Těsná prohra v Hradci, Oceláři vyšli naprázdno

19.02.2016 · Daniel Ježek
K šestačtyřicátému kolu hráči s dráčkem na hrudi zajížděli na led hradecké FORTUNA arény. Ocelářům se povedlo zásluhou Zbyňka Irgla v osmnácté minutě otevřít skóre duelu, ve druhé třetině ale Honejsek hattrickem otočit vývoj. Slezanům svitla naděje po trefě Daniela Rákose z úvodní minuty poslední dvacetiminutovky, vyrovnat už se jim ale nepovedlo. Tři body zůstávají v Hradci Králové.
46.kolo, pátek 19.2.2016
Mountfield HK
3:2
Třetiny: 0:1, 3:0, 0:1  Branky a nahrávky: 23. Honejsek (Dej, Bednář), 25. Honejsek (Ihnačák, Červený), 28. Honejsek (Bednář) – 18. Irgl (Dravecký, Stehlík), 41. Rákos (Plíhal). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 187. Střely na branku: 30:24. Zblokované střely: 15:16. Hity: 13:8. Vhazování: 32:23. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.
Svoboda – Pláněk, Plášil, K. Pilař, Čáp, Dietz, Vašíček, Hronek – Köhler, Bednář "C", Dej – Honejsek, Ihnačák, Červený – Kudrna, Knotek, Šimánek – Bulík, Vantuch, Courchaine.
Hamerlík – Nosek, Linhart, M. Doudera, Galvas, Slovák, Jank, Stehlík – Irgl "C", Kopecký, Dravecký – Rákos, Plíhal, Svačina – Tybor, Polanský, Adamský – Matuš, Hrabal, Jašek.

Zápas mezi Třincem a Hradcem chytil hned od začátku slušné tempo. Do první větší příležitosti se dostal Antonín Honejsek, kterého našel Jaroslav Bednář. Útočníkovi s číslem sedmaosmdesát na zádech však puk při zpracování uskočil a před Hamerlíkem byl pak na poslední chvíli zblokován. Chvíle mladého forvarda ale měly teprve přijít.

Oceláři dostali jako první možnost hrát přesilovou hru. V ní se Východočeši dlouho dobře bránili a soupeře nepouštěli do větších šancí. V závěru početní výhody se i přesto dostal ke střele od modré Milan Doudera a Svoboda jeho ránu vůbec neviděl. Přesto se Mountfieldu podařilo hrozící nebezpečí odvrátit a udržet tak bezbrankový stav i za přispění trochy štěstí.

Lvi si vytvořili v závěru první části tlak, byl to však soupeř, který otevřel skóre. Zbyněk Irgl dostal ve středním pásmu přihrávku od Draveckého, vjel do třetiny, udělal kličku na pravou stranu a střelou na vzdálenější tyč nedal Svobodovi šanci – 0:1. Hradec ještě zahrozil z několika příležitostí, ale vyrovnávací branky nedocílil, a tak si Oceláři nesli do kabin nejtěsnější možný náskok.

Na začátku druhé třetiny dostali poprvé příležitost v podobě početní výhody hráči Lvů. Tu bleskově využili a srovnali krok. Bednář vypálil od modré, Hamerlík jeho střelu vyrazil, ale pouze na hůl Deje, jenž puk rychle přeposlal Antonínu Honejskovi, který už neměl problém ho umístit do odkryté svatyně Ocelářů a zahájit tak svůj famózní večer.

Východočeši v náporu pokračovali i nadále. Jejich aktivní napadání přineslo signalizovanou početní výhodu i zisk kotouče, který se po akci Ihnačáka dostal znovu k Antonínu Honejskovi, jehož první pokus ještě fantasticky vyrazil brankář Třince. Na dorážku už ale nestačil a mladý útočník tak svými dvěma brankami otočil zápas.

Dravé křídlo však nemělo dost. Hradečtí se díky faulu Irgla dostali znovu do přesilovky. Antonín Honejsek v ní dostal přihrávku na útočnou modrou, vřítil se do pásma takovou rychlostí, že mu nikdo nestačil a Hamerlíka překonal nádhernou kličkou do forhendu – 1:3. Svůj čistý hattrick tak zkompletoval za pouhých pět minut a pět vteřin! Oceláři působili ve zbytku periody jako opaření a mohli být rádi, že Východočeši rozdíl ve skóre ještě nenavýšili.

Jako by se však hráči Mountfieldu po přestávce v kabině zapomněli. Na začátku třetí třetiny si zbytečně zkomplikovali situaci, když nevyhodili puk z pásma. Toho využil Plíhal, který od modré poslal puk na Svobodovu branku. Daniel Rákos, stojící před hradeckým gólmanem, kotouč dokázal tečovat – 3:2.

Třinec vycítil šanci na srovnání a svou aktivitou na ledě to dával citelně znát. Radoslav Tybor uháněl s Martinem Adamským do situace dvou na dva. Prvně jmenovaný chtěl svému kolegovi kotouč přeposlat, ale oba obránci padli do přihrávky a nenechali ji tak projít k cíli.

Možnost rozhodnout utkání dostal Rudolf Červený, který měl po faulu Galvase příležitost v podobě trestného střílení. Rychle se rozjel, zamíchal kotoučem, ale branku svou ranou minul. Závěr zápasu přinesl krásný hokej, kde se střídaly šance na obou stranách. Oceláři téměř ani nestihli zkusit power-play, ze které ale gól nevytěžili.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Třinec vstoupil do zápasu dobře. Hodně nás napadal, měli jsme problémy vůbec se dostat ze třetiny. O přestávce jsme si k tomu něco řekli a myslím, že jsme potom začali napadat a dostali soupeře pod tlak. Co se nám povedlo, byly přesilovky, ve kterých jsme dali rozhodující góly. Hned na začátku třetí třetiny jsme si to zbytečně zkomplikovali, dali jsme soupeři impuls k tomu, aby mohl zvrátit zápas. Ale naštěstí jsme to doválčili do konce.

Jiří Dopita (HC Oceláři Třinec):
Odehráli jsme velice slušnou první třetinu. Pak jsme ale měli zkrat pět minut ve druhé třetině, kdy jsme domácím dali dva góly úplně zadarmo. To ovlivnilo celé utkání. Třetí třetinu byla hra vyrovnaná, až v závěru nás podržel Peter Hamerlík. Snažili jsme se hrát víc do útoku, v obraně jsme měli díry a domácí mohli rozhodnout, měli pár velice dobrých šancí. Ale utkání jsme si opravdu prohráli během těch pěti minut ve druhé třetině.