, 0:1  Branky a nahrávky:: 24. Nedvěd (Gřegořek), 27. Nedvěd (Vampola) – 6. Rufer (Květoň, Peterek), 10. Růžička (Roth, Trončinský), 38. Roth (Nosek), 40. Rákos (Růžička), 40. Růžička (Rákos), 55. Polanský (Polák) Vyloučení: 7:10 Využití: 1:2 V oslabení 0:2 Rozhodčí: Pešina, Horák – Bádal, Lučan Diváci: 5598 Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:6 Střely na branku: 32:35 Hráči utkání: Petr Nedvěd – Martin Růžička
Schwarz – Čutta, Gřegořek, Výtisk, Vitásek, Čakajík, Hunkes, Voráček – Bulíř, Nedvěd (C), Vampola – Víšek, Bulík, Bartek – Vlach, Urban, Valský – Zacha, Filippi, Jass
Hrubec – Galvas, Roth, Linhart, Trončinský, Krejčí, Nosek, Kania – Polák, Polanský, Martin Růžička – Rákos, Bonk (C), Orsava – Rufer, Peterek, Květoň – Foltýn, Matuš, Hrňa

Po jednozápasové absenci hájil třineckou svatyni znovu Šimon Hrubec. V sestavě Ocelářů se neobjevil nejlepší střelec Martin Adamský, jehož trápily střevní potíže. Hned v úvodu utkání pod Ještědem měli více ze hry hosté, kteří mohli jít do vedení během vlastního oslabení v polovině druhé minuty - David Květoň ovšem nezamířil přesně. Skóre se mohlo změnit začátkem čtvrté minuty, kdy liberecký Schwarz neudržel v lapačce kotouč a po menší skrumáži se puk vyšoural těsně kolem pravé tyče.

Oceláři šli do zaslouženého vedení na začátku šesté minuty. Adam Rufer nahodil z ostrého úhlu puk na domácí klec, po několika odrazech se k němu kus černé gumy vrátil a třinecký forvard ho hbitě zastrčil do odkrytého koutu brány - 0:1! Jeho branka byla pro Oceláře extraligovou trefou s pořadovým číslem 100 v letošní sezoně. Bílí Tygři mohli vyrovnat v polovině osmé minuty, kdy Martin Bartek upaloval nehlídaný do pásma soupeře, vypálil ještě než se k němu stihl dostat obránce, ovšem střela mu příliš nesedla a vyprášil pouze Hrubcův beton.

Severočeši se dopouštěli mnoha faulů a brzy přišel trest. Ve dvojnásobné přesilovce putoval kotouč mezi hokejkami Trončinského a Rotha až k Martinovi Růžičkovi, jenž z velkého úhlu prudkou pumelicí optimálně trefil odkryté místo u bližší tyče - 0:2! Začátkem dvanácté minuty se připomenul liberecký kapitán Petr Nedvěd, který se ocitl úplně volný těsně vedle pravé tyče. Puk však namířil pouze do Šimona Hrubce. Z první třetiny stojí za zmínku i další možnost Davida Květoně, kterému nabíjel Vladimír Roth. Marek Schwarz ovšem tentokrát vytasil znamenitý zákrok.

V úvodu prostředního dějství měli lepší pohyb domácí, z čehož rezultovaly nedovolené zákroky hostů. Ve 24. minutě hrál Liberec přesilovku 5 na 3, kterou poměrně rychle využil Petr Nedvěd, jenž s pukem jednoduše najel do pásma a přesnou střelou z levého křídla vyhnal pavouky z rohu Hrubcovy branky - 1:2! Převahu Tygrů dokumentovala také šance ze 26. minuty, kdy Urban s Vampolou jeli dva na jednoho, první jmenovaný svému spoluhráči milimetrově přihrál, ovšem Vampola skvělou pobídku odmítl, když branku minul.

Vyrovnáno bylo na konci sedmadvacáté minuty, kdy se znovu prosadil člen olympijského kádru české reprezentace Petr Nedvěd. Ten se s kotoučem nijak nemazlil a trefil podobné místo, jako při své úvodní trefě. Gólman Ocelářů byl proti jeho dělovce bezmocný - 2:2! V polovině základní hrací doby se prezentoval extřinecký zadák Petr Gřegořek, jehož nahození od modré tečovalo hned několik hokejistů, puk však těsně minul bránu.

Ve 33. minutě měli hosté k dispozici druhou početní výhodu. Před Markem Schwarzem bylo velmi horko, ale domácí gólman si s několika nadějnými pokusy Slezanů dokázal poradit. Velké věci se udály v samotném závěru druhé části. Libereckou arénou se prohnalo pravé ocelářské ofenzivní tornádo! Nejprve v další přesilovce pěti proti třem nekompromisním projektilem pod horní tyč Schwarzovy klece skóroval Vladimír Roth - 2:3!

V poslední minutě prostřední části hráli Oceláři v oslabení, ale paradoxně se hned dvakrát gólově vyjádřili! Nejdříve domácí obraně utekl Martin Růžička, který byl v samostatném úniku faulován, ale z následné dorážky měl usnadněnou práci dojíždějící Daniel Rákos - 2:4! Pouhých třináct vteřin poté se odehrála další hrubka liberecké defenzivy a Daniel Rákos duchapřítomně bekhendem vrátil touš před branku pro zcela nekrytého Martina Růžičku - 2:5!

Třetí dějství zahájili lépe Tygři, ale jejich územní převaha byla spíš jen platonického charakteru. Ve 45. minutě se v samostatném úniku ocitl kanonýr Martin Bartek, ale třineckou branku vůbec netrefil. Krátce poté se neujala ani střela Jana Víška, kterého vychytal spolehlivý Hrubec. Domácí měli několik přesilových her, ale Oceláři se bránili velice statečně a na hranici sebeobětování.

Brankou neskončila ani obrovská skrumáž před třineckou brankou v minutě číslo 52. Z protiútoku mohl rozhodnout rychlonohý Jakub Orsava, který nejprve orazítkoval tyč a z dorážky znovu zaměstnal libereckého brankáře. V čase 54:03 o majitelích tří bodů definitivně rozhodl Jiří Polanský, který po přiťuknutí od Vojtěcha Poláka krásnou ránou zápěstím zpoza kruhů poněkud překvapil Marka Schwarze mezi betony - 2:6!

Utkání se poté dohrálo v poklidném tempu i atmosféře. Konečné resumé tedy zní: Liberec - Třinec 2:6.

Pavel Hynek (Bílí Tygři Liberec): "Gratuluji Třinci k vítězství, zaslouženě vyhráli. Z naší strany byla špatná první třetina a vůbec vstup do zápasu. Chyběl nám pohyb, agresivita v osobních soubojích. Ve druhé třetině jsme se zvedli, do stavu 2:2 jsme to odehráli výborně, vrátili jsme se do zápasu. Bohužel v oslabení ve třech to začalo zase špatně a následně v naší přesilovce. Tam jsme si zápas prohráli. Nemůžeme hrát doma třikrát ve třech, vždy kolem minuty třicet. To prostě nejde."

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): "Myslím, že dnešní zápas byl z naší strany dobře odehraný. Měli jsme dobrý pohyb, vytvořili jsme si vedení 2:0. Když nás Liberec ve druhé třetině zmáčkl a dotáhl na 2:2, tak to vypadalo, že to bude drama. Nám se ale povedly výborné góly v oslabení a řekl bych dost nečekaný zvrat v závěru druhé třetiny. Znovu jsme odskočili. Pak už se Liberec musel tlačit dopředu, to nám vyhovovalo. Zápas jsme si už ohlídali a odvážíme si nesmírně cenné tři body."