Start Spengler Cupu: Oceláři padli s Kanadou

26.12.2019 · Martin Stebel, foto: KEYSTONE/Gian Ehrenzeller, #SpenglerCup
Zahajovací střetnutí skupiny Cattini na slavném Spenglerově poháru v Davosu přineslo úspěch Kanadě. Výběr z krajiny javorového listu dokázal porazit Oceláře především zásluhou hattricku Kevina Clarka 4:1. Jedinou trefu českých šampionů obstaral ve druhé části Aron Chmielewski. Druhé utkání turnaje čeká třinecké hokejisty hned v pátek 27.12., kdy od 20:15 hodin změří síly s domácím Davosem.
1. záp. sk. Cattini, čtvrtek 26.12.2019
Team Canada
Eisstadion Davos
Třetiny: 0:1, 1:2, 0:1  Branky a nahrávky: 29. Chmielewski (D. Musil, Adamský) – 6. Versteeg (Jeffrey, Tambellini), 23. Clark (Noreau, Tambellini), 28. Clark (Mitchell), 59. Clark. Rozhodčí: Lemelin, Wiegand - Kovacs, Progin. Střely na branku: 28:37. Buly: 24:38. Vyloučení: 6:2. Využití: 0:2. Diváci: 6006. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4.
HC Oceláři Třinec: Kváča (Štěpánek) – Gernát, M. Doudera, Galvinš, D. Musil, Zahradníček, Haman, M. Adámek – Dravecký, Marcinko, M. Stránský – Martynek, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský, Polanský, Chmielewski – Hrňa, Novotný, Szturc.
Team Canada: Fucale (Tomkins) – Noreau, MacDonald, A. Grant, Wiercioch, Postma, Maione, Mitchell – Clark, Jeffrey, Versteeg – Fehr, Maxwell, DiDomenico – Jooris, Desharnais, Winnik – Danforth, Tambellini, Upshall – Faille.

Do úvodního vystoupení na prestižním turnaji vstoupil český mistr s Petrem Kváčou mezi třemi tyčemi. Hned v první minutě zahrozil Ondřej Kovařčík, ale po obkroužení branky trefil jen kanadského brankáře Zacha Fucala. Chvíli poté musel vytasit zákrok také třinecký gólman, Kváča si ale proti dorážce Granta věděl rady. Výběr ze země javorového listu zhodnotil hned svou první přesilovku. V závěru převahy dostal na levém kruhu mnoho místa Kris Versteeg a tvrdou ránou ke vzdálenější tyči otevřel skóre.

V dalším průběhu úvodního dějství nepůsobili Oceláři špatným dojmem, ale kanadský výběr nepouštěl svěřence Marka Zadiny do prostoru před svou brankou. Zástupci české extraligy to proto museli zkoušet častým nahazováním puků od modré čáry, ale skóre už po dvaceti minutách zůstalo příznivější pro favorizovaný tým z kolébky hokeje.

Kanada znovu udeřila na startu druhé části a také tentokrát to bylo v přesilovce. Už se zdálo, že Oceláři mohutný tlak ustojí, ale nahození Nereau před Kváčou nenápadně a přesně tečoval Kevin Clark. Aby špatných zpráv pro třinecké nebylo málo, v čase 27:01 už soupeř měl třígólový náskok. Přečíslení dva na jednoho dokonale využil znovu rodák z Winnipegu Kevin Clark, kterému puk optimálně načasoval do poloopuštěné svatyně Ian Mitchell.

Odpověď Ocelářů ovšem naštěstí přišla velmi brzy. V polovině 29. minuty odvedl výtečnou práci David Musil, jehož nahození mezi kruhy precizně trefil ze vzduchu Aron Chmielewski a kotouč ideálně zaplul do horní části kanadské svatyně. Třinečtí si i nadále vytvářeli šance a měli evidentní snahu o kontaktní branku. Do zakončení se v úniku řítil Matěj Stránský, jenže ve finální fázi mu defenziva soupeře "ukradla" puk a produktivní útočník tak Fucala nakonec ani neohrozil.

Také v posledním dějství měli Oceláři optickou převahu. Tu se snažili potvrdit gólem v přesilovce, ve které několikrát zkoušel z křídla skórovat Hrňa. Potřebné štěstí chybělo také Draveckému, jenž skoro až trestuhodně neuklidil puk do odkryté branky. V další početní převaze byl blízko veterán Martynek, jenž poctivě pracoval před brankovištěm, ale nadvakrát se mu nepovedlo posunout puk mezi gólmanovými betony.

Třinečtí v závěru zariskovali a zkusili hru bez gólmana. Javorové listy ovšem vyhrály buly a dostali se do útočné zóny. Razítko na výhru favorita dal střelou do prázdné klece Kevin Clark, který tak završil hattrick. Vstup do turnaje tedy Ocelářům nevyšel podle představ, ale hned v pátek večer mohou složit úspěšný reparát proti domácímu Davosu.

Ohlasy trenérů

Jiří Raszka (HC Oceláři Třinec): "Viděli jsme hokej ve vysokém tempu, Kanaďané potvrdili to, co jsme očekávali. Byla tam velká přímočarost, skvělé bruslení, individuální kvality. Náš výkon ovlivnila oslabení. Nebudeme si nic nalhávat, některé fauly byly zbytečné. Oslabení nás stojí spoustu sil, hráči jsou pak přetížení. Do budoucna se toho musíme vyvarovat. V poslední části jsme se s tempem hry srovnali, vytvářeli jsme si šance, kluky jsme nabádali k tomu, že zápas je stále hratelný. Dařilo se nám soupeře napadat už v útočném pásmu, získávali jsme kotouče a měli šance. Bohužel dvakrát netrefíme skoro prázdnou klec, jednou to gólman vezme z brankové čáry. Tohle nás musí mrzet. Jsem přesvědčen o tom, že při hře pět na pět jsme byli Kanadě většinou vyrovnaným soupeřem. Pokud zítra proti Davosu udržíme lepší disciplínu a nebudeme chodit na trestnou, můžeme uspět!"
Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno