Prvním finalistou se stává reprezentace Kanady

30.12.2018 · Michal Samiec, FOTO: KEYSTONE-SDA/Melanie Duchene
DAVOS: Hokejisté Kanady vyhráli i druhé utkání s Norimberkem a postupují do finále Spenglerova poháru. Kanaďané se v závěrečném utkání turnaje, v němž se rozhodne o vítězi nejstaršího hokejového turnaje světa, představí počtvrté za sebou, přičemž předcházející tři pokusy byly z jejich pohledu úspěšné.
1. semifinále, neděle 30.12.2018
Team Canada
Norimberk
4:2
Vaillant Arena
Třetiny: 3:0, 1:1, 0:1  Branky a nahrávky: 8. Emmerton (Boychuk, Fabbro), 10. Boychuk (Emmerton), 13. Boychuk (M. Noreau, Micflikier), 23. DiDomenico (Ebbett, M. Noreau) – 32. D. Weiss (Pföderl, T. Gilbert), 56. Buck (Bender, Pföderl). Rozhodčí: Stricker, Wiegand – Castelli, Progin. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 300 (vyprodáno). Střely na branku: 33:17. Průběh utkání: 4:0, 4:2.
Team Canada: Fucale – Quincey, Fabbro, Wiercioch, Bieksa, Després, M. Noreau, Curran – DiDomenico, Ebbett, D’Agostini – Micflikier, Emmerton, Boychuk – Knelsen, D. Moore, Lapierre – Winnik, Mitchell, Cracknell – Gagnon.
Thomas Sabo Ice Tigers: Treutle – Festerling, Aronson, Mebus, Lalonde, M. Weber, T. Gilbert, Bender, Jurčina – Bast, Buck, Bassen – Pföderl, D. Weiss, P. Reimer – Mieszkowski, Acton, Chris Brown – Fox, Lerg, Segal.

První třetina prvního semifinále 92. ročníku Spenglerova poháru mezi reprezentací Kanady složené převážně z hráčů ze švýcarské ligy, jiných evropských soutěží nebo nižších zámořských lig nabídla dominantní výkon kanadských hokejistů, výraznou střeleckou převahu a tři branky v síti týmu Thomas Sabo. Faktem je, že se střetly dva týmy s velmi různorodým programem na turnaji – zatímco Kanada jako vítěz skupiny měla luxus volného dne mezi každým svým zápasem, hráči z Norimberku nastoupili do čtvrtého utkání ve čtvrtém dni. Skóre otevřel v osmé minutě po krásné rychlé kombinační akci z předbrankového prostoru Cory Emmerton, když dokázal přehodit beton Treutleho. Na dva nula zvýšil o dvě a půl minuty později z podobné akce Zach Boychuk, který si oproti první brance vyměnil role s Emmertonem. Třetím gólem uzavřel střelecký účet první třetiny opět Zach Boychuk, který tečoval bombu Noreaua od modré.

Ve druhé části hry Kanada nejprve navýšila skóre po prvním vyloučení v utkání. Obránce Ledových tygrů Mebus byl vyloučen za podrážení a hned po 13 sekundách přesilovku využil Chris DiDomenico, jehož přihrávku z rohu hřiště do předbrankového prostoru si do vlastní branky srazil obránce Festerling. Norimberk se nenechal zahanbit a také využil přesilovku. V polovině zápasu byl vyloučen Wiercioch a o minutu později střelou po ledě mezi Fucaleho betony otevřel gólový účet Norimberku v zápasu Daniel Weiss. Druhá polovina druhé třetiny byla z pohledu norimberského týmu poměrně dobrá – hráči v bílých dresech, v nichž jako formální hosté nastoupili, měli několik dobrých střeleckých pozic, asi největší šanci neproměnil obránce Bender. Ten dostal přímo do své pozice přihrávku z obranného pásma, když skončil jeho trest a vrátil se na led. Nájezd ale neproměnil a nesnížil tak tříbrankovou ztrátu.

Závěrečná třetina již o osudu zápasu nerozhodla. Kanada si hlídala nabytý náskok, a přestože Norimberk vypadal, že jim ani během dvanácté třetiny hry ve čtvrtém dnu nedocházejí síly, na víc než snižující branku se už hráči Ice Tigers nezmohli. Na začátku šestapadesáté minuty střelou z levé strany propálil brankáře Fucaleho Brandon Buck. V samotném konci utkání se ještě Norimberští rozhodli odvolat brankáře a hráli zhruba dvě minuty s odkrytými zády, gól už nepadl a to ani na jedné straně. Kanada tak postupuje počtvrté v řadě do finále, připomínám, že předchozí tři ročníky slavného turnaje javorové listy vyhrály!