Sedmá fajfka – Oceláři stále neporaženi!

15.11.2020 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři již v první desetiminutovce dali dvěma brankami Ondřeje Kovařčíka solidní základ další extraligové výhře – již sedmé v sedmém utkání tohoto ročníku. Zlínu se už v dalším průběhu utkání nepodařilo ani jednou vyrovnat, naopak další branky Ocelářů přidali Stránský, Vrána a Zadina.
18.kolo, neděle 15.11.2020
5:2
Třetiny: 2:1, 1:0, 2:1  Branky a nahrávky: 5. O. Kovařčík (Jašek), 8. O. Kovařčík (Jašek), 32. M. Stránský (Kundrátek, Galviņš), 49. P. Vrána (Gernát, Martin Růžička), 60. F. Zadina (Miloš Roman) – 9. Honejsek (Šlahař), 58. Gazda (Honejsek, D. Řezníček). Rozhodčí: R. Svoboda, Pražák – J. Svoboda, Malý. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Hráno bez diváků. Střely na branku: 41:19 Střely mimo: 15:5. Zblokované střely: 15:11. Hity: 9:11. Vhazování: 35:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Galviņš, Kundrátek, Jaroměřský – Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský – Chmielewski, Marcinko, F. Zadina – O. Kovařčík, Jašek, M. Kovařčík – Dravecký, Miloš Roman, Hrehorčák – Hrňa.
PSG Berani Zlín: Huf – D. Nosek, D. Řezníček, Žižka, Ferenc, Gazda, Suhrada, Matyáš Hamrlík – Ondráček, Fryšara, Köhler – Šlahař, Honejsek, Z. Okál – Karafiát, Herman, Václavek – Dobiáš, P. Sedláček, Kubiš.

Zlínští trenéři poslali do branky při prvním extraligovém setkání s třineckými Oceláři v této sezóně Daniela Hufa, který proti Třinci zazářil v letním Generali Česká Cupu. V utkání, které se hrálo v polovině srpna, byl na domácím ledě při výhře 4:0 pod palbou, ale dokázal vychytat čisté konto. Hufovo kouzlo ale příliš dlouho nefungovalo. Do vedení sice mohli jít hosté, když v páté minutě před vlastní brankou zazmatkoval Zadina, ale Kubiš jeho chybu nepotrestal. Udeřilo na druhé straně. Michal Kovařčík získal v obranném pásmu puk a následnou akci dva na jednoho domácí zakončili po ose Ondřej Kovařčík – Jašek – Ondřej Kovařčík. Jednobrankové vedení Třince trvalo ale jen zhruba dvě minuty, pak první brankou psychicky povzbuzený Ondřej Kovařčík využil odrazu od Žižkovy brusle a poslal puk zpoza branky mezi nohama bezmocného Hufa do zlínské branky podruhé.

Dvoubrankové vedení Ocelářům vydrželo ale pouhých 58 sekund. Poté střílel z pravé strany Šlahař, jeho střelu vyrazil brankář Štěpánek na levé křídlo z pohledu útočícího Zlína, odkud poslal kotouč nekompromisně pod horní tyč Antonín Honejsek. Ve třinácté minutě bylo k vidění první vyloučení zápasu. Faulem se provinil Suhrada, ale domácí svou přesilovku nesehráli moc dobře. Šance se urodila až bezprostředně po jejím skončení, kdy Stránský zpoza branky vybídl ke skórování Růžičku a jeho střelu lemem lapačky vytěsnil brankář Huf. Zlínští si do konce první třetiny vynutili dva fauly domácích. První přesilovku sehráli ještě celou v úvodní třetině. Nebezpeční v ní nebyli, vyložená šance se neurodila. Druhá početní převaha se téměř celá přenesla do prostřední hrací doby, Gernát byl totiž vykázán dvě sekundy před první sirénou.

Hosté nevymysleli ve své druhé přesilovce nic. Na druhé straně, poté, co se Třinečtí vzpamatovali z početní nevýhody, kombinoval pohledně Zadina s Jaškem. Druhý jmenovaný dal kmenovému forvardovi detroitských Red Wings puk před odkrytou branku, ale kanonýr aktuálně ve třineckých službách nedokázal přes ruku zakončit. V šesté minutě měl druhou přesilovku v zápase i Třinec, ale ani domácí v početní výhodě nic nevytvořili. Gól padl až ve dvanácté minutě druhé třetiny, kdy na levém křídle převzal od Kundrátka puk Matěj Stránský, navedl si jej na osu kluziště, odkud překonal Hufa střelou do jeho protipohybu. Následně hráli další přesilovku hosté ze Zlína, ale opticky byli aktivnější početně znevýhodnění domácí hráči, kteří většinu oslabení strávili mimo svou obrannou třetinu. Do konce druhé dvacetiminutovky mohlo několik diváků z řad žurnalistů sledovat výraznou převahu domácích hráčů. Nejlepší úsek byla zhruba minuta v pásmu v podání první pětky Ocelářů a největší šanci zaznamenal Martin Růžička, který si sjel před Hufa na osu kluziště, puk mu dal rychle po objetí branky Stránský. Ve druhé části hry však padla jediná branka.

Zhruba po sto sekundách měl jít na dvě minuty zlínský Žižka, ale zároveň se nešťastně srazil se svým spoluhráčem Sedláčkem. Ten utrpěl zranění a při cestě na střídačku za sebou zanechal krvavou stopu, kterou bylo třeba odstranit. Přesilovka Třince tak byla zhruba o pět minut zpožděná. Výsledek početní převahy domácích hokejistů byl podobný jako v předchozích případech, tedy nula na kontě vstřelených gólů. Podobně jako při další početní převaze zhruba o devadesát sekund později. Gólu se domácí dočkali v deváté minutě, když křížnou přihrávkou od pravého hrazení vybídl ke skórování do prázdné branky kapitána Petra Vránu.

V desáté minutě se objevil na ose kluziště do útočného pásma osamoceně najíždějící Marcinko, s přímou střelou ale neuspěl. V polovině dvaapadesáté minuty si jako Alberto Tomba v nejlepších letech projel mezi brankami tvořenými zlínskou obranou až před Hufa Stránský. Neměl nakonec prostor zakončit do branky, ale při akci byl faulován a byla k vidění další přesilovka. Opět neúspěšná – vypadalo to, že aktuálně nejlepší extraligový tým v přesilovkách dnes neměl svůj den. Následně byla k vidění pasáž několika vyloučení – během minuty šli ven hostující Honejsek, domácí Vrána a Růžička. Hosté nevyužili přes minutu přesilovky proti třem, ale prosadili se v klasické početní výhodě, když propašoval puk pod rukou brankáře Štěpánka zakončením z mezikruží Daniel Gazda. Domácí aktivním závěrem nedali hostům šanci odvolat brankáře a tlačit v power play, naopak půlminutu před koncem pečetil sedmou výhru v sedmém zápase Filip Zadina.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Čekali jsme těžké utkání, se Zlínem vždy hrajeme vyrovnané zápasy. Poctivě jsme se připravili, do utkání jsme měli výborný vstup a vedli 2:0. Hosté se pak dostali zpátky do zápasu. Ve druhé a třetí třetině jsme hráli opravdu dobře. Kluci byli silní na puku, měli dobrý pohyb. Vítězství je zasloužené. Program je hodně náročný, hrajeme ob den. Do toho i nějaké cestování, kluci jsou ale dobře připravení. Zatím si myslím, že to zvládají dobře."

Martin Hamrlík (PSG Berani Zlín): "Třinec vyhrál zcela zaslouženě. Kašíka jsme nechali odpočinout v tom náročném programu. Padlo to na nás, nejezdily nám nohy, domácí vyhráli zaslouženě. Situaci kolem zraněných hráčů budeme zjišťovat v pondělí, vypadá to ale, že se nikdo nevrátí. Navíc po zápase asi budeme mít další dva zraněné."