První letošní regionální derby pro Vítkovice

17.09.2019 · Martin Stebel
Zahajovací moravskoslezské derby letošního ročníku Tipsport extraligy dopadlo pozitivně pro Vítkovice. Oceláři sice v průběhu třetí dvacetiminutovky vedli na ledě ostravského soupeře už 3:1, ale nadějný náskok neudrželi a domácí díky rychlému obratu v závěrečných minutách slaví tři body. Další utkání čeká svěřence Václava Varadi ve čtvrtek, kdy se představí na ledě Sparty.
33.kolo, úterý 17.9.2019
4:3
Ostravar aréna
Třetiny: 0:1, 1:0, 3:2  Branky a nahrávky: 29. Lakatoš (Bukarts, Šidlík), 56. Kurovský (Vopelka), 58. Bukarts, 60. Dej (Bukarts) – 14. Marcinko (Hrňa, Gernát), 41. P. Vrána (Chmielewski, Stránský), 53. Marcinko. Rozhodčí: Pešina, Hejduk - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 5699. Střely na branku: 36:41. Zblokované střely: Hity: 13:10. Vhazování: 34:39. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 4:3. Nejlepší hráči: Miroslav Svoboda – Petr Vrána.
HC Vítkovice Ridera: Svoboda – Gregorc, Trška, Šidlík, Krenželok, Výtisk, Kvasnička, Černý – Bukarts, Š. Stránský, Lakatoš – Kurovský, Vopelka, Schleiss – Dej, Němec, Mallet – Baláž, Werbik, Guman
HC Oceláři Třinec: Bartošák – Galvinš, Musil, Doudera, Dravecký, Gernát, Haman, Hrachovský – Chmielewski, Vrána, M. Stránský – Novotný, Marcinko, Hrňa – Adamský, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Hladonik, Kofroň

Do prvního letošního derby Oceláři vstoupili bez zdravotně indisponovaného Tomáše Kundrátka. V obraně tak vypomohl univerzál Vladimír Dravecký, jehož místo ve druhé formaci obsadil Štěpán Novotný.

Od úvodních minut měli hosté více ze hry a pořádně zaměstnávali extřineckého gólmana Miroslava Svobodu. Do zakončení se postupně dostal Michal Kovařčík a krátce poté Novotný. V obou případech ovšem ve finální fázi scházel větší klid. Vítkovice zatlačily v přesilovce, kdy aktivitou hýřil především Roberts Bukarts. Dvě střely lotyšského forvarda z křídelních prostor ale nenašly správný cíl. Začátkem deváté minuty trestuhodně zahodil možnost Hrňa, který obdržel krásnou nahrávku od Doudery, ale neposedný puk nezkrotil.

Třinecký hráč s číslem 88 se tak rehabilitoval v úvodní početní převaze, kdy nakreslil přesný pas do předbrankového prostoru, kde kotouč jemně tečoval Tomáš Marcinko a skóre se tak poprvé překlopilo na stranu favorita. Ridera se po inkasovaném gólu osmělila, ale narážela na spolehlivého Bartošáka. Náskok hostů mohl být větší po šanci Chmielewského, jenže polský útočník ve výhodné pozici neuspěl.

Také start druhé třetiny byl ve znamení převahy Ocelářů. Trefit se měl především Petr Vrána, který po kombinační akci během přesilovky mířil před poloodkrytou svatyni hodně nepřesně. Logicky tak zafungovalo "nedáš-dostaneš". Defenziva hostů se rozevřela a poskytla prostor Dominiku Lakatošovi, který po Bukartsově nahrávce jel sám na branku a poslal puk svižně mezi Bartošákovými betony.

Ostravští hokejisté byli rázem jako polití živou vodou a nadále dělali mistrům pořádné problémy. Postupně se do střeleckých pozic dostali Kurovský či Schleiss, ovšem třinecký brankář působil velmi jistě.

Oceláři dokonale zaskočili svého rivala na startu třetí periody, kdy výtečně zapracoval Chmielewski, který od hrazení načasoval nahrávku pro Petra Vránu. Ten zachoval před Svobodou chladnou hlavu, potáhl puk do bekhendové strany a bezpečně zavěsil. V dalších minutách se hrál vyrovnaný hokej, vyložených šancí bylo jako šafránu. Diváci viděli tutovku až deset minut před poslední sirénou, kdy byl po nahrávce z rohu mezi kruhy zcela sám slovenský šikula Rastislav Dej, jenže Bartošák povyjel ze svého pracoviště, zmenšil střelecký úhel a vítkovického útočníka vychytal.

Oceláři trpělivě čekali na svou možnost a brzy se dočkali. Na modré čáře dostal nahrávku Tomáš Marcinko udělal několik temp a povedenou utaženou střelou zápěstím, která prošla mezi nohama obránce Gregorce, překonal Svobodu v čase 52:13 potřetí. Vítkovice ovšem nesložily zbraně a několik chvil poté snížily. Nejdříve se neujala příležitost Vopelky, jenže akce pokračovala a po objetí branky poslal duchapřítomně puk mezi tři tyče Daniel Kurovský.

Dvě minuty před koncem třetí části bylo srovnáno. Ridera zkusila hru bez brankáře, Roberts Bukarts z mezikruží nahodil puk na zadní mantinel, ten se odrazil před branku, kde lotyšský útočník nezaváhal. V závěru Oceláři dokonce ztratili bod a nakonec na vlastni kůži zažili nepříjemnou studenou sprchu. Bukarts nejprve vyhrál buly, posunul puk pro Rastislava Deje a ten rychlou ránou z levého křídla devět vteřin před koncem pokořil Patrika Bartošáka počtvrté. První derby sezony tak nakonec dopadlo lépe pro Vítkovice. Další utkání čeká Oceláře už ve čtvrtek, kdy se od 18:30 představí na ledě pražské Sparty.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Do utkání jsme vstoupili s přílišným respektem, Třinec byl v první třetině jednoznačně lepší. Myslím, že hráčům se vyčistila hlava po vyrovnávacím gólu na 1:1. Vrátili jsme se do zápasu, i když ne vždy se nám dařily věci, které v minulých duelech fungovaly. Byli jsme šťastnějším týmem, ale vyzdvihl bych týmovou soudržnost a bojovnost. Kluci věděli, že i za nepříznivého stavu těsně před koncem se s tím něco dá dělat. Jsem rád, že o tom jen nemluvíme, ale dokážeme to přenést na led. Klukům do kabiny patří poděkování."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Zápas ovlivnila první třetina. Vypracovali jsme si v ní spoustu šancí, soupeře jsme zatlačili, hráli dobrý hokej. Přesně tak bychom chtěli hrát, jenže jsme neproměňovali šance a netrefovali prázdné brány. Prvních šest sedm minut ze druhé třetiny jsme ještě navázali na první část, ale po inkasované brance se hra vyrovnala. Vítkovice přidaly na důrazu, začaly nás dohrávat, my naopak trošku polevili. Pak jsme měli skvělý vstup do třetí třetiny, rychle jsme skórovali, dali gól na 3:1. Ale přišly zase naše chyby a závěr už byl zkrat."