Potlesk ve stoje! Oceláři jsou mezi nejlepší evropskou osmičkou!

07.11.2017 · Martin Stebel, Daniel Ježek
Skvělá práce, Oceláři přistřihli Červeným jestřábům z Malmö křídla! Odvetné utkání letošního osmifinále hokejové Ligy mistrů přineslo historicky postup Ocelářů do čtvrtfinále. Svěřenci trenérské dvojice Varaďa-Zadina zdolali švédský tým poměrem 2:1. Úvodní trefu obstaral v první třetině nenápadnou tečí Tomáš Marcinko, do prázdné branky definitivně pečetil postup David Cienciala. Čtvrtfinálovým rivalem mužstva z WERK ARENY bude další švédský tým - Brynäs IF.
1/8F, úterý 7.11.2017
Malmö
2:1
Třetiny: 1:0, 0:0, 1:1  Branky a nahrávky: 7. Marcinko T. (Linhart T., Irgl Z.), 60. Cienciala (M. Kovařčík) – 57. Bryggman (Händemark). Rozhodčí: Piechaczek, Iwert – Špůr, Hynek. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 782. Střely na branku: 29:21. Vhazování: 31:40. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček (C), Musil, Adámek, Linhart, Jank, Bartko – Chmielewski, M. Kovařčík, Martin Růžička (A, TS) – Mikulík, Marcinko, Irgl – Adamský (A), Polanský, Dravecký – Svačina, Rákos, Cienciala – Raška.
Malmö Redhawks: Alsenfelt (Malmborg) – Warg, Andersson, Mäntylä, Lerby, J. Olsson, Arell, Mylläri – Bryggman, Händemark, Zaar – Görtz, Forssell, Olofsson – Haudum, Miele, Storm – Eklind, Forsberg, Rosdahl – Lennström.

Vstup do odvetného zápasu měli lepší domácí Oceláři. Hráči s drakem na hrudi si v úvodních minutách vypracovali několik dobrých střeleckých příležitostí, akce Ciencialy s Musilem z kraje šesté minuty se ale neujala. WERK ARENA se tak radovala až o necelou minutu a půl později, dělovka Tomáše Linharta od modré se odrazila od přilby clonícího Tomáše Marcinka přímo do Alsenfeltovy sítě. Regulérnost branky posvětil také videorozhodčí.

Malmö se do větší šancí dostalo po uplynutí deseti minut první periody. Görtz přesným pasem vyslal do akce Olofssona, ten si ale na Hrubce nepřišel. Podobně si počínal také Storm, který v úniku znovu nevyzrál na brankáře Ocelářů. Po první dvacetiminutovce tak byli blíže k postupu Slezané.

Červení jestřábi ale ve druhé třetině chtěli zvrátit vývoj utkání i série na svou stranu. Hrubec musel předvést několik těžkých zákroků, a to proti střele Lerbyho od modré čáry v dvacáté třetí minutě, a také v následujících dvou početních výhodách Malmö. Domácí defenzíva ale zafungovala a nepustila hosty k žádné větší šanci.

Oceláři naopak mohli podruhé skórovat hned po konci dvou oslabení, Martin Růžička ale nedotáhl k dokonalosti svůj bekhendový blafák. Následovala další přesilovka Malmö, Zaar v ní ale nedokázal využít menšího Hrubcova zaváhání, hostující útočník pálil nad odkrytou branku.

To Oceláři si svou první přesilovku zahráli až na konci prostřední dvacetiminutovky, ani hráči s drakem na hrudi nedokázali převahu jednoho muže v poli využít. V třicáté deváté minutě pak měli Slezané největší možnost ke skórování, Alsenfelt si ale dokázal poradit se čtyřmi pokusy Polanského formace.

Také do poslední třetiny vstupovali s lepším skóre Oceláři. Úvodní minuty závěrečné části hry nenabídly žádné větší šance, oba celky bojovaly s nepřesnostmi při rozehrávce. Oceláři si v polovině třetiny zahráli druhou početní výhodu, v ní se ale k ohrožení Alsenfeltovy branky nedostali. Neujala se ani tvrdá střela Rašky od modré čáry z třiapadesáté minuty.

V následující minutě měli Oceláři další dobrou příležitost, Irgl s Mikulíkem ale nedokázali využít přečíslení dvou proti jednomu. Hráči s drakem na hrudi si následně zahráli přesilovou hru, hosté si nepohlídali počet svých hráčů na ledě. Slezané ale svou příležitost nevyužili, sami navíc inkasovali. Lars Bryggman se skrz trojici bránících hráčů dostal do zakončení, kotouč skončil v horním rohu Hrubcovy branky.

Hosté cítili šanci na prodloužení v závěrečných minutách to proto zkusili při hře bez brankáře. To se nakonec švédskému týmu stalo osudným, neboť David Cienciala poslal kotouč do opuštěné branky hostí. Oceláři tak postoupili mezi osmičku nejlepších celků Champions Hockey League!

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Myslím si, že utkání bylo vyrovnané. Švédové hráli obdobný hokej jako před týdnem. Udělali nám to těžké, ale postup jsme si v konečném zúčtování zasloužili. Dva zápasy jsme odpracovali, tak jak jsme chtěli. Vítězství si cením o to víc, že nám stále chybí spousta zraněných hráčů, které ale budeme chtít dát dohromady tak, aby nám pomohli v další fázi Ligy mistrů.

Peter Andersson (Malmö Redhawks): "Vytvořili jsme si dostatek šancí ke skórování, ale v zakončení jsme nebyli dostatečně důrazní a scházely lepší nápady. Nepodařilo se nám být kreativní, ztráceli jsme zbytečně dost puků. Třinec byl větší část utkání lepší, soupeřům proto gratuluji k postupu.